reklama

Když stavět, tak úsporný dům z kvalitního materiálu

Když se rozhodujeme, jaký dům si postavit, nehraje roli jen, jak vypadá, jakou mám dispozici a zastavěnou plochu, ale také z jakých materiálů bude postaven. Dnešní investor si může vybrat i to, jak bude jeho dům energeticky náročný, tedy zda si postaví dům úsporný, nízkoenergetický či pasivní. Stačí si jen vybrat vhodný projekt, kvalitní materiály a spolehlivého dodavatele.

Postavit úsporný dům, nízkoenergetický či pasivní? Stačí si jen vybrat vhodný projekt, kvalitní materiály a spolehlivého dodavatele. Přečtěte si náš článek.
Když stavět, tak úsporný dům z kvalitního materiálu

Tak, jako mladá rodina žijící nedaleko Prahy, která se rozhodla pro úsporný dům z lehčeného betonu Liapor.

Jak si vybrat?

Každý budoucí majitel domu má své preference a snaží se najít dům, který by jim co nejvíce odpovídal. Nesmí ale samozřejmě zapomenout hlídat rozpočet. I když náš investor chvíli uvažoval o dřevostavbě, rozhodl se nakonec pro skládačku z betonových dílů. Jeho rozhodování mu dost usnadnila financující banka, která mu dala seznam prověřených dodavatelů. „Ačkoli jsem dům hypotékou financoval jen částečně, nechtěl jsem mít problémy s proplácením faktur“, uvedl investor.

Prošel si s rodinou všechny doporučené firmy a hledal dům, který mu vyhovoval velikostí i z hlediska půdorysu. A vyhrál dům Poseidón z katalogu Dům jedním tahem. Původně rodinu zajímal dům Athena, který je větší, ale proporčně přibližně odpovídá Poseidónu. Athena má jen jednu místnost navíc. Kontaktovali firmu Dům jedním tahem, která je dodavatelem, a dostali pozvání na prohlídku vzorového domu, což byl právě Poseidón. Dům už byl zabydlený, mohli si ho v klidu prohlédnout. Jak říká investor, při prohlídce zjistili, že Poseidón je pro ně velký tak akorát, takže změnili názor a od většího domu ustoupili.

Jak si vybrat?
Jak si vybrat?

Proč lehký beton?

Investoři se rozhodli pro beton, protože si myslí, že dům by měl mimo jiné dlouho vydržet. Základním materiálem pro dům Poseidón je Liaporbeton. Jedná se o lehký beton, v němž je klasické kamenivo nahrazeno kamenivem keramickým.

Lehký beton má stejnou pevnost a trvanlivost jako beton klasický, ale má lepší uživatelské i technické parametry. Lépe izoluje zvuk i teplo a v domě vznikne mikroklima podobné podmínkám v cihlové stavbě. Lehký Liaporbetonse vyrábí z lehkých keramických kuliček. Vytěžená hlína se upraví a vygranuluje na malé kousky. Ty pak projdou rotační pecí a expandují při teplotě okolo 1100° C. Tak vzniknou zmíněné lehké keramické kuličky se skvělými tepelně izolačními vlastnostmi i pevností. Zejména u rodinných domů je důležitá také vysoká požární odolnost a stálost vůči extrémnímu střídání teplot. V domě se díky výborným tepelně izolačním vlastnostem Liaporu se příjemně bydlí, ať je venku mráz či tropické vedro. Z Liaporbetonu se vyrábí stavebnicové prvky, které se přímo na místě stavby skládají podle projektu na základovou desku.

Beton byl pro investora jistota a jeho lehčená varianta zaujala. Montovaná stavebnice je podle něj rychlá a finančně výhodná.

Proč lehký beton?
Proč lehký beton?

Dům jedním tahem se přizpůsobí přáním klienta

Proti původnímu návrhu nechal investor v projektu provést jen minimální dispoziční změny. Využil již existující úpravu projektu, kdy byly dveře zaměněny za okno. Kvůli rozložení pozemku se hodilo mít dveře vzadu, ale žádné jiné úpravy nebylo nutné dělat.

Od Domu jedním tahem je také základová deska na vylitých pásech a stavebník si převzal dům jako uzavřenou hrubou stavbu se střechou a okny. Pro stavebníky byla milým překvapením rychlost výstavby - hrubá stavba byla hotová během měsíce celá i se střechou, včetně základové desky za cca dva měsíce. Všechno bylo připravené. Během jednoho dne stálo první patro, pak to muselo týden tvrdnout, a během dalšího dne vyrostlo druhé patro, na které již začali dávat střechu. Bylo to opravdu rychlé.

Dům jedním tahem se přizpůsobí přáním klienta
Dům jedním tahem se přizpůsobí přáním klienta

Dokončení ve vlastním tempu

Dům se investor rozhodl dokončit vlastními silami, jen na podlahové topení využil projekt Domu jedním tahem a specializovanou firmu, která zajistila i rozvod vody. Jiná firma získala zakázku na zateplení podkroví, ale omítky, elektřinu a další dokončovací práci si dělá svépomocně sám.

Využil manuál, který po dokončení hrubé stavby dostal od Domu jedním tahem. Jsou v něm různá doporučení, jak při dokončovacích pracích postupovat, v jakém pořadí a jaké materiály použít. Je to stručný manuál na 20 stran, ale je jasné, čeho se držet a je to i zdroj inspirace.

Na zateplení interiéru v podkroví byla použita minerální vlna vata, která byla zakryta sádrokartonovými deskami, na fasádu polystyrenové desky 16 cm s barevnou omítkou. Vnitřní omítky jsou sádrové a tenké, maximálně 2 až 5 mm na hladkých stěnách. Investor si pro vytápění zvolil kombinaci dvou zdrojů - teplovodního plynového kotle a krbových kamen.

Dokončení ve vlastním tempu
Dokončení ve vlastním tempu

Podle investora lze do stěn dobře vrtat – stačí na to malá příklepová vrtačka. Navíc všechny zásuvky, vypínače a vytrubkování pro elektroinstalace byly připravené, takže do stěn není třeba nic sekat. Dokončovací práce zrychlily také drážky připravené pro rozvody vody, topení a plyn. Na základovou desku byla provedena skladba podlahy skládající se z natavení hydroizolace, podlahového polystyrenu a systémové desky pro podlahové topení včetně topného potrubí. Vše se zalilo samonivelační anhydridovou podlahovou směsí a jako poslední krok se položila finální podlaha určená k tomuto způsobu vytápění.

Dům jedním tahem

Dům jedním tahem nabízí domy nejen jako hrubou stavbu včetně schodiště a stropu (skelet domu bez střechy a oken), ale také jako dům k dokončení, který si vybral i náš investor. Základní typová projektová dokumentace je zdarma, ale Dům jedním tahem vychází také vstříc individuálním potřebám svých zákazníků.

Více informací včetně katalogu úsporných, nízkoenergetických i pasivních domů najdete na www.dumjednimtahem.cz.

Publikováno: 14.9.2017, Autor: Liapor (text a foto), Profil autora: Redakce