reklama

Na výstavišti v Lysé projdete rajskou zahradou

Vydat se na cestu rájem nemusí být pouhá fráze. V expozici Českého zahrádkářského svazu na výstavě Květy se ve dnech 13. – 16. července můžete do skutečného ráje snadno přenést. Kromě tisíců rozkvetlých květů zde na vás čeká i speciálně upravená cestička, kde můžete bosou nohou otestovat různé druhy povrchů a materiálů, které nabízí sama příroda.

Na výstavišti v Lysé projdete rajskou zahradou

Návštěvníci expozice ČZS nazvané „Kousek ráje“ tak na vlastní kůži zažijí, jaké to je projít se hlubokým lesem po měkkém polštáři mechu, vnímat hluboký písek bystřin a pocítit drsnou tvář stromové kůry. Vše na vás čeká na jednom místě a v blízkosti pestrých koberců růží, pelargonií, jiřinek i vznešených lilií, které červencové výstavě Květy tradičně vládnou.

Zahrádkáři samozřejmě nezapomněli do své výstavní expozice zakomponovat strom poznání, bez kterého by ráj nebyl rájem a před návštěvníky zatím pečlivě tají, zda se na scéně objeví i had, který má v Edenu rovněž své nezastupitelné místo.

Hlavní roli však na výstavě Květy hrají, jak jinak, květy. Vždy pečlivě označené, aby návštěvníci našli tu správnou inspiraci pro svou zahrádku či zahradu.

Na výstavišti v Lysé navštivte expozici Českého zahrádkářského svazu na veletrhu Květy
Na výstavišti v Lysé navštivte expozici Českého zahrádkářského svazu na veletrhu Květy

Především starší generace může zavzpomínat při tematických panelech, na období budování zahrádkových osad. Český zahrádkářský svaz totiž letos slaví 60 let své existence. Při jeho oslavách samozřejmě nesmí chybět ani časopis Zahrádkář, který připravil speciální nabídku pro nové předplatitele.

Na své si samozřejmě přijdou i nejmenší návštěvníci, pro které bude otevřen dětský koutek plný zábavy a her. K pohodové návštěvě expozice ČZS přispěje i tradiční vinařský koutek s nefalšovanou živou cimbálovou muzikou. Na památku se pak všichni návštěvníci mohou zvěčnit u fotostěny poblíž vodopádu, který spolu s palmami a tropickými rostlinami už jen podtrhne dokonalý pocit rajské zahrady.

Na výstavišti v Lysé navštivte expozici Českého zahrádkářského svazu na veletrhu Květy
Na výstavišti v Lysé navštivte expozici Českého zahrádkářského svazu na veletrhu Květy

V pátek 14. července si nenechte ujít mistry floristiky

V pátek 14. července se na výstavišti v Lysé nad Labem rovněž můžete podívat na tradiční finále floristické soutěže ČZS „Staň se hvězdou floristiky“, kde budete mít mimořádnou možnost porovnat, jaké jsou a budou trendy v aranžování květin. Ve finálovém klání se představí nejlepší floristé, kteří se do finále probojovali z krajských a zemských kol, a to v kategorii žáků ZŠ, studentů SŠ a starších 20 let.

Letos dostanou soutěžící ve všech kategoriích dva úkoly s tematikou „Kousek ráje“. V prvním úkolu budou vytvářet z lučních a letních květů kytici pro Evu a ve druhém věnec z ráje. Soutěž tradičně hodnotí zkušení profesionální floristé, a to za přítomnosti veřejnosti, která se vždy stává doslova součástí soutěžního klání. I běžný návštěvník výstavy se tak může dozvědět četné fígle a tipy profesionálních floristů.

Porota bude hodnotit nejen originalitu květinových aranžmá, jejich vyváženost a technické provedení, ale i jejich odolnost v čase. Jednotlivé dekorace totiž musí vydržet v plné kráse nejméně tři dny.

Publikováno: 13. 7. 2017, Autor: Zahrádkář (text a foto), Profil autora: Redakce