reklama

Jednoduchý návod na montáž digestoře

Při renovaci nebo vylepšování kuchyně potřebujeme často zapojit novou digestoř. Pokud jsme šikovní kutilové, nemusíme se zapojení digestoře bát provést svépomocí. Digestoř můžeme mít buď pouze s vnitřním okruhem a filtrem s aktivním uhlíkem, nebo s odtahem.

i (Zdroj: PePa)
Šikovný kutil zvládne namontovat digestoř svépomocí (Zdroj: PePa)

Montáž digestoře bez odtahu není nijak složitá, podvěsíme ji pod horní skřínku nebo do volného prostoru nad sporák do takové výšky, abychom pohodlně viděli do nádob na plotně a přitom docházelo k filtraci par, zapojíme do zásuvky a pak jen nezapomínáme po čase vyměňovat uhlíkové filtry v digestoři – na možnost jejich dokoupení a případnou nutnost objednání se informujeme již při zakoupení digestoře. U digestoře s odtahem musíme vyřešit správné napojení digestoře do odtahové větrací šachty.

U digestoře s odtahem musíme řešit správné napojení
U digestoře s odtahem musíme řešit správné napojení (Zdroj: PePa)
Filtry je třeba pravidelně čistit
Filtry je třeba pravidelně čistit (Zdroj: PePa)

Digestoře mají většinou dva vývody pro odtah – boční a horní, abychom si mohli zvolit ten, který vyhovuje naší kuchyňské lince a umístění digestoře v horní skřínce. Otvor, který nepoužijeme, zaslepíme krytem, který zakoupíme v sadě spolu s digestoří.

Digestoř s horním odtahem
i (Zdroj: PePa)
Digestoř s horním odtahem

Do stěny horní skřínky potřebujeme přímočarou pilkou vyříznout otvor pro protažení odtahové hadice – jedná se buď o tzv. flexi hadici kruhového průměru nebo pevný systém hadic a kolen s kruhovým nebo obdélníkovým profilem. Obdélníkový profil nám ušetří místo, pokud zabudováváme digestoř do velmi nízké skřínky, pro použití tohoto systému je důležitý odpovídající profil výstupu z digestoře nebo je možné zakoupit redukci z kruhového vývodu na obdélníkový – správný tip nám poskytnou v prodejně, kde digestoř zakoupíme.

Je třeba vyříznout pro odtahovou hadici
Je třeba vyříznout pro odtahovou hadici (Zdroj: PePa)
Pomůže nám přímočará pilka
Pomůže nám přímočará pilka (Zdroj: PePa)

Zapojovat digestoř napřímo do elektroinstalace v bytě by měl elektrikář, abychom se vyhnuli zbytečným úrazům. Pokud jsme ale zakoupili digestoř, která se zapíná jako běžný elektrospotřebič do zásuvky, poradíme si opravdu sami. Na digestoř stačí 220 V, což dnes není problém v žádné domácnosti.

Digestoř se jednoduše přidělá k horní skříňce
Digestoř se jednoduše přidělá k horní skříňce (Zdroj: PePa)
Pak se připojí flexihadicí do odtahové šachty
Pak se připojí flexihadicí do odtahové šachty (Zdroj: PePa)

V současné době mají digestoře kromě odtahu také vlastní osvětlení, takže nepotřebujeme zvlášť osvětlovat plochu varného centra.

Digestoře mají instalované světlo, které osvětlí celou varnou plochu
i (Zdroj: PePa)
Digestoře mají instalované světlo, které osvětlí celou varnou plochu

Digestoř s odtahem nám kromě zápachu pomůže částečně i od přílišného horka, které by se z plotny šířilo, doporučujeme ji proto i do malých kuchyní a kuchyňských koutů.

Spodní hrana digestoře by měla být o něco výš než spodní hrany horních skříněk, tak abychom pohodlně viděli i dosáhli do všech nádob na plotně, přitom by však vzdálenost měla být taková, aby páry byly odtahovány do digestoře a neunikaly do místnosti – nejčastěji ve výšce 55–60 cm nad plotnou.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 29. 1. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce