reklama

Výměna vnitřního parapetu

Nový vnitřní parapet se většinou instaluje při příležitosti výměny oken, anebo když nám nevyhovuje svými rozměry ten stávající. Upevnit nový parapet zvládne každý průměrně zdatný jedinec vybavený odpovídajícím nářadím.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Výměna vnitřního parapetu nemusí být vůbec náročná, pokud víte jak na to

Jak postupovat při výměně vnitřního parapetu?

Při výměně vnitřního parapetu je nejdůležitější přesné měření. Zde více než jindy platí pořekadlo: "Dvakrát měř a jednou řež!" Už mnohokrát se stalo, že se člověk prostě překouknul. Zbytečně pak vznikají škody, kdy vyhazujete kus, který je špatně vyměřený a uříznutý.

Pokud pořizujete nové parapety, můžete volit z několika různých materiálů. Pokud chcete kvalitní parapet, určitě se poohlédněte po dřevotřísce. Takový parapet vám vydrž dlouhou dobu a hodí se ke všem typům oken. Oproti tomu pokud potřebujete ušetřit, volte plastové parapety. Hodí se hlavně k plastovým oknům, která u nás převládají.

Vybírat můžete z dřevěné či plastové varianty
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Vybírat můžete z dřevěné či plastové varianty

Na rámu starého okna vyznačte hloubku profilu nového okna. Poté změřte hloubku vyložení nového parapetu od naznačené hodnoty nového profilu okna. Měřte až po starý parapet a připočtěte přesah, který by měl být nejméně 3 cm. K této hodnotě vyložení připočtěte ještě 1 cm pro vložení parapetní desky pod profil okna. Nakonec zaměřte délku mezi špaletami vnitřního okna - počítáme na každou stranu se zapuštěním minimálně 2 cm do omítky.

Než říznete, důkladně proměřte
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Než říznete, důkladně proměřte

Nový parapet seřízněte na odpovídající šíři. Očistěte podloží a naneste montážní pěnu tak, aby tvořila klikatou čáru. Pokud parapet nemá zažehlené hrany, opatřete je krytkami. Desku podložte dřevěnými klínky a vodováhou vyrovnejte. Montážní pěnu podle potřeby doplňte ze spodní strany parapetu. Po vytvrdnutí montážní pěny odstraňte klínky.

Chcete-li parapet hodně hluboký, bude vhodné i připevnění podpěrek - to aby se v případě větší zátěže nevylomil.

Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman

Publikováno: před týdnem, Autor: JARA (text), Pavel Zeman (foto), Profil autora: Redakce