Teplo a větrání

Pokud větráme, uteče nám zákonitě z místnosti teplo. Když ale větrat nebudeme, začne nás z těžkého vzduchu brzy bolet hlava. I jinak bude v domě nezdravo – to se týká především zvýšené vzdušné vlhkosti a toho, co s ní souvisí: především plísní a možného růstu hub. Otázka nezní, zda větrat anebo topit, ale jak to obojí dělat co nejrozumněji.

Teplo a větrání

Když se například na nějakou práci, ale třeba i na televizní pořad nebo knížku najednou nedokážeme soustředit, mysl nám těká a hlava začne bolet, může za tím být prostě špatný vzduch v místnosti. Je vydýchaný anebo nasycený pachy, jež sice vědomí po určitém čase přestane vnímat, se kterými se však náš organismus vyrovnat odmítá. Venku ovšem může být zrovna zima, a nám se nechce vyhazovat peníze, které jsme za vytápění domu dali, jen tak z okna. Co tedy s tím? Současná technika tento rozpor vyřešit umí.

Pro rekonstrukce i nový dům

Pro rekonstrukce i nový dům
Pro rekonstrukce i nový dům

Vlhko je v bytě z vaření, praní i z našeho dechu, produkujeme kysličník uhličitý, všudepřítomný poletavý prach a pyl způsobují alergie – a to nedýcháme jen my a naši případní zvířecí miláčci, ale dýchají i věci. Nejrůznější pachy se totiž uvolňují i z předmětů neživých – barev, čisticích prostředků a nejrůznějších bytových materiálů. Měli bychom na to myslet, pokud náš domek byť jen rekonstruujeme. Především ovšem dřív, než kopneme do země, tedy před tím, než se do novostavby vytouženého domku pustíme, protože pak dokážeme vložené prostředky opravdu racionálně využít.

Trojí způsob větrání

Trojí způsob větrání
Trojí způsob větrání
Trojí způsob větrání
Trojí způsob větrání

Základní podtlakové větrání se uplatní především ve starších dodatečně zateplených domech s novými okny a dveřmi. Na trhu nejtišší odtahové ventilátory Fresh Intelligent, odvádějící škodliviny ven, si optimální chod řídí samy, svěží vzduch z venku proudí otvory v rámech oken nebo v obvodových zdech, přes účinné filtry neproniknou prach, pyly ani hmyz. Při podtlakovém centrálním větrání odvádí vzduch z koupelny, kuchyně, šatny a WC střešní ventilátor ve třech režimech: „nepřítomnost“, „doma“ a „intenzivní“.

Větrací systémys rekuperací jdou nejdál: snižují tepelné ztráty a nabízejí po všech stránkách zdravé bydlení, přičemž odpadní vzduch používají vlastně k topení. Účinnost používaných hliníkových výměníků je přes osmdesát procent, takže úspory jsou maximální a údržba minimální. A úlevou ve složité době plné technických nástrah je v podstatě intuitivní ovládání větracích jednotek.

Větrání, které hřeje i chladí

Větrání, které hřeje i chladí
Větrání, které hřeje i chladí

Kouzlo krbu láká, je v něm něco tradičně solidního. Rozhodně přitom živý oheň není v rozporu s nejmodernějšími větracími systémy. Pokud stavíme dům, v němž počítáme s využitím krbové vložky či jiného lokálního zdroje tepla, u něhož bude docházet k vyššímu ohřevu vzduchu, budou nám vyhovovat větrací jednotky vybavené cirkulačním okruhem, díky němuž se vzduch v jednotlivých místnostech ohřívá rovnoměrně. Třeba v létě však řídící jednotka ILTO Premium okruh uzavře vzduchotechnickou klapkou. Standardně se jednotky vyhřívají elektrickou spirálou nebo vodním radiátorem, ale když je horko, mohou přiváděný vzduch chladit přes zemní výměník. Bohatou škálu jednotek pro výměnu vzduchu nabízí společnost Nativa, na jejíž webových stránkách zájemci najdou spoustu technických podrobnosti týkajících se jednotlivých chytrých větracích systémů.

Připraveno ve spolupráci s firmou Nativa.

Autor: Jiří Jan a Nativa (text), Nativa (foto)

Související k tématu