reklama

Jak na podzimní práce na zahradě a přípravu zahrady na zimu

Skončilo léto a na zahradě i kolem domu je stále se co otáčet. Je potřeba sklidit a uskladnit veškeré ovoce, vyndat z půdy cibule okrasných květin, zrýt záhony. Ještě stále je čas naposledy sestříhat živé ploty. Z trávníku vyhrabat listí a provést vertikutaci a provzdušnění. V neposlední řadě je nutné zabezpečit stromy proti okusu, přikrýt záhony chvojím a choulostivé keře obalit třeba pytlovinou. A pak už jen čekat na příchod zimy.

i (Zdroj: BAUHAUS, k. s.)
Nastává podzim a s ním příprava zahrady na zimu (Zdroj: BAUHAUS, k. s.)

Okrasná zahrada

Je potřeba včas z půdy vykopat hlízy jiřin, mečíků, begónií a dalších hlíznatých rostlin, které očistíme, necháme oschnout a uložíme na chladné, tmavé místo. Záhony je třeba dobře zrýt, odplevelit a dobře prohnojit kompostem nebo organickým hnojivem, tím si ušetříte spoustu práce v příštím roce.

Místo klasického rýče použijte u větších ploch kultivátor. Půda se zároveň prokypřuje, zorává a okopává. Práce s ním je pohodlnější a rychlejší. Vybírejte podle velikosti záhonu, náročnosti terénu a typu půdy. Plevel je vhodné ukládat do komposterů. K urychlení kompostovacího procesu zahradního odpadu můžete také použít přírodní urychlovač kompostu.

Na větší plochy použijte kultivátor
i (Zdroj: BAUHAUS, k. s.)
Na větší plochy použijte kultivátor

Sklizeň ovoce

Na česání ovoce (na podzim se sklízí převážně jablka) jsou velkým pomocníkem česáčky. Popadané ovoce, ne však shnilé nebo plesnivé, je možné moštovat. K tomu použijte lisy a drtiče na ovoce. Ovoce natrhané přímo ze stromů uskladňujeme v přepravkách v chladnu a suchu. Ideálním místem je sklep.

Stříhání živých plotů

Stříhání živých plotů by se mělo provádět naposledy právě na podzim. K tomu pomohou nůžky na živé ploty. Živé ploty z jehličnanů, jako jsou túje, cypřišky, smrk nebo borovice, snáší velmi dobře střih, pokud se upravují jen špičky výhonů. Střihy do starého dřeva vedou k trvale holým místům. Proto je důležité v prvních letech stříhat častěji. Stálezelené dřeviny, jako je zimostráz a ptačí zob, lze tvarovat opakovaně.

Čím častěji, tím lépe. Je potřeba se však vyhnout řezu do starých partií. Pro zpracování odříznutých větví je dobrý drtič zahradního odpadu, který větve nadrtí na malé kousky. Takto vzniklá drť je vhodná jako mulčovací materiál k posypání kolem stromů a keřů, nebo jej můžete použít jako součást kompostu.

Zastřihněte živé ploty
i (Zdroj: BAUHAUS, k. s.)
Zastřihněte živé ploty

Jak připravit trávník na zimu?

Z trávníků je třeba vyhrabat spadané listí, z cest listí uklidí vysavač listí. Nezapomeňte také na vertikutaci a provzdušnění trávníku. Pokud se vytvořila tzv. travní plsť, je třeba ji odstranit. A to nejlépe právě vertikutátorem. Trávník je třeba také naposledy posekat, nesekejte jej však příliš nízko, tj. na méně než 5 cm, to vám zajistí větší odolnost trávníku. Trávník poté pohnojte podzimním hnojivem, které má většinou nízký obsah dusíku a vysoký obsah draslíku.

Z trávníku odstraňujte spadané listí
i (Zdroj: BAUHAUS, k. s.)
Z trávníku odstraňujte spadané listí

Nezbytná péče na podzim

Neměli byste zapomenout na zimu zabezpečit stromky proti okusu, ideálně pletivem. Mladé stromky obalte pytlovinou a dobře zajistěte před větším větrem. Rostliny citlivé na mráz, jako jsou například růže, by se měly před příchodem přízemních mrazíků přikrýt chvojím nebo zimním rounem, které chrání kořeny nebo například rostliny v květináči. Toto rouno je prodyšné a propustné pro vodu a světlo.

Zdroj informací: BAUHAUS, k. s.

Publikováno: 29. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce