reklama

Sedlácká barva je jiná, už žádná dřina! Nátěry dřeva zvládne neuvěřitelně jednoduše a lehce.

Sedlácká barva je produkt nové kategorie nátěrových hmot, který je zaměřen na zjednodušení nátěrového systému s maximálním prodloužením životnosti. To znamená snížení četnosti oprav. Sedlácká barva není barva z kategorie levných produktů, ale nabízí hodně. Je to skutečně jiná barva a její vlastnosti jistě oceníte. Je vhodná pro nátěry masivu, staršího dřeva s předchozími nátěry, zahradního nábytku a jiných dřevěných, ale i kovových prvků.

Sedlácká barva je jiná, už žádná dřina! Nátěry dřeva zvládne neuvěřitelně jednoduše a lehce.

Sedlácká barva je technicky komplikovaný, ale výjimečný produkt. Je vyrobená na bázi uretanizované fermeže, oleje, hydrofobních vosků a speciálního pojiva. Má vysokou odolnost na povětrnostní vlivy s vynikající flexibilitou, kterou propůjčují celému systému oleje. Poskytuje líbivý, na omak velmi příjemný pololesklý povrch, s dokonalým vykreslením textury dřeva. Silně odpuzuje vodu. Po zaschnutí je zcela bez dolepu.

S běžnými nástroji, bez zbytečné pracnosti – to je sedlácká barva

Sedlácká barva má excelentní rozliv, bez náročnosti na speciální štětce. Tím, že barva nevyužívá napouštěla ani základové barvy, výrazně snižuje pracnost. Bonusem Sedlácké barvy je odolnost povrchu proti napadení plísněmi, houbami a řasami. Tím následně i zamezuje k jejich prorůstání do dřevěného podkladu. Vysoká hydrofobita barvy chrání dřevo před pronikáním vody, následnými rozměrovými změnami a jeho praskáním.

Pro exteriér se aplikuje zásadně ve dvou vrstvách. Druhá vrstva se aplikuje vždy až druhý den. První vrstva se prakticky 100 % vsákne do masivu dřeva. Druhá vrstva se vsákne již jenom částečně a vytvoří tak luxusní pololesklý povrch.

S běžnými nástroji, bez zbytečné pracnosti – to je sedlácká barva
S běžnými nástroji, bez zbytečné pracnosti – to je sedlácká barva

Se sedláckou barvou na dřevo, ale i kov

Velmi důležitá je i ta skutečnost, že se Sedlácká barva může aplikovat nejen na dřevěné masivy, ale také dřevěné i kovové podklady opatřené předchozími nátěry. Barva má vynikající adhezi k různým vodou ředitelným i syntetickým podkladům. U tak zvaných olejových syntetických emailů, epoxidových apod., ověřte přídržnost.

U přetírání dveří, oken, nábytku a podobně asi nejvíce oceníte mimořádnou kryvost a to, že nebudou znát nikde tahy štětcem, jak tomu bývá u klasických akrylátových emailů. Za to zaplatíme pomalejším zasycháním.

Jak na nátěry masivního dřeva?

Nátěrový systém u dřevěného masivu je jednoduchý. Je vhodné neaplikovat barvu na dokonale, až leskle ohoblovaný povrch, ale na povrch lehce přebroušený, který zajistí rychlejší vsakování právě prvního nátěru. To je zejména důležité u málo savých tvrdých dřev jako je dub, jasan a podobně. Barva se aplikuje v přiměřeně tlusté vrstvě, bez loužiček, s vydatností 10 – 12 m2 u měkkých dřev a 13 – 15 m2 u dřev tvrdých na jeden nátěr.

Zasychání první vrstvy bude na měkkých dřevech probíhat do 6 – 8 hodin. Na tvrdých, málo savých dřevěných podkladech do druhého dne. Tento proces nejde zásadním způsobem urychlit. Brání tomu vysoký obsah lněného a rostlinného oleje. První vrstva se v průběhu zasychání prakticky vsákne. Tím získá první, základní nátěr, matný vzhled.

Dřeva s extrémně vysokým obsahem tříslovin, jako je akát, budou mít tendenci první vrstvu probarvovat. To může být patrné zejména u bílého odstínu. Proto se musí ponechat mezi základní a vrchní vrstvou časový úsek alespoň dva dny, kdy dojde k vyzrání nátěru. Tím se bude blokovat pronikání skvrn do vrchní vrstvy.

Jak na nátěry masivního dřeva?
Jak na nátěry masivního dřeva?

Nátěry staršího zešedlého dřeva

Pokud Sedláckou barvu budete aplikovat na zašlé – zešedlé – dřevo, vyznačující se vysokou nasákavostí na vodu, tak si předem ověřte soudržnost povrchu. Pokud bude mít povrch tendenci se drolit, tak vás čeká odbroušení nesoudržné vrstvy. I když Sedlácká barva zešedlý povrch propenetruje a tím zpevní, tak počítejte s tím, že se i tak bude snadno poškozovat a ničit. Proto takový podklad není vhodný. Rovněž je důležité, a to platí obecně pro všechny nátěry, že nejlépe se do povrchu, zejména zašlého, Sedlácká barva vetře štětcem. Zde aplikace stříkáním není vhodná.

Nátěry staršího zešedlého dřeva

Při přetírání starých oken, není nutné stávající vrstvu dokonale odbrousit. Stačí očištění a jenom lehce brusnou houbičkou povrch upravit. Zde plně využijete excelentní rozliv, ale musíte počítat s tím, že okna budete moci zavřít až následující den, nebo až obden. Bude to způsobeno nesavostí podkladu. Pokud budete mít ale povrch různě nerovný, odloupaná barva a od. Bude nutné povrch nejprve opatřit základní barvou na dřevo SOKRATES, přebrousit a aplikovat Sedláckou barvu.

Zahradní nábytek a sedlácká barva

Zvláště líbivého výsledku dosáhnete při aplikaci na zahradní nábytek, různé sedačky, houpačky, domečky, chatky a podobně. Velmi příjemný, pololesklý povrch s vysokou životností, se vám bude líbit.

Sedláckou barvu zakoupíte v základní a dodatkové řadě dle vzorkovníku. Na tónovacích centrech lze Sedláckou barvu tónovat do nejrůznějších odstínů RAL nebo NCS, nebo objednat přímo u výrobce.

Sedlácká barva má certifikaci STO pro použití ve stavebnictví a dětské hračky ČSN EN 71-3+A1:2015.

Publikováno: 3. 7. 2017, Autor: Building Plast (text a foto), Profil autora: Redakce