Linkrusty

Je spousta lidí, kteří ani nevědí, co si mají pod takovým pojmem představit, ačkoliv kolem linkrusty chodí v panelácích, starších bytových domech, kancelářích, na zdravotním středisku… Jde o omyvatelné plastické povrchy stěn především chodeb, schodišť či vestibulů.

Linkrusty

Jedná se o klasický typ plastického omyvatelného nátěru, završeného přetřením emailem - dřív olejovým, dnes syntetickým. Používala se jako „obklad“, používaný podél stěn chodeb a schodišť, kde je velký provoz. Protože se lidé o stěny otírají nebo si rukou pomáhají při výstupu po schodech, tato část zdi se brzy zašpiní. V bohatých domech se stěny obkládaly drahou žulou nebo mramorem, v těch méně reprezentativních se uplatnily linkrusty. Jsou i zajímavou dekorační technikou, vytvářející jemnými barvami a rozptylováním a změkčením slunečních paprsků zdánlivě jiný prostor.

Linkrusty
Linkrusty
Linkrusty
Linkrusty

Příprava a rodinná tajemství

V některých případech se jedná o zajímavá a někdy dokonce umělecká díla. Většinou známe ty vytvářené tak, že do natažené hmoty (dříve se barva natírala krátkou štětkou a roztírala tak, aby všude byla nanesená stejnoměrně) se provádějí různé vzory jak válečkem, tak gumovým hřebenem, vyříznutým dřevem nebo dalšími tvořítky, prsty samozřejmě nevyjímaje. Různě bylo možné probarvovat i vlastní nátěrovou hmotu.

Nejdůležitější byla příprava. Na novou štukovou zeď nebo na omítku oškrábanou od staré hlinkové malby se udělal základní nátěr (dnes se tomu říká penetrační) nahřátou lněnou fermeží. Tím se povrch zpevnil a zatáhl. Následujícího dne se prováděl nátah připraveným materiálem na lingrustu. Dříve se tato hmota pracně hnětla z několika materiálů (například škrobovo-celulosový klih, kostní klih a fermež), a každý malíř si jí tak trochu upravil podle svého. Po důkladném promíchání se hmota nechala do druhého dne uležet a teprve pak se nanášela na zeď.

Příprava a rodinná tajemství
Příprava a rodinná tajemství
Příprava a rodinná tajemství
Příprava a rodinná tajemství

Dřív to byla velká práce

Do nanesené vrstvy se vytvářely plastické efekty. Plastika se nechala den nebo dva vyzrát. Pokud popraskala, dala se opravit roztokem sádry s přídavkem klihu. Po vytvrdnutí se nadměrně vyčnívající hroty otupily brusným papírem. Plocha se napustila fermeží, kde byla vrstva silnější, i dvakrát.

Konečný nátěr se provedl lesklý olejovým emailem. Na fermežový podklad přišel dvojí nátěr v jemnějším odstínu tak, aby byl od hloubky tmavší, a přes zvýšený povrch se jemně štětci provedlo šumrování – tenký nátěr bez zakončení. Nebo se po těchto dvou barvách povrch znovu přebrousil a přitónovaná masa se objevila na vrcholcích plastiky – tak vznikla tříbarevná linkrusta, která se na povrchu přelakovala. Typů a druhů linkrust je opravdu mnoho.

Současné opravy linkrust

Linkrusty se dnes moc nedělají, ačkoliv není vyloučené, že jejich doba zase přijde, nejspíš ovšem s úplně jinými materiály, které sníží bývalou pracnost i časovou náročnost. Výzvu však přesto představují: co totiž s nimi, když se ty existující poškodí a vyžadují opravu? Nejčastěji k tomu dochází při změnách v elektrickém vedení, opravách plynu, vody či dalších přípojek, také při odseparování omítky v dolních částech soklů vlivem vlhkosti, a nebo prostě okopáním.

Nikomu se nejspíš nebude chtít shánět původně použité hmoty. Není to ale nutné, nejen pro malíře, ale i pro neprofesionální zájemce jsou totiž k mání připravené hotové stěrky i další materiály.

Stavařské rýhy po prostupech jsou již zahozené a zaštukované. Štuk obrousíme, oblepíme zakrývací páskou a napustíme. Použijeme buď napouštěcí fermež O 1000 Fermbal, nebo - pokud se nám nechce tolik čekat, penetraci Soikrat v 1309 nebo Barlet houbkovou penetraci. Místo pracného míchání masy použijeme některé stěrky. Nepoužijeme ty, které se dají natahovat ocelovým hladítkem jen do tenké vrstvy, ale stěrky pevnější konzistence, třeba Remal stěrku. Dá se nanést i ve větší tloušťce, nepraská a zachovává tvar, který potřebujeme pro vytvoření vzoru.

Současné opravy linkrust
Současné opravy linkrust
Současné opravy linkrust
Současné opravy linkrust

Oprava je snadná, ale časově náročná

Na větší část stěny nebo jen na místo opravy naneseme ocelovým hladítkem stěrku v síle asi půl centimetru. Vrstvu projedeme gumovým válečkem na malování nebo tupujeme štětkou podle toho, jak potřebujeme přizpůsobit náš vzor původnímu. Porovnáme také výšku vzoru, aby byl o trošku vyšší než starý vzor: při schnutí se totiž po odpaření vody vrstva sníží.

Pokud máme čas, necháme kousek vyschnout, porovnáme a pokud to stěna vyžaduje, přidáme nebo zmenšíme vrstvu stěrky na stěně. Dobré je občas válečkem projet vodou, aby se nezanášel a krásně prořezával tvar. Po uschnutí (za den až dva) opravované místo přebrousíme a napustíme buď fermežovou barvou nebo syntetickým základem Pragoprimer plus S 2070 – a raději dvakrát. Proč ne: syntetické nátěry dnes již tolik nezapáchají a schnou rychle.

Nakonec může přijít lesklý syntetický email, např. S 2013. Pokaždé je ale dobré s nátěrem začít a končit v rohu nebo na přelomu stěny. Tím, že plochu takto ohraničíme, nátěr se scelí a opravený, nicméně většinou přece jen jinak barevný flek nebude vidět. V případě, že budeme chtít přetřít celou linkrustu, můžeme použít i matné druhy emailů.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Praktik

Autor: Text: Miroslav Koubek, foto: archiv autora

Související k tématu