Na střechy je ETERNAL – plechová střešní krytina

Plechová střešní krytina je velmi oblíbená a používaná již po staletí. Nejužívanějšími materiály, ze kterých jsou kovové střešní krytiny vyráběny, jsou pozinkované, zinkové, titanzinkové, hliníkové nebo měděné plechy.

Na střechy je ETERNAL – plechová střešní krytina

Plechové krytiny jsou oblíbené zejména v horských oblastech, protože splňují vysoké nároky na odolnost povětrnostním vlivům, dlouhou životnost, odolnost a pevnost střechy proti prudkému dešti či krupobití, extrémním mrazům, ale i vysokým teplotám a UV záření. Díky nízké hmotnosti naleznou plechové střešní krytiny své uplatnění především u budov, kde statika nedovolí vyšší zátěž nosných krovů.

Ke zvýšení životnosti plechové střešní krytiny a dlouhodobému užívání všech zmiňovaných výhod je nutná údržba její povrchové úpravy. Barvy ETERNAL jsou specialistou v oblasti střešních nátěrů pro nové i ty starší střešní krytiny, plechové nevyjímaje. Z toho pohledu barvy ETERNAL nabízí a profesionální aplikační firmy doporučují výběr z následujících osvědčených nátěrových systémů, určených speciálně pro tento typ krytiny, rozhodně s přihlédnutím k materiálu podkladu:

1. Ochranný nátěr:

ETERNAL mat akrylátový – základní i vrchní nátěr

 • Tento systém použijte v případě nové střešní krytiny nebo starší krytiny, která nevykazuje známky rezavění.
  1. Ochranný nátěr:
  1. Ochranný nátěr:

  2. Systém:

  Antikorozní základní nátěr ETERNAL antikor akrylátový + ochranný vrchní nátěr ETERNAL mat akrylátový

  • Tento systém je doporučen na starší plechové krytiny, kde je podklad povrchově degradován rzí a obecně na plechy z korodujícího materiálu („černá“ ocel).
   2. Systém:
   2. Systém:
   2. Systém:
   2. Systém:

   Rady a tipy k natírání:

   • K nátěru plechové střešní krytiny vyberte barvu speciálně k tomuto účelu určenou s možností jejího dalšího použití i na klempířské doplňky střechy, např. ETERNAL mat akrylátový.
   • ETERNAL mat akrylátový tvoří hedvábně matné nátěry s vysokou odolností proti povětrnosti.
   • Z podkladu střechy je nutné pečlivě odstranit nečistoty, zbytky starých nátěrů. Nová vrstva nátěru nemá šanci udržet se dlouho na vadných, s podkladem pevně nespojených místech!
   • Rez je třeba co nejlépe mechanicky odstranit (drátěným kartáčem), ulpělé zbytky rzi neumožňují antikoroznímu nátěru přímý kontakt s kovem, a tím přímo zhoršují přilnavost nového nátěru.
   • Podklad je třeba pečlivě odmastit, nejlépe roztokem saponátu s následným oplachem vodou, a to nejlépe vysokotlakou WAP s rotační tryskou, která svým výkonem předčí všechny kartáče, brusné papíry a jarovou vodu aplikovanou smetákem.
   • Odmaštění se netýká pouze nových střech. Také ty staré časem pokryje tenká mastná vrstva vlivem spadu z okolního prostředí! Bez opravdu pečlivého očištění se raději do nátěru nepouštějte, je to zbytečná práce a vyhozené peníze za barvu!
   • Ocelový plech nebo plochy nechráněného železa, a to i ty malé (šrouby, spoje), chraňte antikorozním nátěrem ETERNAL antikor akrylátový.
   • Nejvhodnějším obdobím k nátěrům střech je konec léta a podzim, kdy sluneční svit není tak intenzivní, aby způsobil rozpálení povrchu střechy, což je u nátěru nežádoucí!
   • Dbejte na to, aby k aplikaci docházelo při teplotě doporučené výrobcem. Za slunečného počasí se teplota krytiny může od teploty prostředí podstatně lišit.
   • Dodržení doporučené spotřeby a počtu předepsaných vrstev hmoty je zárukou, že nátěr bude mít správnou tloušťku a zajistí tak očekávanou ochranu povrchu střechy.
   • V žádném případě svévolně barvu neřeďte!
   • Dodržet přesný postup aplikace včetně technologických přestávek se rozhodně vyplatí, ušetříte si pozdější nepříjemná překvapení!

   Jak postupovat při nátěru:

   1. Očištění podkladu od korozních zplodin, mechanických nečistot, zbytků uvolněných starých nátěrů a odmaštění povrchu technologií WAP s přídavkem saponátu.

   Jak postupovat při nátěru:
   Jak postupovat při nátěru:
   Jak postupovat při nátěru:
   Jak postupovat při nátěru:

   2. Ošetření ocelového podkladu a drobných železných součástí střechy antikorozní nátěrovou hmotou ETERNAL antikor akrylátový nejlépe ve dvou vrstvách.

   Jak postupovat při nátěru:
   Jak postupovat při nátěru:
   Jak postupovat při nátěru:
   Jak postupovat při nátěru:

   3. Aplikace barvy ETERNAL mat akrylátový štětcem, válečkem nebo vzduchovým stříkáním ve dvou vrstvách při celkové spotřebě 0,28 – 0,30 kg/m2.

   Jak postupovat při nátěru:
   Jak postupovat při nátěru:
   Jak postupovat při nátěru:
   Jak postupovat při nátěru:

   Pepův tip

   Podrobné informace k problematice střech, jejich nátěrů, detailně rozebrané aplikační postupy a jiné „vychytávky“ naleznete na internetové adrese www.naterynastrechy.cz.

   Autor: Austis (text a foto), sk (foto)

   Související k tématu