reklama

Jak nejrychleji udělat novou podlahu

Stavba nové podlahy je obvykle součástí každé trochu větší rekonstrukce. A protože od podlahy vše začíná, je opravdu důležitá. Někdy si ovšem lámeme hlavu nad tím, jak ji udělat, aby byla pevná, rovná a dlouho vydržela. Jestliže je navíc dalším kritériem hledisko času, tedy potřebujeme-li, aby byla podlaha co nejdříve postavena, mohla by být tato situace ještě složitější. Ovšem jen zdánlivě.

Jak nejrychleji udělat novou podlahu? S Liaporem to půjde snadno a rychle a zvládnete to i třeba za víkend! Podívejte se na náš návod.
Jak nejrychleji udělat novou podlahu

Suchá podlaha s podsypem z Liaporu

Nejrychlejší variantou, kterou můžeme zvolit, je tzv. suchá podlaha. Co to znamená?

Tato podlaha se skládá z vyrovnávací vrstvy, na kterou se následně položí sádrokartonová nebo sádrovláknitá deska. Záleží na předpokládaném zatížení. Do běžných prostor, jako jsou například ložnice případně obývák, stačí deska sádrokartonová.

Základní vrstvu nové rovné podlahy vytvoříme podsypem z Liaporu, což je lehké keramické kamenivo vyráběné expandováním jílu, tedy čistě přírodního materiálu. Jedná se o nepravidelné „kuličky“ o průměru zhruba 1 až 4 mm. Pro zajímavost, dříve byl Liapor znám pod názvem keramzit a používal se hlavně jako ozdoba do květináčů.

Podsyp z Liaporu se nanáší na separační geotextilii na očištěný povrch staré podlahy, což mohou být třeba i prkna, nebo hlína, škvára, beton, v podstatě cokoliv. Akorát je nutné počítat s tím, že podsyp by měl být vysoký minimálně 20 mm. Podsyp z Liaporu dokonale vyplní a vyrovná nerovnosti. Měrná hmotnost tohoto podsypu – vyrovnávací vrstvy – je pouhých 500 kg/m3 (v případě frakce 1-4 mm), takže je vhodný pro rekonstrukce starších objektů a podkroví, protože je velmi lehký a nezatěžuje stávající konstrukci. Přitom má však výborné tepelně-izolační vlastnosti, pomáhá tlumit kročejový hluk a splňuje i náročné požární předpisy, takže je vhodný i do dřevostaveb. Při aplikaci podsypu se povrch zhutní a vyrovná klasickou latí za pomocí vodováhy.

Rekonstrukce podlahy s Liaporem je velmi snadná a proti třeba betonovým vrstvám i velmi rychlá, protože nepotřebujete žádné technologické přestávky na vysychání a tuhnutí. Díky absenci mokrého procesu se do stávající konstrukce nedostane žádná vlhkost. Novou podlahu i s finální vrstvou lze stihnout doslova za jediný víkend (záleží samozřejmě na velikosti). Podlaha je pochozí okamžitě.

Suchá podlaha s podsypem Liapor je nejrychlejší řešení.
Suchá podlaha s podsypem Liapor je nejrychlejší řešení.
Na vyrovnávací podsyp Liapor se kladou sádrokartonové desky.
Na vyrovnávací podsyp Liapor se kladou sádrokartonové desky.

Sádrokartonové případně sádrovláknité desky klademe na podsyp vždy se systémem pero/drážka obvykle dvojitě, kvůli nosnosti, to znamená s minimální tloušťkou 25 mm. Desky se lepí a případně prošroubují a následně přetmelí do požadované hladkosti. Na takto připravený povrch můžeme pokládat finální nášlapnou vrstvu, tedy vinyl, dřevěné parkety, koberec atp. Dodejme, že skladba podlahy s Liaporem je také vhodná pro podlahové vytápění. Podsypem z Liaporu lze taktéž úspěšně a jednoduše vyplnit i prostor mezi trámovím, klenbami apod., kde plánujeme vybudovat novou podlahu.

Lehký beton Liapor Mix nezatíží svou hmotností stávající konstrukce a jeho aplikace je rovněž velmi rychlá.
Lehký beton Liapor Mix nezatíží svou hmotností stávající konstrukce a jeho aplikace je rovněž velmi rychlá.

Rychlá podlaha pomocí lehkého betonu Liapor Mix

Druhou možností, jak připravit novou podlahu, je použít lehký beton z materiálu Liapor Mix, respektive Liapor Mix Final. Tato konstrukce je náročnější v tom, že obsahuje mokrý proces přípravy a tuhnutí lehkého betonu, přestože ne tak náročného, jako u klasické mazaniny.

Alternativa rychlé podlahy s lehkým betonem Liapor Mix a Liapor Mix Final.
Alternativa rychlé podlahy s lehkým betonem Liapor Mix a Liapor Mix Final.

Liapor Mix a Liapor Mix Final jsou opět „keramzitové“ kuličky propojené cementem a pojivy. Liší se velikostí – Liapor Mix má kuličky v průměru 4 až 8 mm a Liapor Mix Final 1 až 4 mm. To znamená, že s Liapor Mixem uděláme snadno a rychleji vyšší vrstvu lehkého betonu, ale bude mít hrubší strukturu, takže před pokládkou finální nášlapné vrstvy se musí stěrkovat.

Liapor Mix Final naproti tomu je jemnější, a buď se může použít jako finální vrstva na základní vyrovnávací vrstvu z Liapor Mixu, nebo zcela samostatně, a nemusí se již stěrkovat.

Podsyp Liapor je dodáván v různých velikostech.
Podsyp Liapor je dodáván v různých velikostech.

Směsi jsou dodávané v pytlích a stačí je pouze rozmíchat s předepsaným množstvím vody (na 1 pytel 30 litrů stačí 4 až 5 litrů vody). Liapor Mix slouží opět k vyrovnání a vytvoření pevného a rovného podkladu pro následující nášlapnou vrstvu. Povrch je sice pochozí hned druhý den, ale celková doba vysychání je 5 až 7 dní záleží na podmínkách (teplota, vlhkost atd.). I tak jsme s časem zhruba na třetině klasické betonové mazaniny.

Pokud budeme vyrovnávat starou dřevěnou podlahu, musíme mezi lehký beton a dřevo instalovat separační folii. Je dobré vědět, že lehký beton se velmi dobře spojí s okolním materiálem, ale také s vrstvou, kterou jsme realizovali například den předtím. Spotřeba materiálu je přibližně 34 kg na 1 m2 a 50 mm silnou vrstvu. Realizaci bychom neměli provádět, pokud okolní teplota klesne na 5 °C.

I v případě podlahy z Liapor Mixu dostáváme velmi lehkou konstrukci s podobnými vlastnostmi jako u podlahy suché. Další informace lze načerpat na stránkách www.liapor.cz.

Publikováno: 13.3.2020, Autor: Liapor (text a foto), Profil autora: Redakce