Průvodce zasklením oken

Zasklení tvoří většinu plochy oken, tomu odpovídá i vliv, jaký má na jejich vlastnosti. Ať už řešíte bezpečnost, zvukovou izolaci, nebo množství světla a tepla, které využijete pro ohřev interiéru, vždy myslete na vhodnou volbu zasklení.

Průvodce zasklením oken

Výběr oken

Mnoho lidí vybírá okna podle materiálu a dlouho rozmýšlí, zda plast bude lepší než dřevo nebo opačně. Z hlediska izolačních vlastností je úplně jedno jaká okna si pořídíte, protože všechna moderní okna na trhu musí splňovat příslušné normou dané požadavky. Na vlastnosti oken má vliv jak použitý profilový systém, tak izolační zasklení. Velmi zjednodušeně řešeno, čím jsou okna větší, tím má zasklení na vlastnostech větší podíl.

Dříve než podrobněji rozebereme typy izolačních zasklení, je potřeba připomenout pár důležitých detailů. Velikosti okna by měla být přizpůsobeny statické vlastnosti oken. Někteří dodavatelé, aby ušetřili, se mohou uchýlit k tomu, že dodávají okna s tenčími skleněnými tabulemi. V případě velkých prosklených ploch to ale může být zrádné. Obecně platí, že podle ploše zasklení by měla být z hlediska statiky přizpůsobena i tloušťka tabulí. Stručně řečeno, čím větší zasklení, tím silnější tabule.

Moderní izolační zasklení by také mělo mít teplý meziskelní rámeček. Ten výrazně ovlivňuje rosení oken a vznik proužku kondenzátu v dolní části skel. Typů teplých plastových nebo kompozitních rámečků je více typů.

Výběr oken
Výběr oken
Výběr oken
Výběr oken

Tepelně izolační vlastnosti

Stále lepší tepelně izolační vlastnosti oken to je hlavní úsilí všech výrobců. Izolační dvojsklo je dnes pomalu překonanou záležitostí, i když své místo v nabídce má stále. Tam, kde nejsou náročné povětrnostní podmínky a požadavky na tepelnou úsporu, přinese úsporu za teplo a bude dobře sloužit i izolační dvojsklo. Pro novostavby je ale dnes standardem trojsklo.

Tepelně izolační vlastnosti
Tepelně izolační vlastnosti

Využití slunečního tepla

V honbě za výbornou tepelnou izolací se někdy zapomíná na další důležité vlastnosti zasklení, a to jsou tepelné zisky. Hlavně na jaře a na podzim může slunce prohřát interiér zadarmo, jen tím, že zasklení pustí do bytu dost tepla. Při volbě izolačního zasklení je proto třeba brát v úvahu i tyto vlastnosti, které jdou z fyzikálního principu proti tepelné izolaci – tedy tomu co nejvíce tepla zadržet v interiéru. Solární zisky jsou mimořádně důležité u pasivních domů, kde se započítávají do celkové tepelné bilance. Typ izolačního zasklení z hlediska prostupu tepla a solárních zisků musí být řešen již ve stavebním projektu.

Využití slunečního tepla
Využití slunečního tepla

Stínění

Místnosti orientované na jih mohou v horkém létě trpět nadměrný přehříváním interiéru, vhodné stínění je tak třeba řešit nejlépe s rovnou s novými okny. Navíc, někdy je to zcela nezbytné, takovým případem je instalace venkovního stínění – rolet a žaluzií pod omítku. Pokud instalaci těchto prvků budete řešit později, nevyhnete se dodatečným zednickým pracím a může být problém i s ovládáním a sladěním funkce i designu. Výhodou řešení oken i stínění od jednoho dodavatele je i to, že záruku vám poskytne jeden dodavatel.

Stínění
Stínění

Zvuková izolace

Často si lidé myslí, že pořízením trojskel si zajistí lepší zvukovou izolaci interiéru, to ale není pravda, protože běžná trojskla zvuk netlumí o moc lépe než dvojskla. Zvukovou izolaci řeší speciální zasklení s rozdílnou tloušťkou skleněných tabulí, rozšířeným meziskelním rámečkem a v případě větších nároků i skleněné tabule spojené speciálními fóliemi. Zvukovou izolaci vždy proberte s odborníkem od dodavatele, který vám vysvětlí možnosti a měl by navrhnout řešení přesně pro váš případ.

Zvuková izolace
Zvuková izolace

Bezpečnost

Pokud potřebujete chránit okna před násilným vniknutím nebo rozbitím, pak je třeba zvolit i speciální zasklení. I když bezpečnost oken je třeba řešit komplexně a speciální prvky by mělo mít i okenní kování. V každém případě speciální zasklení pro zvýšenou bezpečnost proti násilnému vniknutí je řešeno pomocí integrovaných bezpečnostních folií přímo mezi skleněnými tabulemi. Ochranu dětí při rozbití oken představuje kalené sklo, které netvoří ostré úlomky.

Nepodceňujte při výběru oken volbu zasklení a v případě, že potřebujete speciální vlastnosti nebo řešení na míru, poraďte se s odborníky, jaký typ zasklení je vhodný právě pro vás.

Autor: Otherm (text a foto)

Související k tématu