reklama

Jak správně udržovat zahradní nábytek

Zahradní nábytek z tvrdého exotického dřeva má na rozdíl od nábytku ze smrku nebo borovice výrazně odlišné nároky na povrchovou úpravu a následnou údržbu. Zatímco u běžného tuzemského jehličnatého dřeva (smrk, borovice) používáme impregnace a následně pak barevně tónované lazury různých odstínů (pinie, mahagon, teak, modřín, palisandr a jiné), které v několik vrstvách na nábytek nanášíme, u tvrdého exotického dřeva je situace výrazně odlišná.

i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Zahradní nábytek ze dřeva ošetřujeme pravidelně

První základním rozdílem je samotná barva použitého dřeva. Zatímco tuzemský smrk nebo borovice je barevně relativně nevýrazný, a velmi světlý, tvrdé tropické dřeviny používané pro výrobu zahradních stolů, laviček, křesel i lehátek mají již od přírody velmi zajímavou, obvykle červeno hnědou barvu. Díky tomu není nutné dřevo nějak mořit, pouze pomocí impregnačních olejů zdůrazníme přirozenou krásu dřeva.

Tropické dřeviny není potřeba mořit
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Tropické dřeviny není potřeba mořit

Druhým rozdílem je hustota a tvrdost dřeva použitého k výrobě tohoto zahradního nábytku. Pokud bychom na tvrdá tropická dřeva (mahagon, teak, eukalyptus, jatoba a další) použili běžné lazurovací barvy na jehličnaté dřevo, díky velkému množství tříslovin obsažených v tomto dřevě a jeho minimální nasákavosti by se tyto lazury do dřeva patřičně nenasákly a nepřilnuly by dostatečně dobře na dřevo.

Díky tomu by pak nebyly schopny odolat běžným povětrnostním vlivům (slunce, déšť), kterým je každý zahradní nábytek po celou sezonu běžně vystaven. Právě proto používáme speciální impregnační oleje na tvrdá exotická dřeva, které se díky svému složení bezpečně vsáknou i do těchto extrémně tvrdých druhů dřeva, chrání jeho strukturu před nasáknutím vody a udrží tak velmi dlouho jeho původní přírodní barvu.

Nábytek z tropického dřeva je velmi odolný
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Nábytek z tropického dřeva je velmi odolný

Další rozdíl je v samotné údržbě následných obnovovacích nátěrů. Zatímco u měkkého jehličnatého dřeva ošetřeného běžnými lazurami na dřevo je nutné při renovaci starý nátěr, který na dřevě vytváří ochrannou vrstvu, částečně zbrousit, u tvrdého exotického dřeva napuštěného impregnačním olejem je situace mnohem jednodušší. Zde nemusíme nic brousit, protože správný impregnační olej se vpije hluboko do dřeva, nevytváří žádnou vrstvu na jeho samotném povrchu, a tudíž není třeba nic brousit – není co. To výrazným způsobem zjednodušuje renovaci zahradního nábytku, který pouze znovu napustíme další vrstvou oleje.

Tropické dřevo potřebuje olejovou impregnaci
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Tropické dřevo potřebuje olejovou impregnaci

Díky tomu, že většinou používáme oleje bezbarvé, není nutné sledovat, zda jsme někde zanechali kapku či zda nám nátěr někde nestéká – olej se vypije do dřeva a nezanechá žádné fleky, zaschlé kapky či steklý nátěr, jak je tomu u tónovaných lazur na jehličnaté dřevo.

Na nátěry zahradního nábytku z tvrdých exotických dřevin je tedy možné použít klasický teakový olej, ale existují samozřejmě i alternativy, který nevychází finančně tak draho, jako drahý teakový olej. Sáhnout můžeme po nabídce impregnačních olejů na venkovní dřevěné terasy z exotického dřeva, které jsou svým složením velmi podobné teakovému oleji, pronikají hluboko do struktury dřeva a dobře zahradní nábytek chrání před povětrnostními vlivy, stejně jako venkovní podlahu naší terasy z exotického dřeva, na které nábytek stojí. Barevný odstín si vyberete dle své libosti, typ lazury také, výběr je velký.

Vzorník odstínů lazury na syntetické bázi
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Vzorník odstínů lazury na syntetické bázi
Vzorník odstínů lazury
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Vzorník odstínů lazury

Doporučená frekvence obnovy je pak vždy před a po sezoně, a pokud tento interval dodržíte, zůstane i váš zahradní nábytek z tropického dřeva krásný, s původní strukturou dřeva, bez zašednutí či jiných vizuálních vad.

Zdroj informací: Vladeko spol. s.r.o.

Publikováno: 15. 4. 2024, Autor: Vladeko spol. s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce