Použití lehkého betonu u rekonstrukce podlahy

Při rekonstrukci domu nebo některých jeho místností, například v podkroví, musíme ve většině případů přistoupit k pokládce nové podlahy. Možností máme několik, ale obvykle volíme tu nejschůdnější a nejrychlejší. Abychom docílili kvalitní finální podlahy, ať již bude dřevěná, nebo třeba vinylová či keramická, potřebujeme mít pevný a rovný podklad. Jak toho však dosáhnout? K tomu se výborně hodí náš tip – lehký beton z Liaporu.

Použití lehkého betonu u rekonstrukce podlahy

Seznamte se s lehkým betonem Liapor Mix

Lehký beton z Liaporu se nazývá Liapor Mix respektive Liapor Mix Final. Obě dvě varianty se vyrábějí na bázi keramzitových kuliček různého průměru, které jsou propojeny cementem, pojivy a samozřejmě vodou.

S Liapor Mixem si můžeme připravit pevnou vyrovnávací vrstvu, která poslouží jako základ pro pokládku finální nášlapné vrstvy nové podlahy. Než vysvětlíme, jak nejlépe postupovat, je důležité znát základní vlastnosti Liapor Mixu.

Pevný a rovný podklad je nejdůležitější pro kvalitní podlahu.
Pevný a rovný podklad je nejdůležitější pro kvalitní podlahu.

Jak sám název napovídá, jedná se o lehký beton, jehož objemová hmotnost je pouze 600 kg/m3, což ve srovnání s klasickým betonem je čtvrtinová váha. To propůjčuje lehkému betonu možnost využití v nejrozmanitějších konstrukcí, ale především tam, kde nechceme, aby vyrovnávací vrstva zatěžovala svou vahou stávající konstrukci.

Jako ideální se tedy doporučuje při použití ve starých domech včetně podkroví. Díky vlastnostem keramzitových kuliček, což je v podstatě přírodní materiál upravovaný v pecích, nabízí Liapor Mix výborné tepelně-izolační vlastnosti, a navíc přispívá ke kročejovému útlumu, což se hodí především v podkrovních bytech. Liapor Mix, respektive Liapor Mix Final, nepotřebuje dilatační spáry, protože nepraská, čímž se zpracování podlahy zjednodušuje. Dodejme, že Liapor Mix je také nehořlavý.

Detail rozdílu struktury povrchu Liapor Mix a Liapor Mix Final.
Detail rozdílu struktury povrchu Liapor Mix a Liapor Mix Final.

Při skladbě podlahy je třeba počítat s minimální tloušťkou vyrovnávací vrstvy Liapor Mixu, která je 5 cm. Liapor Mix Final (1 až 4 mm) má ve srovnání s Liapor Mixem (4 až 8 mm) menší průměr kuliček, a tudíž je jeho struktura jemnější – jak je patrné také z obrázku. To má svou výhodu, neboť nemusíme na povrch Liapor Mix Final aplikovat žádnou stěrku a můžeme pokládat rovnou nášlapnou vrstvu.

Perfektní rovina a jemný povrch - Liapor Mix Final.
Perfektní rovina a jemný povrch - Liapor Mix Final.

Proč tedy Liapor Mix?

U vyšších vrstev podlahy je také důležitá rychlost, proto zvolíme nejprve Liapor Mix, kdy nám půjde práce velmi rychle od ruky, a na závěr realizujeme vrstvu z Liapor Mix Final. Jak jednoduché. Dodejme, že obě verze můžeme používat samostatně, a to i na zásyp kleneb, stropů a podlah v historických objektech, na chalupách, v bytech, ale samozřejmě i v novostavbách. Liapor Mix je rovněž vhodný jako výplňový, drenážní a použitelný i na ochranu rozvodů inženýrských sítí. Na lehký beton z Liaporu můžeme bez obav pokládat podlahové topení, jen nesmíme zapomenout na odrazovou folii, aby nám teplo neutíkalo.

Jak připravit lehký beton?

Postup přípravy lehkého betonuje tak jednoduchý, jako jeho váha. Místo, které budeme vyrovnávat lehkým betonem, musíme samozřejmě nejprve očistit a případně navlhčit. Pak jednoduše smícháme připravenou směs (dodává se v pytlích po 30 l) s vodou, a to v poměru 4 až 5 litrů na jedno balení. Mícháme zhruba 2 až 3 minuty. Použít můžeme zednickou káď, nebo v případě větších ploch i míchačku. Koho láká vzít si k míchání pomocníka v podobě vrtačky, musí si dát pozor a nastavit velmi nízké otáčky, v opačném případě by mohlo dojít k znehodnocení směsi.

Příprava lehkého betonu je jednoduchá.
Příprava lehkého betonu je jednoduchá.

Jakmile máme směs promíchanou, ihned ji aplikujeme, protože se jedná o rychleschnoucí lehký beton. Jednotlivé vrstvy srovnáváme tradiční zednickou latí. Jen dáváme pozor na správnou výšku, kterou si předem stanovíme. Jemnější Liapor Mix Final lze pokládat bezprostředně na hrubší vrstvu, jen ji nesmíme poškodit šlápnutím.

Při zpracování Liapor Mixu používáme běžné zednické náčiní.
Při zpracování Liapor Mixu používáme běžné zednické náčiní.
V průběhu realizace hlídáme rovinatost lehkého betonu.
V průběhu realizace hlídáme rovinatost lehkého betonu.

Podlaha, respektive podklad podlahy, je plně pochozí po 24 hodinách, ale celková doba vysychání je 5 až 7 dní. Záleží na podmínkách jako je okolní teplota, vlhkost a možnost větrání. I tak jsme s časem zhruba na třetině klasické betonové mazaniny. Mějme ještě na paměti, že pokud budeme vyrovnávat starou dřevěnou podlahu, musíme mezi lehký beton a dřevo instalovat separační folii. Lehký beton se velmi dobře spojí s okolním materiálem, ale také s vrstvou, kterou jsme realizovali například den předtím. Spotřeba materiálu je přibližně 34 kg na 1 m2 a 50 mm silnou vrstvu. Realizaci bychom neměli provádět, pokud okolní teplota klesne na 5 °C.

Realizace podkladu podlahy z lehkého betonu jde rychle od ruky.
Realizace podkladu podlahy z lehkého betonu jde rychle od ruky.

Rekonstrukce podlahy v pražském domě

Majitel bytového domu, u jehož rekonstrukce podlah jsme měli možnost vidět, jak se Liapor Mix používá, má za cíl některé místnosti v objektu zprovoznit jako obytné, aby se daly co nejdříve pronajmout. Nechtěl zatěžovat konstrukci domu velkou vahou a současně také ocenil rychlost, se kterou byla podlaha realizována.

A je hotovo, můžeme pokládat finální nášlapnou vrstvu.
A je hotovo, můžeme pokládat finální nášlapnou vrstvu.

Další informace naleznete na www.liapor.cz.

Autor: Lias Vintířov (text a foto)

Související k tématu