reklama

Jak efektivně utírat prach

Málokdo si uvědomuje, jak neefektivní může být taková činnost, jako je utírání prachu. Jen si představte. Než dosetřete poslední plochu v bytě, už abyste začali znovu. Při použití obyčejné prachovky vlastně prach jen zvíříte, ten po vašem zásahu odletí, aby se usadil o kousek dál. Není divu, že utírání prachu je jedna z nejméně oblíbených domácích činností. Dnes tedy přinášíme několik tipů, jak postupovat v boji proti prachu.

Jak efektivně utírat prach

1) Zvýšit vlhkost ovzduší

K rychlému zabránění šíření prachu v domácnosti pomáhá zvýšení vlhkosti ovzduší. To platí zejména v zimních měsících, protože topení způsobuje, že je vzduch zvláště suchý. To je důvodem k tomu, abyste na topení během zimy umístili misku s vodou. Voda se vypařuje a poskytuje vlhčí klima. Čerstvý vzduch také pomáhá v boji proti tvorbě prachu. Větrání by ale mělo být přerušované, protože dokud jsou okna otevřena příliš dlouho, dostane se dovnitř do domu příliš mnoho prachu zvenčí.

1) Zvýšit vlhkost ovzduší
1) Zvýšit vlhkost ovzduší

2) Vhodná prachovka

Většinou je doma dostatek různých hadříků na čištění šuplíků a skříněk. Ale který z nich byste měli použít při utírání prachu? Při boji s tou otravnou šedou věcí je vhodné použít měkký, mírně vlhký bavlněný hadřík. Taková látka funguje nejlépe, protože prach není jenom stírán stranou, ale úplně se ho zbavíte. Díky svému antistatickému účinku, se také pro daný úkol hodí utěrky z mikrovlákna. Je to proto, že na tkanině uplívají částice bez nutnosti vlhkosti. To z ní činí ideální tkaninu pro použití na vodu-citlivý nábytek. Ten se může v důsledku použití utěrky z mikrovlákna poškrábat nebo zmatnět. Hrubé nečistoty na povrchu police a komody lze také odstranit pomocí vysavače s měkkým kartáčem na nábytek, jako je VC 5 značky Kärcher.

2) Vhodná prachovka
2) Vhodná prachovka

3) Pravidelně vysávejte radiátory

V zimně se spousta prachu hromadí v drážkách radiátorů a topných těles. Ale je možné jej odstranit rychle s úzkým kartáčem na radiátory. Pokud něco takového nemáte doma, můžete také použít silikonovou stěrku s utěrkou z mikrovlákna, kterou otřete radiátory, a tak vytáhnete a otřete prach i z mezer. Na kolonové radiátory můžete také použít parní čistič, jako je ten, které vyrábí Kärcher. Jednoduše za radiátor a pod něj umístíte ručník a vyčistíte prach z mezer díky parní trysce.

3) Pravidelně vysávejte radiátory
3) Pravidelně vysávejte radiátory

4) Nezapomínejte na bytové textilie

Koberce, záclony a dokonce i ložní prádlo jsou skutečnými magnety na prach. To je důvodem toho, proč byste měli koberce pravidelně vysávat a větrat venku ložní prádlo. Pak se prachové částice nebudou šířit po celém domě. Záclony by se měly prát několikrát ročně. Nejlepší je hned po vyprání pověsit mokré záclony na garnýže. Tak zabráníte jejich nežádoucímu pomačkání.

Publikováno: 3. 2. 2017, Autor: Kärcher (text a foto), Profil autora: Redakce