Lavičky, lavice, houpačky, stoly – dřevěný nábytek na zahradu potřebuje pravidelnou údržbu, ale po čase se stejně dřevo opotřebuje tak, že je potřeba je vyměnit. Někdy už je nábytek tak zdevastovaný, takže to nestojí zato. Pokud ale máme třeba lavičku s kovovou konstrukcí, která je pevná a stabilní, je nám to líto. Můžeme ji zrenovovat pomocí prken z recyklovaného plastu, který je pevný, odolný, opracovává se podobně jako dřevo a… nemusíme jej natírat.
Už jsme pár renovací pomocí recyklovaných prken z plastu vyzkoušeli a opět jsme se k tomuto materiálu vrátili při renovaci zahradní lavice. Stála zapomenutá u sousedky, ta se ji chystala vyhodit, ale nám to bylo líto, protože lavička i pod nánosem rzi má ještě pevnou nepoškozenou konstrukci.
S tímto materiálem pracujeme stejně, jako se dřevem, můžeme jej tedy řezat ruční, kotoučovou nebo přímočarou pilou, brousit, vrtat do něj. Při jeho použití však nesmíme zapomenout na teplotní objemovou roztažnost, obzvlášť pokud bude vystaven velkým výkyvům teplot, což bude případ zrovna u naší lavičky. Otvory pro šrouby vyvrtáme větší, než je jejich průměr a také necháme mezi prkny dilatační spáry. Ty jsou vhodné i pro odtok dešťové vody.
Pokud budeme používat delší lavičková prkna, musíme počítat, stejně jako u dřeva, i s průhybem, takže si je patřičně podložíme. Stará ztrouchnivělá prkna už nedrží ani „na čestné slovo“. Sednout si na ně, tak se určitě propadneme nebo si odneseme aspoň pořádnou třísku. Na sedák použijeme lavičková prkna z recyklovaného plastu o podobné šíři, jako byla ta původní. Podle rozměrů lavičky použijeme buď dvě, nebo tři, my jsme se rozhodli pro dvě s trochu větší mezerou.
Veškeré staré dřevo z konstrukce lavičky odstraníme, vyndáme staré šrouby, pokud nejdou odšroubovat, budeme je muset odbrousit pomocí úhlové brusky.
Nejhrubší rez obrousíme, očistíme drátěným kartáčem a konstrukci odmastíme. Celou konstrukci lavičky natřeme základovou barvou, nejlépe takovou, která se může nanášet i na mírně zrezivělá místa a dobře je překryje a zakonzervuje. Po důkladném zaschnutí natřeme lavičkovou konstrukci svrchní barvou vybraného odstínu. Podle návodu výrobce provedeme dva až tři nátěry a necháme dostatečně zaschnout mezi jednotlivými vrstvami.
Do konstrukce lavičky vyvrtáme nové otvory pro šrouby na lavičková prkna v potřebných rozestupech. Použijeme ostrý vrták na kov, otvory také zatřeme barvou, aby se dovnitř nedostávala voda a konstrukce dále nerezavěla.
Plastová prkna opracováváme stejně, jako dřevěný materiál. Naměříme si délku prken na sedák i opěradlo, na jejich zakrácení použijeme ruční pilku. Zakrácenou hranu prkna zaoblíme horní stopkovou frézkou, aby měla stejný profil, jako hrana původní.
Do lavičkových prken si předvrtáme otvory pro šrouby, aby se materiál netřepil. Nejprve připevníme prkna na sedák, přišroubujeme je pomocí vrutů s půlkulatou hlavou, které zespoda zajistíme matkou.
Pomocí svěrek si přichytíme prkna i na opěradlo a přišroubujeme. Renovace lavičky je hotová, stačilo na to pár kousků nářadí a šikovné ruce a bez nějaké větší údržby nám bude sloužit ještě dlouho.
Zdroj informací: Transform a.s., Lázně Bohdaneč, autor článku
Publikováno: 8. 9. 2017, Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text, foto), Profil autora: Redakce