Opravdovou úsporu při stavění prověří až čas

Postavit dům je jedno ze zásadních životních rozhodnutí a rozpočet na stavbu bývá častým limitem našich představ. Současný trh nabízí řadu řešení, která jsou lákavá svou cenou. Jak se ale rozhodnout, aby nás počáteční úspora nevyšla nakonec draze?

Opravdovou úsporu při stavění prověří až čas

Úspora při stavění

Do celkové investice nezapomeňte započíst svůj čas strávený nad volbou stavebního materiálu a jeho dodavatelů. Zjišťování celé řady informací a prověřování mnoha nabídek vám ho vezme spoustu. Z tohoto pohledu je vhodnější vybrat si jednoho dodavatele, který zvládne celý váš projekt. Mnohem efektivněji vám pak pomůže s výběrem vhodných komponentů, s výpočty materiálu i v řadě odborných otázek.

Opravdovou úsporu při stavění prověří až čas
Opravdovou úsporu při stavění prověří až čas

Dům z jednoho materiálu

Výrobci dnes nabízí celé stavební systémy, které zahrnují všechny stavební díly. Nejucelenějším systémem na našem trhu je Ytong. Donedávna platilo, že dodává veškeré stavební díly od sklepa po střechu. Nyní se dá říci, že až po komín, který do systému nově přibyl. Hlavně se ale jejich nabídka rozrostla i o řešení povrchových úprav, dodávají také systémové venkovní a vnitřní omítky i stěrku. Zkrátka pokud se pro tento systém rozhodnete, stačí se svým projektem přijít za odbornými poradci výrobce. Ti vám pomohou s výběrem a výpočty materiálu, doporučí certifikované dodavatele stavebnin i stavební firmy, které jsou školené v práci s tímto materiálem. Dům postavíte z jednoho materiálu a neriskujete celou řadu pozdějších závad a nedostatků, jejichž odstranění by stavbu prodražilo v budoucnu.

Dům z jednoho materiálu
Dům z jednoho materiálu

Bydlete rychle ve svém

Často se budoucí stavebníci rozhodují také podle času výstavby a samozřejmě chtějí, aby byl co nejkratší. Zde je namístě zjistit si opravdu všechna fakta – kolik jej vezme příprava stavby, kolik nejrůznější práce jako například rozvody sítí.

Ytong je známý svou jednoduchostí a rychlostí zdění – je proto oblíbený u stavebníků svépomocí i developerské výstavby, kde rychlost hraje bezesporu zásadní roli. Například instalace rozvodů zde probíhá velmi rychle, protože materiál vyniká snadnou opracovatelností. Další možností je instalace sítí do stropu či do pilířové tvárnice.

Provázaností prvků systému je možné ušetřit čas při výstavbě a není potřeba specializované firmy ani pro montáž střechy. Snadnou cestou, jak co nejdříve „bydlet ve svém“, je rozhodnout se pro jednovrstvé zdění bez zateplování. I bez dodatečné izolace se dostanete na hodnoty nízkoenergetické či pasivní výstavby. Dům vám díky rychlé a jednoduché výstavbě poroste před očima a zároveň se dům stává výhodnou a rozumnou investicí do budoucna.

Bydlete rychle ve svém
Bydlete rychle ve svém

Úsporně stavět = úsporně bydlet

Čas, kdy ve svém domě žijete, teprve ukáže, zda jste šetřili na správném místě. Stavby z Ytongu jsou připraveny i na nové tepelnětechnické normy roku 2020 a náklady na bydlení jsou díky tepelněizolačním vlastnostem mimořádně nízké. Vy i generace po vás mohou používat stavbu bez nutnosti dodatečných opatření, jako je doplnění či odstranění izolace, materiál má takřka neomezenou životnost. Při posuzování investice do nového domu zkrátka myslete na to, aby si vaše rozhodnutí nevybralo daň za úspory později, při budoucím provozu a užívání stavby.

Autor: Xella (text a foto)

Související k tématu