Nejen ušetřit, ale také zdravě bydlet! Ideální tepelná izolace, která ochrání před plísní

Kvalita zateplování bytů a domů se s každým rokem zvyšuje, protože se neustále objevují nové materiály a postupy. Nejde už jen a pouze o úsporu peněz za vytápění, ale především také o komfort a zdraví obyvatel. Vzhledem k alarmujícím číslům zvyšujícího se počtu alergiků a astmatiků je kladen vysoký nárok především na dobré klima v domácnosti. A je to právě volba izolačního materiálu, která ve velké míře ovlivní kvalitu bydlení.

Nejen ušetřit, ale také zdravě bydlet! Ideální tepelná izolace, která ochrání před plísní

Jedním z nejhorších zabijáků zdravého dýchání jsou plísně, které se velmi často objevují ve starších zateplených domech a bytech a někdy bohužel i v novostavbách. Plíseň způsobuje nadměrná vlhkost, která se vytvoří uvnitř domácnosti, a není efektivně odvětraná. Protože z důvodu co největší úspory energií je zateplení včetně nových oken velmi těsné, je nutné přijít s jiným řešením odvodu nepotřebné vlhkosti. Jednou z progresivních cest jsou prodyšné zateplovací materiály, které umožní domu "dýchat".

Neprodyšná domácnost může plesnivět

S domácností je to úplně stejné, jako se svačinou v igelitovém pytlíku. Protože se vlhkost z pytlíku nedostane ven, svačina po krátké době zplesniví. A přesně tak dopadne i dům zabalený do neprodyšné izolace (třeba nejběžnějšího polystyrenu), ve chvíli, kdy se nepodaří odvětrat vlhkost vzniklou pobytem osob pryč. Klasické větrání většinou nestačí, je třeba sáhnout po některém z nucených odtahů. Anebo na zdravé ovzduší myslet s předstihem a vytvořit takzvanou difúzně otevřenou skladbu stěny, která umožní domu "dýchat" a průběžně vzniklou vlhkost odvětrat. To můžeme přirovnat zase ke svačině v papírovém pytlíku. Ta nám nezplesniví nikdy, pouze po nějaké době vyschne a ztvrdne.

Chcete být zdraví nebo nemocní? Zvolte si správnou izolaci a předejdete problémům.
Chcete být zdraví nebo nemocní? Zvolte si správnou izolaci a předejdete problémům.

Největší problém špatně větrané domácnosti nastává ve chvíli, kdy plíseň vznikne uvnitř konstrukce, není okem viditelná, a proto tak není vůbec snadné jí odhalit a zneškodnit. Objevit takové překvapení až při demolici nebo rekonstrukci je pro zdraví obyvatel už trochu pozdě.

Prodyšné izolace se dají aplikovat i foukáním a stříkáním

Je proto určitě na straně bezpečnosti zvolit takový systém zateplení, který eliminuje nevhodné nebo nedostatečné větrání a dokáže se vypořádat s jakoukoliv vlhkostí, která doma vznikne. V takovém případě je nutné volit prodyšný materiál izolace, nejlépe některou z přírodních izolací. Dobrým příkladem, který se asi nejlépe hodí k příměru se svačinou v papírovém pytlíku, je dnes hojně používaná celulóza, tedy izolace vyrobená z rozvlákněného dřevitého papíru. Tento materiál už ze své podstaty „větrá“ a neuzamyká tak vlhkost uvnitř domu. Použít jde jak na zděný dům, který má na cihlové stěně vrstvu izolace, tak do stěny moderních dřevostaveb, tedy domů, jejichž konstrukce se skládá z dřevěných sloupků, desek a izolace. Celulóza si poradí i s rekonstrukcemi, které bývají prvním adeptem na plesnivění. Díky speciálnímu způsobu aplikace – foukáním do stěn dřevostaveb a do střechy a stříkáním na zděnou stěnu – se podaří dostat izolační materiál do všech složitých částí konstrukce a nevzniknou tak nezateplená místa, na kterých pak v zimě kondenzuje vzdušná vlhkost a dochází k tvorbě plísní. Také díky tomu nevznikají žádné odřezky.

Pozor na vlhkost a plísně! Přírodní izolace jako celulóza si s nimi poradí.
Pozor na vlhkost a plísně! Přírodní izolace jako celulóza si s nimi poradí.

V zimě teplo v létě zima

Celulóza vyniká ještě v jednom směru, a tím je tepelná akumulace. Tato vlastnost udává, jak dlouho po tom, co se v domě vypne topení, nebo vyhasnou kamna, zůstává v interiéru příjemné teplo a naopak, jak rychle letní pařák pronikne dovnitř. Problém s teplotní nestabilitou mají především moderní dřevostavby, nebo podkroví zděných domů, kde chybí jiný akumulační materiál.

Foukaná tepelná izolace Climatizer Plus je vhodná pro všechny stavby a rekonstrukce.
Foukaná tepelná izolace Climatizer Plus je vhodná pro všechny stavby a rekonstrukce.

Protože přírodní izolace stále ještě vzbuzují obavy z délky jejich životnosti, v Čechách vyráběná celulózová izolace Climatizer Plus nabízí záruku 20 let, navíc její složení obsahuje příměsi, které zajistí, že nechutná myším ani jiným hlodavcům, nemá sklony k plesnivění nebo růstu hub a také nehoří.

Tak co říkáte. Není na čase dát sbohem konvečnímu zateplování a při rekonstrukci nebo nové výstavbě domova, ve kterém trávíme nejvíce času, myslet kromě úspor také na komfort a zdraví?

Další informace na www.izolujzdrave.cz.

Autor: CIUR (text a foto)

Související k tématu