reklama

Povrch betonu a kamene pomůže ochránit nano impregnace

Mráz, slunce, déšť, neopatrné děti, domácí mazlíčci. Ti všichni se obvykle podílí na tom, že beton, cihly a jiné stavební materiály postupně ztrácí svůj původní vzhled. I dospělým se kolikrát stane, že na novou dlažbu omylem něco vylijí. Chcete-li minimalizovat důsledky neopatrného jednání a klimatických jevů, je potřeba povrch nějak ošetřit. Už jste slyšeli o nano impregnaci?

i (Zdroj: Pavla / IMPRE CZ s.r.o.)
Chraňte betonový povrch chytrou impregnací

Na trhu je dostupných spousta přípravků na ošetření betonu, kamene a ostatních stavebních materiálů. Do popředí se v poslední době dostávají zejména ty na bázi nanotechnologií. Jsou totiž mnohem odolnější, účinnější a šetrnější k ošetřovanému povrchu.

Jak fungují nanotechnologie?

Nanotechnologie se začínají objevovat všude kolem nás. Jedná se o celý nový obor vědy a průmyslu s obrovským potenciálem, který manipuluje s jednotlivými atomy, aby vznikly látky a materiály s netradičními vlastnosti.

Vědci se inspirovali v přírodě efektem lotosového květu. Možná jste si všimli, že lotosový květ je neustále čistý, přestože roste ve stojatých či pomalu tekoucích vodách. Zajišťují to drobné hrbolky na jeho povrchu vysoké miliardtinu metru (nanometr). A na podobném principu lze ochránit právě i vaši venkovní dlažbu, beton apod.

Nano impregnace snadno ochrání i betonový povrch
i (Zdroj: Pavla / IMPRE CZ s.r.o.)
Nano impregnace snadno ochrání i betonový povrch

Čím se vyznačuje nano impregnace?

Nano impregnace kamene, betonu, dlažby, cihel, cementu a dalších porézních materiálů extrémně odpuzuje kapaliny. Také déle vydrží a je odolná proti stěru. Ochrání povrch před erozí, navlhnutím, mrazem, kyselinami, chemikáliemi do pH 13, solí, olejem, skvrnami od kečupu, kávy či červeného vína. Odpuzuje i mechy, houby, lišejníky, plísně. Ošetřená plocha si mnohem déle zachovává svůj původní barevný odstín a vzhled. Čištění je hračka, venku se o vše postará příroda, když zaprší. Impregnaci betonu lze samozřejmě využít i uvnitř, tam je pak potřeba vzít jednou za čas hadřík s vodou nebo wapku.

Nanotechnologie usnadní další údržbu
i (Zdroj: Pavla / IMPRE CZ s.r.o.)
Nanotechnologie usnadní další údržbu

Jak se odlišuje od jiných impregnací?

Budete-li se zajímat o udržování povrchů stavebních materiálů, nejspíš narazíte na přípravky na bázi teflonu, vosku, pryskyřice, oleje či silikonu. Sice budou také fungovat, ale trochu jinak. Vytvoří na ošetřené ploše jakýsi ochranný film, který se časem bude stírat, proto ho budete muset častěji obnovovat. Celistvá vrstva navíc snižuje odolnost proti mrazu, povrch pak praská. Nano impregnace nevytváří žádný nátěr, pracuje na úrovni molekul, dostane se do povrchu, a tak má delší životnost.

Impregnovaný povrch odpuzuje nečistoty
i (Zdroj: Pavla / IMPRE CZ s.r.o.)
Impregnovaný povrch odpuzuje nečistoty

Kde se dá sehnat?

Nano impregnace je oproti jiným variantám o něco dražší, avšak ne cenově nedostupná. Počítejte také s tím, že vám vydrží delší dobu, takže náklady ve finále o tolik vyšší nejsou. Jen si dejte pozor na to, kde nakupujete. Nanotechnologie jsou momentálně velký byznys a spousta výrobců vydává za „nano“ i takové výrobky, které s pravým principem lotosového květu nemají téměř nic společného. Chcete-li si být jistí kvalitou produktu, zaměřte se na výrobky německé firmy NanoConcept. Na jejich webu také najdete více informací o tom, jak nano impregnace betonu a kamene funguje a na co všechno ji lze použít.

Zdroj informací: IMPRE CZ s.r.o.

Publikováno: 20. 5. 2024, Autor: NanoConcept (text a foto), Pavla (foto), Profil autora: Redakce