reklama

Zapomeňte na almaru! 1. díl

Almara představovala sice majestátní kus nábytku, jakousi vizitku solidní domácnosti, ale bůhvíjak praktická zrovna nebyla, …a také zabírala dost místa. Na dně skříně za jejími těžkými dveřmi mohly ovšem děti snít své sny a ukolébané hlubinou bezpečnosti zde i usnout.

Zapomeňte na almaru! 1. díl

Takové příběhy známe z pohádek a mnozí si z vlastní zkušenosti i po létech vybaví těžkou vůni uložených kabátů, babičku a naftalín. Současnost je však jinde. Má jméno vestavěná skříň.

Vstříc současným trendům

Vstříc současným trendům
Vstříc současným trendům

Vestavěná skříň mnohem lépe odpovídá našim dnešním potřebám. Důvodů je hned několik: zatímco pořádná almara byla symbolem trvání, dědila se, přinášela věnem, stěhovala ze sídla na sídlo a místnosti dominovala, její klad se uplatnil hlavně tam, kde bylo dost místa. A to je věc, která nám v současnosti téměř vždy chybí. Proti jsou nijak ohromující metráže současných bytů i trend preferující i v novostavbách vil a rodinných domů otevřený prostor a celkově přehledná řešení. Přesto tradice a náš konservatismus často stále vyústí do volby klasických skříní (byť v modernějším kabátě), jejichž jedinou výhodou je, že s nimi lze posunovat sem a zase zpátky – pokud ovšem na to místo máme.

Nejen šetří místo

Nejen šetří místo
Nejen šetří místo
Nejen šetří místo
Nejen šetří místo

Šetření místem zřejmě stálo u zrození skříní na míru a vestavěných ve zdi. Dokážeme totiž s nimi opticky i prakticky místo ušetřit a zároveň optimálně prostor využít, tedy i nejrůznější výklenky a niky, do nichž by jinak bylo možné sotva postavit fíkus. Novinkou nejsou, princip se objevil už v modernistických stavbách mezi světovými válkami, ale jejich výhody plně využíváme až dnes, kdy se výrobce soustředil nejen na korpus, ale i variabilní uspořádání jejich vnitřku. Úložných prostor totiž není téměř nikdy dost, ať už se to týká oblečení, kabátů, oděvních doplňků i některých domácích spotřebičů, protože věčně zakopávat o vysavač nebo jeho záludně se kroutící hadice je o nervy. Vestavěné skříně tuto otázku řeší, a pokud přímo nenastolí v bytě pořádek (ten totiž víc než na skříni záleží na obyvateli bytu), alespoň nepořádek šikovně ukryjí.

Skříně

TipV současnosti je výhodné využít akční cenu, kterou na vestavěné skříně nabízí společnost Komandor: a není zanedbatelná, protože představuje slevu pětadvacet procent!

Pohádkám není konec

Pohádkám není konec
Pohádkám není konec
Pohádkám není konec
Pohádkám není konec

A jak je tomu se současnými skříněmi a pohádkou? Každá skříň přece může skrývat tajemství a nabízet bezpečí – a to včetně té vestavěné. Ve starobylosti almary byla totiž jen část kouzla. To podstatné je v míře představivosti a schopnosti snít. A jakou tu budou naše děti mít, záleží hlavně na nás, na tom, kolik času jim dokážeme dát a nakolik sami umíme být (alespoň na chvilku) ještě dětmi.

Publikováno: 22. 1. 2017, Autor: Jiří Jan (text), Komandor (foto) , Profil autora: Redakce