I dům za dva miliony může být komfortní

Na začátku je prázdná louka a hlava plná otázek. Vystačí mi dva miliony na dům? A bude dostatečně velký pro celou rodinu? Jak dostanu co nejlepší poměr „cena-kvalita“? A kde mám vůbec začít?

I dům za dva miliony může být komfortní

Dům stavíme jednou nebo dvakrát za život, a proto bychom měli každé rozhodnutí pečlivě zvážit. Některé volby se totiž nedají vrátit zpět – jako třeba výběr stavebního materiálu na hrubou stavbu. Jednou postavené zdi už jen těžko můžete strhnout a nahradit jinými. Správnou volbou stavebního materiálu jim lze velmi elegantně předejít. Jak tedy postavit svůj dům snů, který se vejde do dvou milionů?

Levný nebo kvalitní?

Bojíte se, že dům za dva miliony nebude dostatečně prostorný a komfortní? A když bude vyhovovat prostorově, budete muset slevit z jeho kvality? Ne vždy je tento obvyklý kompromis nutný. Když správně zvolíte stavební materiál, dosáhnete obojího. Jak je to možné? Stavební materiál na hrubou stavbu tvoří jen asi 9 % z celkové ceny domu, přesto vám jeho klíčové vlastnosti ušetří čas i peníze při výstavbě, sníží náklady na vytápění v době užívání domu a navíc vám zajistí zdravé bydlení.

Levný nebo kvalitní?
Levný nebo kvalitní?

Čas jsou peníze

Při rychlé stavbě klesají náklady nejen na zedníky a pronájem techniky, ale také měsíční náklady na bydlení ve “starém domově”. Výsada rychlé stavby nepatří jen montovaným dřevostavbám nebo domům z prefabrikovaných dílců. Dům postavíte velmi rychle i běžným způsobem. Příkladem je zděný dům v Bolaticích u Opavy, jehož hrubá stavba vyrostla za dvacet čtyři hodin.

Vytápění nemusí stát desetitisíce

Při stavbě domu je jedním z klíčových faktorů rozhodování cena, a to jak pořizovací, tak i provozní. Výrazný podíl na provozních nákladech mají náklady na vytápění nebo klimatizaci. Proto je krátkozraké zvolit na první pohled o pár tisíc korun levnější řešení obvodových konstrukcí, které pak doplatíte několikanásobně v nákladech na vytápění či chlazení. Správně vybrané zdivo vám může ušetřit až polovinu nákladů na vytápění, a to i bez dodatečného zateplení. Důležitý je výběr takového stavebního systému, který má tepelněizolační vlastnosti ve všech směrech stejné, má dobře vyřešené konstrukční detaily a dlouhodobou životnost bez nutnosti rekonstrukce po několika letech.

Příjemné vnitřní klima

Stavební materiál je důležitý také pro každodenní komfort při užívání domu. Určitě si vybavíte okamžik, kdy jste museli trávit čas v místnosti s vysušeným nebo naopak příliš vlhkým vzduchem a necítili se dobře. I malá odchylka od optimální vlhkosti může při delším nebo opakovaném pobytu znamenat, že se u vás objeví po čase zdravotní problémy. K příjemnému bydlení je tedy třeba zajistit optimální vlhkost vzduchu – ta by se měla pohybovat v rozpětí od 45 % do 55 %.

Příjemné vnitřní klima
Příjemné vnitřní klima

Materiál pro rychlou a kvalitní stavbu

Jaký stavební materiál splňuje výše uvedená kritéria? Takových materiálů bude pravděpodobně více, nicméně nad ostatními ve všech směrech vyniká především bílý pórobeton YTONG. Z Ytongu postavíte dům rychle – příkladem budiž stavba domu za dvacet čtyři hodin.

Domy z Ytongu také šetří náklady na vytápění a chlazení. Pórovitá struktura Ytongu má stále stejné vlastnosti, i když tvárnice Ytong opracujete nebo rozpůlíte. Díky tomu docílíte vynikajících tepelněizolačních vlastností i u hotových zdí. Stěny z Ytongu izolují stejně ve všech detailech, při správném provedení se neobjevují tepelné mosty v místech základů, rohů, parapetů, dveří a oken, kterými může unikat až 20 % energie.

Ytong je vhodný pro nízkoenergetické i pasivní domy. I bez zateplení obvodové tvárnice Ytong vysoce překračují stanovenou normu tepelného odporu. V zimě stačí topit jen mírně, aby bylo uvnitř domu příjemně, a v létě naopak izoluje před vysokými teplotami.

Materiál pro rychlou a kvalitní stavbu
Materiál pro rychlou a kvalitní stavbu

Zdraví na prvním místě

Ytong je také ideální volbou pro zdravý dům. Tento čistý a hygienicky nezávadný stavební materiál se vyrábí z křemičitého písku, vápna, cementu a vody a neuvolňuje do interiéru žádné škodlivé látky.

Miliony vzduchových pórů pak slouží jako ochranná membrána domu. Díky těmto pórům materiál přirozeně dýchá a nedochází tak ke kondenzaci vodních par. Póry odvádějí přebytečnou vlhkost z interiéru, nebo ji uvolňují zpět v případě, že je v domě nezdravě suchý vzduch – podobně jako funkční oblečení, které reguluje tělesnou teplotu a odvádí pot.

Pro úsporný a zdravý dům, který postavíte za pár dní a dokončíte za pár týdnů, je ideálním řešením tvárnice Ytong Lambda YQ. Jedná se o tepelněizolační tvárnici, určenou pro jednovrstvé zdění bez dodatečného zateplování. Představuje optimální kombinaci nejdůležitějších vlastností pórobetonu. Dosahuje pevnosti v tlaku P2 (min. 2 MPa) a současně vyniká nízkou objemovou hmotností 300 kg/m3.

Pro úsporný provoz a výstavbu nízkoenergetických i pasivních domů je však zásadní zejména nízký součinitel tepelné vodivosti - 0,077 W/(m. K). Díky všem těmto vlastnostem se Lambda YQ stává materiálem budoucnosti a její tepelněizolační vlastnosti plně vyhovují i novým tepelně technickým normám. Zdivo tloušťky 450 mm splňuje i podmínku pro obvodové stěny stanovené v Nové zelené úsporám a se zdivem tloušťky 500 mm je možné postavit dům s nejvyšší dotací od státu, a to bez zateplení stěn.

Zdraví na prvním místě
Zdraví na prvním místě
Autor: Xella (text a foto)

Související k tématu