Nedostupné půdní či nadstropní prostory a málo místa pod nimi - situace, která rozhodně není řešitelná klasickým schodištěm. Stálé vytahování a uklízení žebříku po čase také omrzí. Alternativním řešením jsou ale stahovací schody. Jejich montáž je velice jednoduchá a každý šikovnější kutil ji se dvěma pomocníky zvládne. Jak na to vám ukážeme krok za krokem na montáži schodů LUSSO firmy JAP.


Co předchází vlastní montáži stahovacích schodů?
- Kontrola vhodnosti umístění stahovacích schodů v místě, které jste vybrali.
- Kontrola prostoru nad stropem, kde budou schody umístěny, aby byl dostatečně vysoký pro náš výstup a my se neuhodili do hlavy.
- Kontrola stropu v místě, kde chcete schody montovat, aby zde nebylo vedení elektřiny, vody apod., což by samozřejmě potřebovalo úpravu v podobě odklonu vedení či posunu umístění schodů.
- Příprava vlastního montážního stavebního otvoru odpovídajícímu rozměrům našich schodů.

Vlastní montáž stahovacích schodů
Montáž je velice jednoduchá a zcela bez problémů ji s dvěma pomocníky zvládnete snadno a rychle.


Schody nejprve vybalte z ochranné fólie, přiložené příslušenství si poskládejte vedle sebe a překontrolujte. Správný výrobce dodává i návod na montáž schodů, který si pečlivě prostudujte!

Rám schodů do stavebního otvoru uchytíme čtyřmi kotevními šrouby M10 x 100 s maticemi, které nasadíme do nachystaných otvorů ve čtyřech rozích rámu schodů.


Dvě osoby vyzvednou schodiště do stavebního otvoru a třetí pomocník je již připraven v horním půdním prostoru a upevní rám schodiště čtyřmi kusy nosníků.

Nosníky se položí uhlopříčně přes rohy otvoru a upevní šrouby M10 x 100 s maticemi.

Všechny čtyři kotevní šrouby je třeba vždy řádně utáhnout klíčem č. 17.


Jakmile jste úspěšně zvládli montáž schodů, vyzkoušejte jejich otevírání a zavírání. Víko schodiště se otevírá stahovací tyčí, která je součástí balení. Tyč je ukončena háčkem, jimž zachytíte očko zámku na víku schodů a tahem k sobě jej odjistíte. Víko se mírně pootevře. Opět háčkem tyče zachytíte kroužek, který je umístěn na první schodnici stahovacích schodů, a tím si lehkým tahem k sobě přitáhnete schodnice, které pak chytíte rukou a celé schody stáhnete k zemi. Podlahová krytina je chráněna oproti oděru ochrannými plastovými kolečky. Skládání schodů probíhá samozřejmě opačným způsobem. Jemným tlakem ruky stlačíte schodnice k víku, otočíte tyčku háčkem k zemi a plochým koncem tyče s plastovou koncovkou jemně zaťuknete víko do rámu.

Poslední montážní operací je nasazení a přišroubování horního madla na rám schodů. Madlo slouží k jednoduššímu výstupu do horních prostor.

Finálně usazené stahovací schody ve stropě jsou spolehlivým pomocníkem, který tiše čeká, až jej budete potřebovat.
Tip
U stahovacích schodů je dobré se zajímat, jaké příslušenství zajišťuje jejich bezpečnost. Schody bez pevných ergonomicky vytvarovaných nášlapů mohou svému uživateli hodně ztížit cestu nahoru. Nezanedbatelnou součástí je i horní boční madlo na každé straně schodů, které umožní jednoduchý výstup do horního patra. Samozřejmostí by měla být i stahovací tyč velice jednoduchým způsobem umožňující stáhnout schody dolů, a to bez vynaložení větší síly.
Více informací o stahovacích schodech se dozvíte na www.schody-jap.cz.
Publikováno: 23. 11. 2017, Autor: JAP, s.r.o (text a foto)
, Profil autora: Redakce