reklama

Originální stojánek na časopisy vlastní výroby

Také už nevíte kam s nimi. S těmi všemi nepřečtenými časopisy a novinami, na které přes den a někdy i přes celý týden nezbývá čas? Kam? No přeci do stojánku. Tam všechny nedočtené časopisy odložíme, aby počkaly na víkend nebo na odpoledne. Pak si sedneme pohodlně do křesílka, dáme si kávičku a zalovíme ve stojánku.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stojánek na časopisy je věc praktická a nutná

Budete potřebovat

  • 4 ks stojek 2×2×32cm
  • 2 ks příček 2×2×20cm
  • 2 ks příček 2×4×20cm
  • 7 ks týblů 37cm délka průměr 1cm
  • 8 ks vrutů 3×45cm
  • pruh látky cca 37×130cm

Postup

Laťky o průřezu 2×2 cm si přesně zkrátíme na potřebné délky v dřevěné pokosnici. Použijeme na to ostrou čepovací pilku s jemnými zuby. Základní díl stojánku je bok ve tvaru zdvojeného písmene H. Hranolky tvořící nohy stojánku nejprve předvrtáme malým vrtáčkem, aby nepraskly. Každá příčka je jinak široká – spodní je 4 cm, horní 2 cm. Zároveň také záhlubníkem nebo větším vrtákem provedeme zahloubení pro hlavy šroubků. Teprve potom je vruty do dřeva 3×45 sešroubujeme s příčkami. Příčky jsou od konců stojek asi o 2 cm odsazené.

Spojte laťky vruty do dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spojte laťky vruty do dřeva

Oba boky stojánku tak máme připravené. Pomocí úhelníku a ostré tužky si přesně narýsujeme otvory pro vložení dřevěných kulatinek. Nejprve vrtáme menším vrtáčkem, potom odpovídajícím průměrem. Nejlépe otvory přesně vyvrtáme vrtačkou ve stojánku s nastaveným hloubkovým dorazem, abychom neprošli laťkami skrz. Vrtáme do hloubky asi dvou třetin síly laťky. Kulatinky rovněž zkrátíme v pokosnici.

Vše si nejprve nanečisto sestrojte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vše si nejprve nanečisto sestrojte

Stojánek vyzkoušíme nejprve nasucho sesadit, jestli je vše v pořádku. Všechny hrany konstrukce boků stojánku strhneme jemným smirkem na špalíčku. Teprve pak jej opatříme povrchovým nátěrem. Pozor, zatím nic k sobě nelepíme! Jako látku na výplň stojánku použijeme silnější pevnější plátno. Vhodná je zajímavá barevnost nebo pestrý vzor, který stojánek oživí. Nejprve si naměříme šířku a oentlujeme ji. Pak ušijeme první průvlak pro kulatinku.

Ušijte tunýlek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ušijte tunýlek

Látku vyzkoušíme nejprve navléknout a označit si její potřebnou délku. Teprve pak je možné ji zkrátit na přesnou délku a ušít druhý průvlak. Měříme tak, aby látka po došití a navlečení byla ve stojánku napnutá.

Navlékněte na tyčky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Navlékněte na tyčky

Teprve nyní slepíme kulatinky napevno k bokům stojánku. Nejprve je nasadíme a vlepíme do jedné strany a necháme lepidlo dostatečně zaschnout. Pak navlékneme a propleteme látku a přilepíme druhý bok. Pozor při lepení na znečištění látky.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 11. 4. 2024, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce