reklama

Dekorace – ještě to stihnete

Pondělí velikonoční letos připadá na 17.dubna, na přípravy je ještě dost času, ale tip na jednoduchou dekoraci určitě neodmítnete. Beránka, jidáše a mazance budete mít určitě upečené včas, namalovaná vejce budou čekat na koledníky. S předstihem dvou až tří týdnů byste měli nasít velikonoční osení nebo řeřichu. Dekoraci, do které naaranžujete jarní květiny, si nachystáte i na poslední chvíli.

Dekorace – ještě to stihnete

Máte-li zahradu a v ní třeba mini tulipány, narcisy, modřence, hyacinty apod., přesaďte jich několik do květináče a položte k nim bílá či hnědá vejce. Uvařená, nebo i syrová, až odejdou koledníci a hosté, můžete je zase vrátit do chladničky.

Pokud zahradu nevlastníte a nemáte ani vhodné květiny, použijte jednoduše některou z pokojových rostlin. Zeminu v květináči můžete překrýt mechem, kokosovým vláknem, hoblinami, či nechat jen tak. A na povrch opět položte pár vajec, dobře působí i kousky skořápek.

Při úpravě dekorace zavzpomínejte, kolik umíte velikonočních koled. V několika z nich se říká: „Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný“ – nebo v méně známé říkance, kterou se kdysi koledovalo v okolí Prahy znělo: „Hody, hody, doprovody, proutek se zláme, dejte vejce malovaný, slepička z něj spadne, nedáte-li malovaný, vajíčko se odkulí, dejte aspoň bílý, do strejčkovy stodoly“…

Taky jste si jako děti lámaly hlavu nad významem slova doprovody? Pak vězte, že slovo pochází ze staročeštiny. Provodem, tedy v zástupu, přicházeli v „provodní neděli“ do chrámu potvrdit platnost svého závazku křtěnci, kteří přijali křest na Bílou sobotu, aby se stali platnými členy obce věřících.

Publikováno: 18. 3. 2017, Autor: Helena Štětinová (text), HKK (foto), Profil autora: Redakce