Připravte svou střechu na zimu včas!

Poškozené střechy a zničené okapy překvapí každou zimu řadu majitelů, kteří podcenili jejich kontrolu a údržbu a neochránili své domy před mrazem, sněhem a ledem. Náprava si pak vyžádá mnohem vyšší investice, než prevence. Lindab, přední světový výrobce střešních a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli, proto radí: řešte střechy svých domů opravdu komplexně – to znamená včetně prvků pro bezpečný pohyb osob na střeše a protisněhových zábran. Před zimou pak střechu důkladně zkontrolujte, samozřejmě včetně inspekce komínů. Řadu prací zvládnete sami. Pokud ne, nebo si střecha žádá větší zásah, zavolejte odborníky.

Připravte svou střechu na zimu včas!

Až se zima zeptá… aneb pečlivá prohlídka a příprava střechy na zimu je nezbytná

Nejnutnější kroky, které byste při přípravě střechy na zimu měli udělat:

  • zkontrolujte, zda podzimní vítr, padající listí a větve nenapáchaly na střeše nějaké škody
  • u starší plechové střechy prověřte, zda nejsou v krytině důlky, trhlinky nebo dokonce dírky. Poškození tohoto typu obvykle hradí pojišťovna, proto se na ni obraťte ještě dříve, než začnete s opravami.
  • vyčistěte okapy a svodové roury od spadaného listí, větviček a drobných nečistot - díky nim by se v okapech mohla držet voda, která by v případě, že by zmrzla, mohla díky své váze a zvětšujícímu se objemu, poničit okapy, spoje a okapové háky
  • pokud máte již starší okapy, zvažte jejich nátěr, kterým zamezíte případné korozi
Až se zima zeptá… aneb pečlivá prohlídka a příprava střechy na zimu je nezbytná
Až se zima zeptá… aneb pečlivá prohlídka a příprava střechy na zimu je nezbytná

Bezpečnost na střeše i pod ní

Jestliže se vy sami, kominíci či firma, kterou jste si na prohlídku střechy objednali, potýkáte při přístupu na střechu nebo pohybu po ní s problémy, je nejvyšší čas vybavit ji bezpečnostními prvky.

Pro bezpečný a snadný přístup a pohyb na střeše slouží komplexní systém Lindab Safety. Ten je letos rozšířen o další prvky, umožňující montáž na prakticky všechny typy střech ze všech běžných materiálů.

Navíc je levnější: bezpečnostní prvky lze aktuálně pořídit s až 25% slevou. Většinu sortimentu Safety má Lindab v České republice trvale na skladě, takže svou střechu můžete zabezpečit prakticky ihned.

Bezpečnost na střeše i pod ní
Bezpečnost na střeše i pod ní
Bezpečnost na střeše i pod ní
Bezpečnost na střeše i pod ní

Vybírat si můžete ze šesti barevných odstínů – od antické bílé přes cihlově červenou až po černou; zvolit můžete i čistě pozinkovanou variantu.

Střešní lávky a zábradlí lze díky stavitelným konzolám umístit na střechy o sklonech 12º - 45º; lze je různě propojovat a vytvářet i složité střešní cesty. Součástí systému Lindab Safety je také bezpečnost pod střechou v zimním období – tedy jistota, že na chodce či zaparkovaná auta nebude sjíždět sníh, stejně jako zajištění okapů proti velkým sněhovým přívalům. S ohledem na současnou nevyzpytatelnost počasí, provázeného častými změnami teplot i v průběhu zimy, třeba uvažovat o pořízení zachytávačů sněhu v podobě trubkové sněhové zábrany již od nadmořské výšky 400 m, nebo v místech, kde si to okolí budovy vyžaduje.

Sněhové zábrany se obecně doporučují pro sklon střechy vyšší než 10º. V oblastech do 900 m n. m. Lindab radí instalovat speciální zachytávače a ocelové rozrážeče sněhu po celé ploše střechy. Větší nápor sněhu spolehlivě zachytí masivnější desková /roštová zábrana, kterou je ve vyšších polohách vhodné umístit především v okapové části, nad balkony a nad vchodem. V horských oblastech je nutné na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě například tyčového zátarasu proti sesuvu sněhu.

Systém Lindab Safety se díky své ekonomické výhodnosti, jednoduchosti a snadné montáži velmi dobře hodí pro klimaticky nižší polohy. Pro horské oblasti už je vhodnější systém Lindab Protect, poskytující díky třítrubkové masivní sněhové zábraně řešení i pro extrémní situace.

Bezpečnost na střeše i pod ní
Bezpečnost na střeše i pod ní

Když si střecha žádá větší zásah

Po podzimní prohlídce střechy možná zjistíte, že její celkový stav už ani opravy a přidání bezpečnostních prvků nezachrání. V tom případě vám může přijít vhod současná akční nabídka Lindabu. Při koupi kompletního střešního systému (tzn. střešní krytiny včetně okapů a bezpečnostních prvků) můžete získat 30 % krytiny zdarma. K široké škále barev přidal nyní Lindab břidlicově šedou, která je populární zejména na rekonstruovaných objektech. V téže barvě můžete mít i okapy, díky čemuž střecha působí jako kompaktní celek a esteticky lépe dotvoří architekturu budovy.

Nevíte si rady? Obraťte se na odborníky!

Pokud se běžnými starostmi se střechou zabývat nechcete, nebo je potřeba její kompletní výměna, je třeba zavolat odborníky. Technické oddělení Lindabu Vám poskytne konzultace i cenové kalkulace. Bezplatný servis zahrnuje mj. úvodní návštěvu vaší stavby a například v případě instalace bezpečnostních prvků zpracování návrhu střešní cesty, návrh potřebného množství a rozmístění sněhových zachytávačů i rady ke způsobu montáže na krytiny jiných výrobců.

Autor: Lindab (text a foto)

Související k tématu