reklama

Praskají vám zdi? Řešením je suchá výstavba!

Praskání omítky je jedním z nejčastějších jevů, se kterým se, dříve či později, potýká každý majitel domu či bytu. U novostaveb není nic jednoduššího, než se obrátit na developerskou společnost a v reklamační lhůtě, která je dána zákonem, nárokovat nápravu. I přesto, že nechal zhotovitel stavbu, takříkajíc, vymrznout, nově postavený dům neustále pracuje a s tím je třeba počítat.

Praskání omítky je jedním z nejčastějších jevů, se kterým se, dříve či později, potýká každý majitel domu či bytu. Podívejte se, jak se jich zbavit?
Praskají vám zdi? Řešením je suchá výstavba!

Proč zdi praskají?

Pokud v konstrukcích vznikají praskliny, jde zpravidla vždy o důsledek nedodržení technologických postupů daných výrobcem. Systémové řešení a dodržení technologických postupů nejen zaručí perfektní výsledek, ale předejde i mnoha následným možným opravám.

Dilatace se v konstrukcích suché výstavby Rigips provádí v místech dilatačních spár v nosné konstrukci budovy nebo při překročení plošných, případně délkových limitů konstrukcí Rigips. U sádrokartonových konstrukcí v interiéru jsou dilatační úseky po 15 m délky nebo při 100 m2.

V případě, že se na zdech objeví trhliny, je nutné posoudit, zda jsou aktivního či pasivního charakteru. Pokud jde o trhliny pasivní, tzn. není předpoklad, že se budou dále rozšiřovat, vyplatí se pořídit vhodný tmel nebo sádrovou omítku a všechny trhliny jimi vyplnit. Není to nic složitého, zvlášť v situaci, kdy je omítka sádrová. Když jsou zdi bílé, často není nutné spáry ani přemalovávat.

Jak opravit poškozený sádrokarton, vám poradí naše video.

Proč zdi praskají?
Proč zdi praskají?

Praskat mohou i sádrokartonové konstrukce

Kouty sádrokartonových konstrukcí před praskáním spolehlivě ochrání páska EasyFlex PRO (NoCoat). A to i v tak exponovaných stavbách, jakými jsou dřevostavby a půdní vestavby. Pružné kopolymerové jádro pásky spolehlivě přenese pnutí konstrukce a trhliny ani praskliny nedostanou šanci. Rohy opatřené páskou EasyFlex PRO (NoCoat) spolehlivě odolají nárazům plynoucím z běžného užívání stavby.

Praskat mohou i sádrokartonové konstrukce
Praskat mohou i sádrokartonové konstrukce
Praskat mohou i sádrokartonové konstrukce
Praskat mohou i sádrokartonové konstrukce

Sádrové omítky

Řešením jsou i sádrové omítky vhodné na většinu běžných podkladů, které díky svým vlastnostem dokáží přenášet drobná pnutí. Společnost Rigips nabízí na trhu řadu sádrových omítek, stěrek a tmelů, ze kterých lze vybírat dle jejich vlastností a také dle nároků, které na ně zákazník klade. Patří mezi ně tmel Rifino Top, určený především pro tmelení sádrokartonu bez následného broušení. Z omítek jsou to ucelené řady Rimano a Rimat určené pro zdivo, beton a jiné vhodné povrchy.

Sádrové omítky
Sádrové omítky
Sádrové omítky
Sádrové omítky

Díky jednovrstvé aplikaci jsou sádrové omítky výrazně rychlejší ve zpracování oproti tradičním vápenocementovým omítkám. Velká výhoda sádrových omítek spočívá v tom, že není třeba je tak často malovat, protože neabsorbují pigmenty barev. Pokud už na malování dojde, lze na ně aplikovat různé malířské techniky a plastické dekorace. Dopomáhá k tomu i dokonale hladký povrch, na kterém se nedrží prach, což je příznivé pro alergiky. Rovněž mají schopnost přijímat a uvolňovat vzdušnou vlhkost a umožňují regulovat klima uvnitř místnosti.

Sádrové omítky
Sádrové omítky

Publikováno: 25.5.2017, Autor: Rigips (text a foto), Profil autora: Redakce