Novostavba, která nepotřebuje zateplit

Každý dům má své kouzlo a vždy nese otisk svého majitele. To platí také o rodinném domě v Brandýse nad Labem. Stavba domu začala nedávno, ale jeho majitelé se s předstihem postarali o jeho ráz.

Novostavba, která nepotřebuje zateplit

Než vznikla studie domu, investoři domu Martina a Michal promýšleli, kde co bude, jak velkou budou potřebovat kuchyň, jídelnu, obývací pokoj, ložnici i pokoje pro děti, kolik osob může užívat dům nyní i v budoucnu, myslelo se i na rodiče. Uvažovalo se i o tom, kam umístit další věci i zařízení, která k domu patří a do standardního bytu se nevejdou, jako například spíž, velká šatna, prostorná technická místnost, garáž i předsíň….

Martina s Michalem nikdy v minulosti nic nevystavěli, ani nerekonstruovali, v podstatě tedy ani netušili, do čeho jdou a co je čeká.

Dům na míru a podle přesného rozpisu

Začali hledat někoho, kdo by jim poradil, jaký dům postavit a uměl ho i vyprojektovat. Poprosili kamaráda, který si sám jako projektant navrhl dům, zda by jim také něco nenakreslil. Nechtěli katalogový dům, pro jejich potřeby potřebovali individuální projekt. Jediné co jim bylo od počátku jasné, že dům by měl být s plochou střechou, která se jim vždy líbila.

Protože měli už od počátku vše dopředu promyšlené, o to jednodušší to pak pro projektanta bylo. Dostal velice konkrétní a prostorově přesné zadání, jak má vypadat budoucí dům. Získal přesný několikastránkový rozpis jednotlivých místností v přízemí i v prvním poschodí. Nechybělo ani detailní vybavení užitnými předměty včetně požadované metráže místností, stanoveno bylo i budoucí vytápění domu. Zdůrazněno bylo - chceme aby byl nízkoenergetický, úsporný a levný.

Cihelné bloky HELUZ Family a bez zateplení

Dalším klíčovým rozhodnutím bylo z jakého materiálu dům postavit. Cihla, dřevostavba nebo porobeton? Sešlo se mnoho názorů, doporučení, řada argumentů pro i proti. Rozhodli se pro klasiku – pálenou cihlu, dům bude cihlový.

Zvažovali také, jestli se bude dům dodatečně zateplovat. Od známých se dozvěděli, že když je to zateplené, že je to takové duté a má to řadu nevýhod. Počínaje možností mechanického poškození fasády až po uzavření domu a omezení paropropustnosti zdiva a možnost tvorby plísní na vnitřních stěnách. Rozhodli se tedy pro jednovrstvé zdivo bez zateplení.

Cihelné bloky HELUZ Family a bez zateplení
Cihelné bloky HELUZ Family a bez zateplení

Zkušení radí nezateplovat a stavět z kvalitních cihel

Padla i otázka, když tedy cihla a bez zateplení, jak by měla být silná? A když cihla, nebo cihelný blok, tak od jakého výrobce? Začaly se porovnávat všechny parametry, počínaje cenou a konče tepelně užitnými vlastnostmi a parametry zdiva.

Od známých i čerstvých stavebníků se dozvěděli, že stávající výrobky od HELUZu jsou v současné době asi to nejlepší, co na našem trhu je. Protože jejich výrobky svojí kvalitou a technickými parametry nabízejí nejvyšší komfort a kvalitu při stavbě nízkoenergetických domů. Od výrobce dostali velmi výhodnou cenovou kalkulaci na cihelný sortiment potřebný ke stavbě nízkoenergetického domu.

Zkušení radí nezateplovat a stavět z kvalitních cihel
Zkušení radí nezateplovat a stavět z kvalitních cihel

Nejvyšší komfort a kvalita s cihelnými bloky HELUZ Family

Protože prostorové požadavky na rozměry domu nebyly omezující, zvolili na obvodové zdivou místo materiálu HELUZ Family 44 raději HELUZ Family 50 a na první základní řadu použili HELUZ Family 50 2in1. Z různých porovnání i od praktických zjištění stavebníků se přesvědčili, že zvolené materiály svými tepelně izolačními vlastnosti garantují a bezpečně splňují parametry pro stavbu nízkoenergetického domu.

Nejvyšší komfort a kvalita s cihelnými bloky HELUZ Family
Nejvyšší komfort a kvalita s cihelnými bloky HELUZ Family

Investoři si zvolili jednoho dodavatele veškerého stavebního materiálu, který úzce spolupracuje s výrobcem HELUZ. Mají tak jistotu, že materiál budou mít včas, za slušnou cenu a s dopravou až na stavbu. Dům se staví na pěnu, je to z jejich pohledu praktičtější a podle slov odborníků i o něco stabilnější než klasické lepidlo.

Cihlový materiál HELUZ se vám odmění

Dům dýchá, vysychá rychleji než zateplený dům a vytváří tak krásné zdravé bydlení. Dnes s odstupem času, i když dům ještě není dokončen, je poznat, že rozhodnutí bylo správné a materiály HELUZ byly správnou volbou.

Pokud se rozhodnete jako Martina a Michal, máte jistotu, že bez velkého finančního zatížení, úporného snažení a dodatečných investic budete mít nízkoenergetický dům. Cihelný materiál HELUZ se vám odmění léty prověřenou jistotou, kvalitou, vyplní vám přání bydlet ve zdravém, úsporném a energeticky příznivém rodinném domě.

Technické parametry domu:

Název stavby: Rodinný dům ve Staré Boleslavi (Brandýs nad Labem – Stará Boleslav)

Projektant: D et A stavební společnost s.r.o., Jan Pavlíček

Minimální potřeba tepla na vytápění: 56,6 kWh/m2 a rok

Energetická náročnost budovy (dle PENB): B – Velmi úsporná

Zařazení: Nízkoenergetický dům

Skladba konstrukce: Jednovrstvá,bez zateplení

Použitý materiál HELUZ:

Typ cihel na obvod: HELUZ Family 50, garáž HELUZ Family 30

Příčky: HELUZ 240 nosné vnitřní zdivo a příčkovky HELUZ 145 mm

Autor: Heluz (text a foto), Denisa (text)

Související k tématu