Podkrokevní zateplení střechy

Na úsporu energií se klade důraz neustále. Od roku 2010 je Evropským parlamentem schválena směrnice o energetické náročnosti budov, která zavazuje členské státy k tomu, aby od roku 2020 byly všechny nové budovy realizovány s téměř nulovou spotřebou energie. Ale to jsou pouze nové domy. Co s těmi starými? Které tu stojí již od minulého století? Nezbývá, než dodatečně zateplovat. Ne kvůli směrnici, ale proto, že náklady na energie stoupají vysokým tempem a ušetřit se snaží každý.

Podkrokevní zateplení střechy

Zateplit střechu lze dvěma způsoby. Vlastně třemi. Nadkrokevně, podkrokevně nebo kombinací obou. Pokud se chystáte na kompletní rekonstrukci střechy, určitě zvolíte nadkrokevní zateplení. Ale pokud se do takto velké akce nechcete pouštět, ať už z finančního nebo jiného hlediska, můžete zvolit zateplení střechy pod nebo mezi krokvemi.

Podkrokevní zateplení střechy
Podkrokevní zateplení střechy

Tepelná izolace Xtratherm UniPIR® Al

Způsob zateplení minerální vatou není v některých případech vhodný. Izolace je aplikována pouze do velikosti krokve, čímž v místě krovů vznikají tepelné mosty. Tudy poté výrazně uniká teplo přes střešní konstrukci. A protože tento způsob již nevyhovuje technickým předpisům, je potřeba tloušťku izolace zvýšit na úkor zmenšení podkrovního prostoru. Pokud ten funguje jen jako odkladiště nepotřebného, nebude nám tento fakt vadit. Pokud chceme podkrovní prostor využít k bydlení, je vhodnější pro zateplení použít PIR panely. Tepelně izolační panely na bázi PIR (polyisokyanurátové) pěny mají podobné vlastnosti jako PUR (polyuretanová) pěna. PIR hmota má nízkou hmotnost, ale je tužší. Protože má na povrchu uzavřenou strukturu, neabsorbuje vlhkost. Tvarově je stálá a má neměnné tepelné vlastnosti.

Tepelná izolace Xtratherm UniPIR® Al
Tepelná izolace Xtratherm UniPIR® Al

PIR panely jsou oboustranně kašírované v hliníkové Alu kraft fólii a po celém obvodu opatřeny zámkem pero-drážka. Jejich použití je o mnoho snadnější. Není potřeba montovat další podpěrné konstrukce. Navíc přelepením spojů panelůflexibilní parotěsnou páskou získáte účinnou plnohodnotnou parozábranu.

Tepelná izolace Xtratherm UniPIR® Al
Tepelná izolace Xtratherm UniPIR® Al

Montáž

Panely se pokládají ze spodní strany na konstrukci krovu. Když je mezikrokevní prostor vyplněn minerální vatou, kotvíme panely ke konstrukci krovu vrutem přes talířovou podložku. Spoje panelů se přelepují flexibilní parotěsnou páskou. Na závěr je přes PIR panel do krovu nakotven rastr pro pohledovou část.

Montáž
Montáž

Izolace v letním období

Pokud jste se někdy dostali uprostřed léta na půdu starého domu, určitě jste zaznamenali to obrovské vedro, které se pod střechou kumuluje. Dalo by se říct, že bydlet ve starém podkrovním bytě není zas až taková romantika. V létě je zde nedýchatelno, v zimě abyste oblékali ne dvě, ale minimálně 4 vrstvy oblečení a ještě protopili věno. Žádné "letní" izolační materiály neexistují, proto by měli perfektně sloužit klasické izolace jak v zimním (tepelný tok z vnitřního prostoru ven), tak v letním období (tepelný tok z vnějšku dovnitř). Xtratherm poskytuje optimální tepelnou ochranu i v létě, garantuje komfortní prostředí pro bydlení a snižuje spotřebu energií. Izolační jádro z polyuretanové pěny pomáhá udržet vnitřní teplotu na nižší úrovni a snižuje tak spotřebu energie využité na chlazení klimatizačními systémy v průběhu letního období.

Izolace v letním období
Izolace v letním období

A na závěr ještě něco málo k životnosti neboli schopnosti produktu uchovat si požadované parametry v dlouhodobém horizontu za vlivu nepředvídatelných podmínek. Výrobce požádal institut FIW Mnichov o zpracování analýzy 28 let starého vzorku polyuretanové izolace. Test prokázal, že i po 28 letech používání byla polyuretanová izolační deska plně funkční, stále dosahovala deklarovaných hodnot a parametrů a plně způsobilá k dalšímu použití. Vzorek polyuretanové izolace nevykazoval žádné známky poškození, otvorů bublin, dutin nebo jiných známek nestejnorodosti. Také proběhl test na požární odolnost polyurethanové izolance. Výsledky jsou vynikající.

Autor: Pavla (text), PAMA, a.s. (foto)

Související k tématu