reklama

Podzimní zahrada volá, uložte ji k zimnímu spánku

Podzim vrcholí a s ním je tady opravdový konec letošní vegetační sezóny. Zahrada však může ještě hýřit barvami. Na stromech a hlavně pod nimi je spousta barevného listí, na keřích a stromech visí poslední podzimní a zimní plody a i na záhonech ještě některé květiny dokvétají.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzimem práce na zahradě ještě nekončí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jsou to především chryzantémy – listopadky, hvězdnice, pokud ještě nemrzlo, tak i jiřinky. Kdo si včas vysadil okrasné kapusty, budou mu zahradu zdobit dlouho do zimy (viz foto). Stejně tak barevné kadeřávky. Zvláště v první třetině až polovině listopadu může být ještě celkem příznivé počasí pro poslední práce na zahradě. Využijme jich k zazimování a ošetření rostlin i vybavení zahrady, aby byly ztráty během zimy minimální.

Co na listopad říkají lidové pranostiky?

  • Na Saturnina (29. 11.) skučí meluzina.
  • O Všech svatých (1. 11.) větry-li jsou, znamenají zimu proměnlivou, přijdou-li ale s Ondřejem (30. 11.), dobré zimy se nadějem.
  • Je-li na Martina (11. 11.) mlha, přijde mírná zima.
  • Když krtek v listopadu ryje, budou na Vánoce létat komáři.
  • Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led, ale dlouho nepobude.
  • Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
  • Když na Dušičky (2. 11.) jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.

Co nás čeká na zahrádce?

Je třeba zrýt záhony a půdu nechat v tzv. hrubé hroudě. Mráz si s ní již poradí. Promrzání půdy pomůže vytvořit drobtovitou struktury půdy a ta zajistí dobré přijímání zimních srážek. Kdo chce nachystat nové záhony pro příští sezonu, nyní je vhodná doba.

Věnujeme se celkovému úklidu zahrady. Na stromech ani pod nimi nenecháme žádné ovoce, které by mohlo být zdrojem šíření chorob v příštím roce. Zvláště plody napadené moniliózou je třeba odstranit. V dobře vedeném kompostu naopak nevadí.

Z trávníků pečlivě shrabeme listí a je-li to třeba, ještě naposledy je posekáme. Citlivější rostliny je třeba chránit před mrazy a hlavně střídáním teplot. Rostliny můžeme například přihrnout kompostem nebo listím, které zafixujeme chvojím, aby ho vítr nerozfoukal.

Odstraňte z trávníku spadané listí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odstraňte z trávníku spadané listí

Vytrvalé okrasné trávy (například ozdobnice – Miscanthus) ostřiháme až na jaře. Trávy budou během zimy zdobit zahradu a zároveň do trsů nebude zatékat. Pampovou trávu (Cortaderia) je však třeba ochránit mnohem důkladněji. Je citlivější než ozdobnice a kromě mrazů ji poškozuje i zimní vláha. Rostliny seřízneme, zasypeme bohatě listím nebo slámou a zakryjeme fólií, kterou zatížíme třeba kameny – viz snímek.

Uděláme celkovou revizi skleníků a fóliovníků. Zkontrolujeme tabulky skla a jejich upevnění, vyčistíme je. Zkontrolujeme zateplení. Padající listí odstraňujeme také z jezírka. Je vhodné zabránit padání listů do vody natažením sítě nad hladinu.

Vyčistěte okapy či zahradní jezírka od napadaného listí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyčistěte okapy či zahradní jezírka od napadaného listí

Veškeré listí patří do kompostu. Máte-li na zahradě ořešák, jeho listí je třeba míchat s listím ostatních stromů, trávou a trochou substrátu. Vysoká vrstva listů na kompostu je nevhodná stejně jako vysoká vrstva trávy. Optimální je promíchat listí, trávu, substrát, rozdrcené větvičky a natě trvalek. Je třeba vypustit vodu z hadic a zavlažovacích systémů. Zahradní hadice uložit. Také sudy a další nádoby vyprázdníme a uložíme.

Péči vyžaduje také všechno nářadí a zahradní technika. Nářadí očistíme, je-li třeba, tak ho opravíme a uložíme. Z motorových sekaček a pil je třeba vypustit palivo. Z lištových elektrických pil vypustíme bioolej a nahradíme jej trochou oleje minerálního.

Nezapomněli jste někde cibule tulipánů a hyacintů? Pokud ano, je nejvyšší čas je vysadit. Mísy a květináče s cibulovinami určenými pro rychlení uložíme po narašení na několik týdnů do studeného skleníku, pařeniště nebo i na okenní parapet chladnější místnosti.

Nezapomeňte vysázet cibuloviny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co nás čeká na zahrádce?

Begonie, jejichž nať v této době odumírá, vyjmeme z půdy a hlízy očistíme a osušíme. Můžeme je uložit třeba do suché rašeliny, pilin apod. Materiál, v kterém jsou uloženy, nesmíme nechat zcela přeschlý.

Fuchsie uložíme před mrazem na dobře větrané, bezmrazé místo. Vyšší vlhkost vzduchu může podporovat rozvoj plísní. Zdravé a otužilé fuchsie vydrží během zimy teploty klesající až téměř k nule. Optimální teploty jsou kolem 5–10 °C. Vzhledem k jejich opadavosti nevyžadují přezimování v příliš světlé místnosti, i když světlá místnost je samozřejmě lepší. Průběžně však odstraňujeme opadlé listy, které mohou být zdrojem šíření botrytidy a dalších chorob.

V zelinářské zahradě sklidíme vše, co by mohl poškodit mráz. Posklizňové zbytky uklidíme do kompostu. Pokud se někde vyskytla nádorovitost košťálovin, napadené kořeny do kompostu nedáváme!!! Na takový záhon několik let nesmí přijít žádné košťáloviny.

Z ovocných rostlin můžeme ještě sklízet poslední plody aktinídie úrodné (viz foto). Tuto liánu lze pěstovat na plotě jako révu. Její plody jsou sladké a velmi chutné. Obsahují množství vitaminů.

Zdroj informací: VIO

Publikováno: 13. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce