reklama

Natírání plechové střechy

Chránit před povětrnostními vlivy musíme dřevo i kov. Se železem, respektive kovovými povrchy, máme sice výhodu v tom, že ho nebudou ohrožovat červotoči nebo houby, ale jinak musíme být v natírání velmi pečliví. Pozor musíme dát na záhybech, spojích, svárech a tam, kde by se mohla držet nebo srážet voda. Velké atmosférické zátěži musí odolávat především střechy. Speciální a prověřené barvy na ně nabízí společnost Acolor.

Chránit před povětrnostními vlivy musíme dřevo i kov. Se železem máme výhodu v tom, že ho nebudou ohrožovat houby, ale jinak musíme být v natírání pečliví.
Natírání plechové střechy

Klasické plechové střechy vyžadují, abychom po čase obnovili jejich kabát, který je má chránit před tím, před čím ony mají zase chránit nás: především před deštěm a sluncem. Vymyslet barvu, která se dokáže s těmito nebezpečími vypořádat a která střechu opravdu dobře ochrání je trochu kumšt, trocha alchymie a pak použití materiálů, které nám nabízí vědecký výzkum. Plně to platí pro německé barvy na střechy značky Wigonol.

Recept na barvu pro natírání plechové střechy

Pravda ovšem je, že něco takového si doma nenamícháte, barvy jsou totiž založeny na použití modifikované syntetické pryskyřice, železité slídy, hliníku a ochranných pigmentů. To všechno se vzájemně propojí v patřičných poměrech a tak se podaří střechu opravdu důkladně zabezpečit: listová forma železité slídy a hliníkových pigmentů nátěr učiní velmi odolný vůči UV záření a zinkofosfát je zase vynikající ochranou proti rzi.

Recept na barvu pro natírání plechové střechy
Recept na barvu pro natírání plechové střechy

Jak se s ní pracuje

Acolor nabízí Wigonol Dachfarbe v pěti barevných variantách. Použijeme ředidlo 9001. Natíráme štětcem nebo válečkem, ale povrch můžeme i nastříkat. Uplatní se na železe, hliníku a dobře přilne i na dobře odmaštěný pozinkovaný plech – u nového dokonce nemusíme čekat, až jeho povrch zoxiduje.

Jak se s ní pracuje
Jak se s ní pracuje

Barva dobře schne

Optimální jsou jeden až dva nátěry, které ideálně schnou při dvaceti stupních: proti prachu bude nátěr odolný již po půlhodině, na omak za tři a již po osmi hodinách již můžeme natřít případnou druhou vrstvu.

Jak na nátěr připravit starý povrch

Wigonol dobře drží i na starých nánosech, ovšem musíme je na nátěr připravit. Pokud se na některém místě ukáže hloubková rez, použijeme nejprve Chromaxit Minium (pozor, abychom „nepřetáhli“ na nezasaženou zinkovou plochu). Starý nátěr přebrousíme brusným papírem či ocelovým kartáčem a zkusíme, zda dobře drží. Umyjeme ho vodou se saponátem, abychom ho zbavili případné mastnoty. Dobře nám poslouží tlakové spláchnutí. Než se ale pustíme do natírání, musí být plocha bezpodmínečně suchá.

Jak na nátěr připravit starý povrch
Jak na nátěr připravit starý povrch

A ještě bonus

Natírání plechové střechy není samozřejmě žádná legrace: je to protivná práce ve výšce a proto je dobře, když máme barvu, na kterou se lze spolehnout přinejmenším ve dvou směrech. Totiž že natírání půjde dobře a také že výsledek bude dlouhodobý, abychom to všechno nemuseli moc brzo opakovat. Jako bonus si určitě užijeme, že Wigonolem natřená střecha dobře vypadá.

Více na www.acolor.cz.

Publikováno: 11.9.2017, Autor: Jiří Jan (text), Pavel Zeman (foto), Profil autora: Redakce