reklama

Vytápění garáže nebo autoservisu pomocí sálavých panelů

Zvolit správný zdroj tepla pro vytápění autoservisů není zrovna jednoduché. Podle normy (ČSN 06 1008) nesmějí být v prostorách, jako jsou servisy a opravny motorových vozidel nebo místa, kde se provádí údržba, opravy a odstavování vozidel, instalovány spotřebiče (zdroje tepla) pevných paliv, otevřené spotřebiče a zářiče. Vhodným řešením pro vytápění autoservisů a garáží jsou panely ECOSUN.

Vytápění garáže nebo autoservisu pomocí sálavých panelů

To znamená, že kotle na dřevo, uhlí, pelety, plyn, oleje včetně veškerých plynových zářičů se v tomto prostoru nesmějí používat. Elektrické sálavé panely však do výčtu těchto zakázaných spotřebičů pro tyto prostory nejsou zahrnuty. Pokud tedy technická zpráva k danému prostředí (dle normy ČSN 33 2000-5-51) neklade omezující požadavky na elektrická zařízení (maximální povrchové teploty, krytí IP,…), kterým by panely ECOSUN nevyhověly, jsou panely ECOSUN S+ nebo U+ vhodným řešením.

Sálavé panely ECOSUN S+ vhodné k vytápění garáží, servisů či opraven aut.
Sálavé panely ECOSUN S+ vhodné k vytápění garáží, servisů či opraven aut.

Sálavé panely ECOSUN S+

Vysokoteplotní sálavé panely ECOSUN S+ jsou nabízeny v jedno, dvou a tří lamelovém provedení o příkonech od 0,9 do 3,6 kW. Topným prvkem je hliníková topná lamela, opatřená speciální elektrochemickou povrchovou úpravou Silicating. Tato technologie zajišťuje naprosto výjimečné a bezkonkurenční hodnoty emisivity sálavého povrchu, blížícím se emisivitě tzv. černého tělesa.

Kromě standardní povrchové úpravy bílou, vysoce odolnou práškovou barvou, jsou v nabídce také topné panely v antikorozním provedení, určené pro vyhřívání prostor s vyššími nároky na odolnost – např. s vysokou vlhkostí nebo se vzduchem nasyceným solí nebo jinými agresivními látkami.

Topné panely ECOSUN S+ s nerezovou úpravou.
Topné panely ECOSUN S+ s nerezovou úpravou.

K panelům ECOSUN S+ lze dokoupit výklopné závěsy, umožňující instalaci panelů pod náklonem, nebo ochrannou mříž a zápustný rám pro instalaci panelů do sádrokartonových a sádrovláknitých podhledů. Protože jde o vysokoteplotní panely, své uplatnění naleznou v objektu o světlé výšce od 3,5 m do 10 m.

Výklopné závěsy k panelům ECOSUN S+.
Výklopné závěsy k panelům ECOSUN S+.

Některé aplikace neumožňují vřazení sálavých panelů ECOSUN S+ do řady zářivkových svítidel tak, aby s těmito svítidly byly v jedné ose a tvořily harmonicky celek v interiéru. Tento nedostatek se podařilo vyřešit rozšířením výrobní řady o zkrácenou verzi tohoto sálavého topného panelu, který má délku pouhých 650mm (běžný panel je dlouhý 1550 mm). Menší rozměr působí elegantněji a snadněji se zařazuje i do jiných interiérů a aplikací. Konstrukce i technické parametry těchto panelů jsou shodné s panely ECOSUN S+.

Sálavé panely ECOSUN S+ s ochrannou mříží.
Sálavé panely ECOSUN S+ s ochrannou mříží.

Sálavé panely ECOSUN U+

Univerzální sálavé panely ECOSUN U+ lze umístit ve vertikální poloze na zeď nebo do vodorovné polohy těsně pod stropní konstrukci, nebo přímo do ní (kazetové podhledy). V této poloze je dosaženo nejvyšší účinnosti a intenzity tepelného sálání. Při instalaci do svislé polohy se přivedená energie neztrácí, pouze dojde ke zvýšení podílu konvekční složky.

Další informace o sálavých panelech ECOSUN najdete na www.fenixgroup.cz.

Publikováno: 23. 5. 2017, Autor: Fenix Trading s.r.o. (text a foto)