Velikonoce jsou za dveřmi, chystají se dobroty na stůl, pletou pomlázky a samozřejmě se barví vajíčka. Tradiční barvy od Druchemy OVO nás provázejí již od dětství. Někdo je používá spolu s obtisky, jiný vyškrabuje vzory, další zas maluje voskem. Dnes přinášíme dva postupy na barvení. Prvním je použití mramorových barev, druhým je malování voskem. To jistě spousta žen a dívek zná, přesto jej zde připomenu pro ty, co se s tímto stylem ještě nesetkali.


Pro barvení potřebujete speciální efekty na barvy OVO Mramorování. K dostání jsou ještě OVO Perleť červená či OVO Stříbrný třpyt. Vše vyrábí Druchema, tradiční výrobce barev na vajíčka. Dnes je seženete v každém větším hobby marketu či drogerii nebo papírnictví. Každé balení obsahuje 5 tub s barvou, rukavice a návod k použití. Navíc ještě potřebujeme papírovou utěrku a štětec.
Postup

Při zdobení vajíček barvou s mramorovacím efektem potřebujeme horká vejce. Uvařte je v octové barvě a osušte. Na půl litru vody stačí 1 polévková lžíce octa. Navlékněte si rukavice, odstřihněte špičku tuby a do ruky si kápněte pár kapek barvy.

Osušené vejce poválejte v ruce. Rukavice jsou součástí balení, nemusíte je tedy nikde shánět. Pokud chcete světlejší barvu, rozetřete jednu kapku, pokud sytější, kápněte do dlaně barvy více.

Nyní můžete pomocí štětce namalovat na vajíčko pruhy tak, jako jsme to udělali my na obrázku.

Barvy nechte dobře zaschnout, abyste si je nerozmazali. Místo pruhů můžete použít světlejší barvu, vajíčko necháte zaschnout, popř. tomu pomůžete papírovou utěrkou, a poté lehce poťupejte druhou barvou. Vznikne zajímavý mramor.

Výsledný efekt je velice působivý. Vejce nechte proschnout. Poté je můžete potřít tukem či olejem (sádlo je nejlepší), docílíte tím vysokého lesku.

Pro malování voskem potřebujete vosk, nejlépe včelí. Rozehřejete jej ve starém kastrůlku či plechové misce. Někdo používá speciální konstrukci se lžící, na které si pomocí svíčky vosk rozehřívá.

Pozor, vosk se nesmí přepálit! Jakmile se z něj začne kouřit, raději nádobu odstraňte z ohně. Pokud nejde vosk nanášet na vajíčko, je příliš vychladlý a pak jej opět rozehřejeme.

Na samotné malování můžete použít špendlík s kovovou hlavičkou, který zapíchnete do špejle. Já používám vytlačovací tyčinku na embossing, na každém konci je jiná velikost vytlačovací kuličky.

Malujeme vždy jen po jedné čárce či obloučku, pokud si nejste jistí vzory, porozhlédněte se po pohledech s velikonoční tématikou. Najdete zde mnoho inspirace pro malování. Když vosk vychladne, můžeme barvit. Použijeme barvy OVO.

Díky voskové technice můžeme vytvořit vícebarevné vzory. Ty se dělají tak, že část vzoru namalujeme na bílé vajíčko. Poté vejce obarvíme, barvu necháme zaschnout, na tu naneseme voskem druhou část vzoru a vejce obarvíme v kontrastní barvě. Postupujeme opět od nejsvětlejší barvy.

Vosk z vajíčka můžeme odstranit buď seškrabáním nožem (může se stát, že si vyryjete do barvy nechtěně škrábance) a nebo použijete jako já svíčku, nad plamenem vosk roztavíte a setřete utěrkou. Jen pozor, abyste si vajíčko nespálili.

Druchema přináší nové barvy. Již se nemusíme spokojit jen se žlutou, červenou, zelenou a modrou. I když při míchání barev (pro docílení třeba fialové barvy) nám vznikaly opravdu zajímavé odstíny. Nyní jsou na trhu např. i fialová, oranžová či hnědá. Ale nebojte se. Ty klasické zůstávají.

A protože barev není nikdy málo, zkuste své výtvory ozvláštnit například Stříbrným třpytem nebo Červenou perletí. Uvidíte, že vyrábění kraslic se stane skutečnou zábavou.
Publikováno: 5. 4. 2017, Autor: Pavla (text), Druchema (foto)
, Profil autora: Redakce