To, jak máme hospodařit ve své domácnosti, se učíme již od svých matek a babiček. Stejně tomu je u vaření a uklízení. Nejlepší recepty jsou vždy ty, které jsou prověřené časem. U úklidu to platí dvojnásob. Existuje tolik pořekadel, která se zakládají na pravdě. Přesto není nikdy na škodu upustit od zastaralých způsobů a vyzkoušet něco nového. Technologie se neustále zdokonalují a vše, co jste měli doposud zažité o úklidu a úklidových pomocnících, již většinou neplatí. Dnes se pokusíme pokořit 7 nejčastějších mýtů o špíně a navrhneme novinky, které si s úklidem ve vaší domácnosti, garáži i na zahradě poradí hravě a hlavně efektivně.
Mýtus č. 1 - Akustěrka je příliš těžká do ruky
Mytí oken se od dob našich babiček výrazně změnilo. Za pomoci novin a octu či jelenice jistě dosáhnete požadovaných výsledků, ale proč si neušetřit čas i vynaložené úsilí. Přizvěte na pomoc akustěrku, která jedním tahem okno vyčistí a vysuší. Dávno neplatí, že akustěrky jsou do ruky těžké. Kvalitní přístroje jsou nejenom lehké, ale i pohodlné při manipulaci. Jejich hmotnost se běžně pohybuje kolem půl kila.


Mýtus č. 2 - S akustěrkou budu mít ruce zacákané od vody
Nejčastější mylnou představou je, že při použití akustěrky se vaše ruce dostávají do kontaktu se špinavou vodou. Opak je pravdou. Práce s akustěrkou je natolik čistá, že se prakticky nemusíte dotknout vody ani špíny na oknech. Pohodlný úchop vaše ruce zcela chrání před kontaktem s vodou. S skustěrkou se nemusíte bát žádných alergických reakcí kůže na špínu či saponát.


Mýtus č. 3 - Malé vysavače nejsou tak výkonné
Nenechte se zmást pouhými rozměry, protože i malé vysavače mohou svým výkonem a výsledky směle konkurovat klasickým velkým vysavačům. Lidé mají tendenci zaměňovat příkon s výkonem. Vysoký příkon přitom neznamená vysokou účinnost sání. Příkon značí množství energie, kterou musíte do přístroje vložit a udává pouze energetickou náročnost zařízení. Oproti tomu výkon vysavače, který má na výsledek vysávání největší vliv, je dán mnoha různými parametry - motorem, podtlakem, objemem vzduchu, ale také ergonomickou hubicí se správným odporem vzduchu, stavem a kvalitou filtru.


Mýtus č. 4 - Tlaková myčka má velkou spotřebu vody a ničí lak
Není pravda, že by tlaková myčka měla velkou spotřebu. Běžná zahradní hadice má průtok až 3 500 l/h, naopak kvalitní tlaková myčka má průtok 360 - 600 l/h, což je zhruba 6,5 x méně než obyčejná hadice. S tlakovou myčkou značky Kärcher Full Control budete mít mytí auta neustále pod kontrolou díky přehlednému LED-displeji na pistoli Full Control Power Gun, na kterém se vám pravidelně zobrazí průběh mytí pomocí přehledných ikon. Stejně snadné je i nastavení správného tlaku, tak aby nedošlo k poškození laku na vašem vozidle. Ten je regulován otočením na pracovním nástavci do té doby, než se ukáže požadovaný stupeň. Přehledný LED displej na pistoli umožňuje snadnou kontrolu provedeného nastavení.

Mýtus č. 5 - Tlaková myčka musí být napojena na tlakovou vodu
Vybrané tlakové myčky jsou uzpůsobeny tak, abyste při jejich užívání nebyli na tlakové vodě závislí. Dokážou využít vodu např. z barelu, sudu nebo z vodní plochy. Při použití vody např. z rybníka či z řeky nezapomínejte na filtrační sítko, aby se myčka neucpala. Tímto způsobem spoří kvalitní tlaková myčka ještě více vody a maximálně šetří vaše náklady.

Mýtus č. 6 - Při mytí auta postupujeme shora dolů
Na první pohled se to možná bude zdát nelogické, ale při mytí auta pěnou postupujte opačně. Mycí pěnu nanášejte odspodu a postupně pokračujte nahoru až ke střeše auta. Takto vám pěna na autě nezaschne a budete mít dokonalý přehled, na která místa jste ji již aplikovali. Při oplachování pak postupujte již standardně od střechy a pokračujte směrem dolů.

Mýtus č. 7 - Bez chemie se bakterií a špíny nelze zbavit
Při běžném úklidu jste zvyklí používat nejrůznější chemické přípravky. S parními čističi Kärcher se však zcela obejdete bez drahých čistících prostředků plných chemie. Parní čistič pracuje pouze s vodou a dezinfikuje pomocí páry. Jejich výhoda spočívá v jejich multifunkčnosti. Využít je můžete k čistění nejrůznějších ploch i povrchů v koupelně, kuchyni či obývacím pokoji – odstraní 99,99 % všech bakterií běžně se vyskytujících v domácnostech. Parní čističe zajišťují hygieničtější prostředí a vyšší čisticí výkon než běžné manuální způsoby čistění s použitím čisticích prostředků.


Publikováno: 14. 2. 2017, Autor: Kärcher (text a foto)
, Profil autora: Redakce