reklama

Lehké keramické kamenivo v hydroponii: Jednoduchost, efektivita a udržitelnost

A je tu konečně jaro. Čas, kdy většina pěstitelů květin zbystří pozornost, aby přemýšlela o tom, jak a čím v letošním roce bude zdobit své příbytky nebo zahrádky, pokud mluvíme o květinách. Ale nemusíme zůstat pouze u nich. Také pro pěstitele zeleniny jsou určeny následující řádky.

i (Zdroj: Lias Vintířov, LSM k. s.)
Použití lehkého keramického kameniva v hydroponických systémech je poměrně jednoduché

Keramzit je keramické kamenivo. V čem může být tento materiál zajímavý a užitečný? Lehké keramické kamenivo je přírodní, zdravotně nezávadný a ekologický granulát, který se používá buď pro dekorační účely, nebo za účelem podpory růstu rostlin.

Lehké keramické kamenivo je lehké, což usnadňuje jeho manipulaci a transport
i (Zdroj: Lias Vintířov, LSM k. s.)
Lehké keramické kamenivo je lehké, což usnadňuje jeho manipulaci a transport

Pěkná dekorace

Toto lehké keramické kamenivo má přirozeně hnědočervenou barvu, která v kombinaci s kteroukoliv jinou barvou vypadá prostě dobře. Protože je velmi lehký, snadno se s ním manipuluje a nezatěžuje samotné rostliny ani truhlíky. Může být proto bez problémů použit i na velkých plochách, anebo třeba v zavěšených nádobách. Pohledově perfektní keramické kamenivo je použitelné jako vrchní okrasná vrstva nejen v truhlíku, ale rovněž i na záhonu. Kuličky jsou pevné a nedrolí se. Díky svému přirozenému vztahu k vodě (snadno ji absorbuje, ale také vydává, když je sucho) současně bude zabraňovat vysychání zeminy, a dokonce sníží i výskyt nepříjemného plevele. Pokud mluvíme pouze o dekoraci, pak kamenivem můžeme úspěšně nahradit všechnu zeminu v případě umělých květin. Jako dekorační materiál se ale může hodit i v mnoha dalších případech.

Lehké keramické kamenivo nepodléhá rozkladu a nehostí škůdce ani patogeny
i (Zdroj: Lias Vintířov, LSM k. s.)
Lehké keramické kamenivo nepodléhá rozkladu a nehostí škůdce ani patogeny

Jako hydroponický substrát

Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy pouze v živném roztoku. Nejvhodnějším substrátem pro tuto koncepci je lehké keramické kamenivo. Můžete jej použít nejen pro všechny druhy pokojových rostlin, ale také v případě pěstování skleníkové zeleniny (typickým příkladem jsou okurky nebo rajčata) či květin. Rostliny pěstované v živném roztoku keramickým kamenivem mají tendenci rychleji růst než v klasické zemině a vykazují menší náchylnost k chorobám. Je důležité zmínit, že keramické kamenivo neovlivňuje PH živného roztoku, to znamená zálivky s hnojivem, kterou si volíte podle druhu pěstované rostliny.

Nejprve je nutné granule před použitím dobře propláchnout, aby se odstranil prach a malé částice
Nejprve je nutné granule před použitím dobře propláchnout, aby se odstranil prach a malé částice (Zdroj: Lias Vintířov, LSM k. s.)
Lehké keramické kamenivo zajišťuje, že kořeny rostlin mají dostatek vzduchu, což je klíčové pro jejich zdraví
Lehké keramické kamenivo zajišťuje, že kořeny rostlin mají dostatek vzduchu, což je klíčové pro jejich zdraví (Zdroj: Lias Vintířov, LSM k. s.)

Lehké keramické kamenivo jako drenáž

Určitě každý se setkal s jevem, kdy došlo kvůli nadměrné zálivce rostlin k uhnití kořenů a následné devastaci květiny či jiných produktů. Tomu lze poměrně jednoduše zabránit, když použijeme keramické kamenivo do květináčů či truhlíků jako drenážní vrstvu pod zeminu. Ten samý efekt použijeme v případě, že uvažujeme o stavbě zelené střechy – tam rovněž budeme potřebovat drenážní vrstvu a proto je keramické kamenivo pro tento účel prostě ideální.

Dobrá drenáž zajišťuje, že kořeny nejsou přemokřené, což snižuje riziko hniloby
i (Zdroj: Lias Vintířov, LSM k. s.)
Dobrá drenáž zajišťuje, že kořeny nejsou přemokřené, což snižuje riziko hniloby

Lehké keramické kamenivo můžete pořídit ve dvou základních formách. Zatímco formu pravidelných kuliček, použijeme zejména pro dekoraci, zrna naopak nepravidelných tvarů vhodně upotřebíme pro drenáže. Keramické kamenivo lze koupit v obchodních centrech nebo přímo na e-shopu.

Zdroj informací: Lias Vintířov, LSM k. s.

Publikováno: 21. 6. 2024, Autor: Lias Vintířov, LSM k. s. (text a foto), Profil autora: Redakce