reklama

Dětské hřiště a prolézačky – nátěry a údržba nátěrů.

Dětská hřiště, vybavená nejrůznějšími houpačkami, hrady, domečky, horolezeckými stěnami, skluzavkami, kladinami, kolotoči a podobně, slouží k aktivnímu trávení volného času dětí. U dětí rozvíjí smysl pro soužití v kolektivech, zvyšuje významně jejich tělesnou zdatnost, rozvíjí koordinaci pohybů, mrštnost, citlivost pro rovnováhu, ale také překonávat strach a poznávat vlastní možnosti. Jedná se tedy o velmi důležitá zařízení, podporovaná i dotačními fondy EU.

Dětské hřiště a prolézačky – nátěry a údržba nátěrů.

Samotná zařízení mohou být zhotoveny z různých materiálů. Skluzavky budou nejčastěji z vhodného plastu, který zajistí trvale hladký povrch. Kolotoče, které důvodů bezpečnosti dětí vyžadují i zvýšenou konstrukční pevnost jsou převážně kovové.

Převážná část všech těchto zařízení ale bývá zhotovena ze dřeva. Nejvíce z akátu. Je tvarově a objemově velmi stálé, málo praská, je vysoce pružné, pevné, odolné na oděr a dlouhodobě odolává povětrnostním vlivům. Životnost je běžně 3x vyšší než u smrkového dřeva. Akátové dřevo je mezi, ve střední Evropě rostoucími dřevinami, nejtrvalejší. Přes to je nutné povrchy dřeva i kovu povrchově chránit vhodnými nátěry.

Dětské hřiště – nátěry a údržba nátěrů
Dětské hřiště – nátěry a údržba nátěrů

Značka SOKRATES® výrobcům dětských hřišť již léta dodává osvědčené nátěrové hmoty. Na ocelové konstrukce k základnímu nátěru nabízí, základní antikorozní barvu, která se aplikuje v jedné vrstvě. Po jejím řádném zaschnutí – cca 4 až 6 hodinách se nanáší vysoce kvalitní, lesklý SOKRATES email professional, nebo pololesklá vrchní barva SOKRATES Colour. Uvedený nátěrový systém poskytuje příjemný lesklý nebo pololesklý, oděruvzdorný povrch, s vysokou životností na povětrnostní vlivy. Podle stupně využívání s životností 10 až 15 let. Barvy se vyznačují vysokou kryvostí, rychlým zasycháním a certifikací pro použití na dětské hračky.

Osvědčené barvy na dětská hřiště či hračky

Pro povrchovou úpravu dřevěných zařízení dětských hřišť zn. SOKRATES®, specialista pro nátěrové hmoty na dřevo, již více jak 20 let dodává osvědčené vodou ředitelné a rozpouštědlové nátěrové systémy. Zde je nutné zdůraznit, že stavby dětských hřišť, patří do skupiny nestabilních konstrukcí. A to proto, že mezi jednotlivé dřevěné prvky volně zatéká voda, která postupně může způsobit jejich rozmáčení. V zimně následují mrazové cykly a následuje odmrznutí – loupání nátěru. Proto musíme zvolit takový nátěrový systém, který nevytváří povrch vhodný k loupání. Vhodným systémem jsou nátěrové hmoty se silně penetračními vlastnostmi a minimálním povrchem. Sokrates pro tyto účely nabízí vodou ředitelné slabovrstvé lazury Lazurit FORTE a Lazurit plus.

Osvědčené barvy na dětská hřiště či hračky
Osvědčené barvy na dětská hřiště či hračky

Lazurit FORTE je vyroben na bázi lněného oleje a vykazuje extrémní penetrační vlastnosti.Současně také chrání dřevo před napadením dřevokaznými a dřevozbarvujícími houbami. Lazurit FORTE zasychá pomalu do druhého dne. Aplikuje se na vhodně zdrsněný povrch, nejlépe štětcem s postupným stahováním nevsáklé lazury. Po lehkém přebroušení povrchu aplikujete druhou vrstvu, kterou můžete provést i Lazuritem plus, který také obsahuje prostředky na ochranu dřevěného podkladu, ale navíc, jako středně vrstvá lazura poskytuje na omak příjemný povrch, který nepoškozuje oblečení dětí.

Lazurit plus, který má také výborné penetrační vlastnosti, můžete použít jak pro základní, tak pro vrchní, konečný nátěr. Lazurit FORTE i Plus mají povrch nátěrového filmu chráněný před sinicemi. Pro použití na dětská hřiště se pro vrchní nátěr oba lazurity dodávají bez obsahu biocidních látek.

Nátěry Lazurity a jejich vzájemnou kombinací můžete použít i velmi dobře na pochozí rošty a podobně. Nátěry mají vysokou životnost. Podle zatížení v rozmezí 5 až 10 let. Na chráněných částech budou mít prakticky neomezenou životnost. Dodávají ve 20 základních odstínech plus 8 odstínů šedé.

Dlouhá životnost a perfektní vzhled

K nátěrům barevných stříšek a podobně, zn. SOKRATES nově dodává speciální olejovou barvu v odstínech vzorkovnice a RAL. Barva dokonale penetruje bez možnosti loupání povrchu. Životnost nátěru je zcela dlouhodobá a má velmi dobrou odolností na oděr.

Z rozpouštědlových systémů SOKRATES nabízí olejovou lazuru. Výrobcem nátěrové hmoty je německá TOP značka na dřevo CLOU. Lazura je slabovrstvá, ale po druhém nátěru s velmi příjemným, líbivým a hladkým povrchem, který také zamezuje poškozování oděvů. Aplikuje se ve dvou vrstvách. Nátěr se vyznačuje vynikající životností.

Lazura pomalu zasychá, do druhého dne, chrání dřevo před napadením houbami. Povrch je také chráněn před napadením sinicemi. Lazura je dodávána v základních odstínech vzorkovnice.

Bližší informace naleznete na www.barvy-sokrates.cz

Váš SOKRATES

Publikováno: 23. 8. 2017, Autor: Building Plast (text a foto), Profil autora: Redakce