reklama

Lazura, lak nebo vosk? Čím natřít dřevěnou podlahu?

Chystáte se renovovat starou dřevěnou podlahu nebo vás čeká naopak povrchová úprava podlahy nové? V každém případě se budete určitě zajímat, jaký nátěr zvolit. Který materiál je tedy právě pro vás ten nejlepší? Zvolíte lak, lazuru, vosk či snad mořidlo? Pokusíme se jednotlivé termíny vysvětlit, ať máte jasněji při výběru.

Lazura, lak nebo vosk? Čím natřít dřevěnou podlahu?

Barva

Barva je všeobecně každá nátěrová hmota, která mění původní vzhled natíraného předmětu. Ve své prvotní podstatě je barva vlastnost pozorovaného objektu odrážet určitou vlnovou délku světla a oko potom vnímá určitou barvu ve viditelném spektru. Z teorie barvy plyne, že černá je pouze odstín bílé a naopak, pokud se jednotlivé složky světla smíchají, vnímáme bílou - červené světlo, modré světlo a zelené světlo. Tomu se říká aditivní míchání. Pokud mícháme pigmenty, dochází k tzv. subtraktivnímu míchání - žlutá , azurová a purpurová (např. barvy v tiskárně), smícháním všech tří barev získáme černou.

Původně světlému dřevu je dodán tmavě hnědý odstín
Původně světlému dřevu je dodán tmavě hnědý odstín
Na mořidlo Aquavintage byl aplikován lak Aquafix
Na mořidlo Aquavintage byl aplikován lak Aquafix

Olej

Olej je druh nátěrové hmoty, která využívá jako převážnou složku přírodní nebo modifikovaný olej, většinou lisovaný ze semen rostlin (např. len, soja, mák, světlice nebo tungový olej). Pro zlepšení vlastností se používají další oleje (levandule, pomeranč atd.) a i třeba rostlinné vosky (karnabuský vosk a Candellila, kalafuna, damarská pryskyřice, šelak atd.). Dělíme na:

  • vysychavé (oxidativní)
  • vytvrzující (použití modifikovaných přírodních surovin)
  • UV tvrditelné.

Aby olej zaschl, musí obsahovat sušidlo (sikativ). Přírodní oleje většinou mají tmavší zabarvení a schnou déle, než oleje z modifikovaných přírodních olejů. Modifikace spočívá v převaření oleje při 300°C nebo 120°C bez přístupu vzduchu. Tím se změní vlastnosti oleje ve prospěch rychlosti vytvrzování a odolnosti vůči kapalinám. Oleje mohou být i vodouředitelné (kdy se za použití vhodného emulgátoru olej rozptýlí ve vodě), mohou se barvit, jsou s různým obsahem vosku (např. tvrdé voskové oleje).

Na podlaze je nanesen Hardwaxoil Magic bílý
Na podlaze je nanesen Hardwaxoil Magic bílý
Použitím oleje OCULTO vynikla kresba dřeva
Použitím oleje OCULTO vynikla kresba dřeva

Oleje mohou být jednosložkové nebo dvousložkové. Liší se nejen názvem, ale především svými vlastnostmi. Dvousložkové oleje mají vytvrzující složku, které slouží k rychlému vytvrzení a k navýšení odolnosti. Tyto oleje mají i 100% sušinu a neobsahují VOC (rozpouštědla). Příkladem dvousložkového oleje je UN1CO od CIRANOVA, který se nanáší v 1 vrstvě. Díky svému speciálnímu složení je potřeba jen jeden nános na dokončení dřevěné podlahy. Kombinace oleje a tužidla zajišťuje rychlé schnutí a vynikající chemickou a mechanickou odolnost povrchové úpravy.

Olej
Olej
Olej
Olej

Lazura

Lazura je taková nátěrová hmota, která je transparentně obarvená a chrání dřevo a současně transparentně zbarvuje. Oproti olejovým nebo syntetickým emailům obvykle nevytváří silný povlak. Může být rozpouštědlová nebo vodouředitelná (na bázi alkydových pryskyřic nebo oleje). Podle schopnost tvořit film rozlišujeme na tenkovrstvou, středněvrstvou a silnovrtsvou. Použití závisí na rozměrové stabilitě výrobku (pergoly, okna, dveře atd.).

Lak

Dalším materiálem pro nátěr dřevěných podlah je lak. Tedy nátěrová hmota, která vytváří na povrchu film, většinou hodně odolný vůči kapalinám. Lak může být bezbarvý, lazurovací a krycí s vysokou pigmentací. Laky se vyskytují jako rozpouštědlové nebo vodouředitelné, s různou sušinou (pevná složka většinou od 20 % po 100%). Laky dále dělíme na jednosložkové nebo dvousložkové, dříve u polyesteru se vyskytovaly i tři složky. Příkladem vodouředitelného laku je FORTICO. Je vysoce odolný vůči mechanickému poškození a vůči kapalinám, vhodný pro nátěr dřevěných podlah.

Lak
Lak
Lak
Lak

Vosk

Vosk je v podstatě směs nenasycených mastných kyselin, esterů, nasycených uhlovodíků atd. Na jeho výrobu se nejčastěji používá směs parafinů a včelího či karnaubského vosku a candellily. Karnaubský vosk a candellila jsou rostlinné vosky z jihoamerických palem. Vosk na dřevo tvoří pastovitou konzistenci, která se nanáší na dřevo ve slabé vrstvě a po zaschnutí se vyleští. Vyrábí se v různých variantách a také i v kombinaci s oleji a dalším přídavky, které mají za úkol navýšit odolnost.

Tradiční vosky se vyrábí z přírodních surovin, jako je africký včelí vosk, candellila, karnaubský vosk a čisté terpentýnové oleje.
Tradiční vosky se vyrábí z přírodních surovin, jako je africký včelí vosk, candellila, karnaubský vosk a čisté terpentýnové oleje.

Mořidlo

Oproti výše uvedeným je mořidlo přípravkem, které je určené ke zbarvení dřeva na požadovaný odstín. Nevytváří film na povrchu, tedy nefunguje jako vrchní ochrana dřeva, někdy reaguje s tříslovinami obsaženými ve dřevě. Původně se používala předmořidla, mořidla a zamořidla. Předmořidla dodala dřevu třísloviny nebo jiné složky, mořidla reagovala na příslušný odstín, zamořidlo reakci neutralizovalo a stabilizovalo. Z důvodů složitosti a nestálosti odstínů se přešlo na kombinaci mikromletého pigmentu a barviva v různých nosičích a pro různou technologii nanášení. Mořidlo se musí dokončit lakem nebo olejem s voskem.Mořidlo může být lihové, voskové, louhové či vodouředitelné.

Aquavintage, odstín caramel. Zestařující mořidlo na vodní bázi, zvláště vhodné pro zestařování dřeva jednoduchým a rychlým způsobem.
Aquavintage, odstín caramel. Zestařující mořidlo na vodní bázi, zvláště vhodné pro zestařování dřeva jednoduchým a rychlým způsobem.

Výborným vodouředitelným mořidlem s velkou škálou odstínů je Aquapad od CIRANOVA. Je vhodné k moření všech druhů dřeva v interiéru. Dává dřevu jednotný vzhled. Nanáší se štětcem nebo PADem. Pro bezchybný vzhled a dlouhou funkčnost je nutné dodat podlaze vrchní nátěr lakem, olejem nebo voskem.

Pro zestaření bylo použilo mořidlo Vintage, zalakováno vrchním lakem s hedvábným matem Aquafix
Pro zestaření bylo použilo mořidlo Vintage, zalakováno vrchním lakem s hedvábným matem Aquafix

Publikováno: 29. 5. 2019, Autor: Acolor (text a foto), Profil autora: Redakce