reklama

Závěsy pro pohodu domova

Ještě neudeřila pořádná zima a přesto k vám do bytu plochou ledově studených oken a balkonových dveří proniká chlad. O výhodách těsnění do oken a dveří, které zabrání pronikání studeného vzduchu možnými škvírami, jsme vás již informovali. Pomoci ovšem mohou také záclony a závěsy, které mezi oknem a prostorem bytu vytvoří další izolaci.

Závěsy pro pohodu domova

Jako tepelná clona samozřejmě nepomohou lehoučké a transparentní textilie. Vybírat je zapotřebí z dekoračních látek, žakárů, brokátů, sametů a žinylek. Obzvláště u dveří a oken, pod nimiž nejsou umístěna topná tělesa, pomohou dvojité závěsy s podšívkou, či vložkou a na ně lze použít i předem vysrážená plátna, kanafasy a další bavlněné textilie. Dobré je ušít závěsy o něco delší, aby se dotýkaly podlahy nebo na ní dokonce ležely a omezovaly tak proudění vzduchu. Pokud je pod okny umístěno topení, závěsy použijte jen po stranách a nad tělesem je nechte splývat jen těsně pod okenní parapet, jinak teplo uzavřete mezi oknem a závěsem.

Záclony a závěsy pro pohodu domova
Záclony a závěsy pro pohodu domova

Pronikání světla, hluku a chladu brání silnější strukturální textilie

Textilie vám zároveň pomohou doladit styl interiéru. Pokud se šitím nemáte velké zkušenosti, nechte si poradit od odborníků, nebo si závěsy dejte ušít na zakázku.

Kvalitní materiály se pohybují ve vyšších cenových relacích, a tak by každou chybu při špatném měření, stříhání a následném sesazování vzoru vaše peněženka pocítila velmi znatelně.

Při výběru textilií hraje velkou roli styl vybavení, velikost a výška místnosti, její světelné dispozice a typ oken. A samozřejmě také druh garnýže nebo záclonové tyče. Silnější či dvojité textilie jsou ve velkých plochách poměrně těžké a tomu musí odpovídat také způsob jejich zavěšení.

Záclony a závěsy pro pohodu domova
Záclony a závěsy pro pohodu domova

Podšívka zároveň slouží jako izolace, ochrana vrchní textilie před slunečními paprsky a vlhkem

Dvojité závěsy

Podšívka dodá závěsům na objemu, vyberte na ni doplňkové barvy či kontrastní vzor – je to velmi dekorativní a kombinace vám dovolí využít efektu překlopeného volánu v horní části závěsu (viz úvodní foto) nebo otočení rohů nalíc, aby plně vyzněl rozdíl obou látek.

Materiál podšívky volte podle složení vrchní látky. Vyhnete se tak možnému sražení či vyvěšení jedné z vrstev, to by způsobilo nepěkné kroucení závěsu.

Víte že: Black out vám přinese klid

Tzv. „black out“, je závěs s podšívkou z neprůhledné látky, s výraznou zvukovou a tepelnou izolací. Ponejvíce se na okna používá v hotelech pro tlumení hluku, světla a jako tepelná izolace. (Textilie je opatřena speciálním světlonepropouštějícím zátěrem.) Prodává se ve specializovaných obchodech s textilem, najdete jej například v pražské prodejně Orsei.

Pro studené byty

Do skutečně studených domů a bytů lze ušít závěsy s vložkou. Ty sestávají ze tří vrstev – podšívky, vložky a vrchní látky. Jako termoizolační vložku použijte vlizelín, fleece nebo vatelín. Přišívají se k podšívce a spolu s ní se sešívají s vrchní látkou. Vhodné jsou i textilie s počesaným povrchem, který dobře drží teplo. Zvolené materiály po sobě musejí lehce splývat. Kdyby se k sobě lepily, vznikaly by na povrchu závěsu nepěkné varhánky. Sešívají se k sobě pouze v horní části a na bocích, spodní část zůstává volná.

Naše tipy:

  • Vrchní textil, ale hlavně podšívku stříhejte po vláknu, na horní a spodní straně ponechejte alespoň pět centimetrů látky navíc (kromě zálohy na švy a záložky).
  • Bavlněné látky seperte (při dalším praní se nesrazí) a vyžehlete je.
  • Při měření a šití používejte žehličku, tou si vyznačte záložky, zažehlené se vám budou snáze šít.
  • Podšívku a pohledovou část závěsu ušijte každou zvlášť, precizně vypracujte rohy. Zažehlete je a pak na sebe oba díly přiložte a sešijte je po obvodu.

Více na www.orsei.cz.

Publikováno: 29. 8. 2017, Autor: Helena Štětinová (text), Archiv Saum a Viebahn, Christian Fischbacher (foto), Profil autora: Redakce