FERMACELL III. - podlahové krytiny na suchých podlahách

V minulém díle jsme vás seznámili se vším kolem podkladu při pokládce podlahového systému FERMACELL. Dnes se zaměříme více na jednotlivé krytiny. Nátěry se liší typem krytiny a u každého je potřeba se zaměřit na jiné náležitosti.

FERMACELL III. - podlahové krytiny na suchých podlahách

FERMACELL III.

Dříve, než se začnou provádět na podlahové konstrukci další řemeslné práce, je nutné očistit vrchní plochu podlahy od zbytků lepidla a od prachu. Podle toho, o jaký druh podlahové krytiny se jedná, nebo pro jaký účel bude místnost sloužit, je eventuálně nutné nanést na suchou podlahu základní nátěr. Tento základní nátěr musí být vhodný pro daný typ suché podlahy a předtím, než se začne nanášet další vrstva, musí předchozí vrstva řádně proschnout. Těsnící systém FERMACELL se skládá ze základního nátěru, tekuté folie, těsnících pásků a manžet.

FERMACELL III.​: Textil, PVC, korek a jiné podlahové krytiny

Při pokládání samolepicích kobercových dlaždic a u nevodotěsných krytin se doporučuje aplikace základního nátěru s hloubkovým účinkem. K bodové fixaci koberce se zpravidla hodí oboustranné lepicí pásky. U celoplošného lepení kobercové krytiny se doporučuje systém lepení s opakovaným lepením, aby bylo umožněno pozdější odstranění koberce beze zbytku.

FERMACELL III.​: Obklady, kamenina, přírodní kámen, terakotové obklady

FERMACELL III.​: Obklady, kamenina, přírodní kámen, terakotové obklady
FERMACELL III.​: Obklady, kamenina, přírodní kámen, terakotové obklady

Jako lepidla jsou vhodná umělá cementoprášková lepidla (např. flexibilní lepidlo FERMACELL), disperzní lepidla nebo reakční pryskyřicová lepidla, která jsou povolena výrobcem lepidla pro sádrovláknité podlahové prvky. Namáčení obkladů před pokládáním není povolené a zadní strana obkladu musí ležet minimálně na 80 % plochy ve vrstvě lepidla (kontrolujte namátkově). Pokládání obkladů se v každém případě provádí s otevřenou spárou. Styk obkladů na „sraz“ není povolený, jinak by mohlo dojít k vytváření kapilárních spár. Spárování provádějte po vytvrzení lepidla (zpravidla cca 48 hodin podle teploty místnosti). Vnitřní rohy utěsněte elastickým tmelem, např. silikonem (roztažnost 20 %).

Parkety, dřevěná dlažba, laminátová podlaha

Položené podlahové prvky FERMACELL se nemusí spárovat a spoje prvků s prohlubněmi po šroubech se nemusí vyplňovat. Laminátová podlaha se pokládá plovoucím způsobem na podlahové prvky FERMACELL. Mezi plovoucí podlahu a podlahový prvek se obvykle vkládá ještě mezivrstva k zlepšení kročejové neprůzvučnosti. Podlahové prvky FERMACELL jsou vhodné jako podklad pro nalepení vícevrstvých parket (např. desky hotových parket) a mozaikových parket. Třívrstvé parkety lze položit plovoucím způsobem, nebo je můžete nalepit podle pokynů výrobce.

Parkety, dřevěná dlažba, laminátová podlaha
Parkety, dřevěná dlažba, laminátová podlaha

Podlahy FERMACELL mají přesvědčivé výhody:

 • suchý technologický proces bez škodlivé vlhkosti a čekání na vyschnutí
 • pokládka dalších podlahovin je možná bez technologických prostojů
 • prostory jsou ihned připraveny k nastěhování
 • velmi krátká je doba pokládky
 • díky malé hmotnosti nevznikají žádné statické problémy - např. u dřevěných trámových stropů
 • vynikající akustické a tepelné vlastnosti
 • podlahy jsou vhodné pro systémy podlahové topení
 • poskytují bezpečnou požární ochranu
 • fungují jako optimální podklad pro další podlahoviny
 • nabízí příjemný pocit při chůzi
 • v provedení greenline aktivně zlepšují kvalitu vzduchu v místnosti díky čistící síle ovčí vlny
Autor: FERMACELL (text a foto)

Související k tématu