Na co myslet, když stavíme střechu

Samozřejmě především na to, aby nás dobře chránila. Je jistě důležité, jak bude domu slušet, ale prvotní je to, zda na nás nebude pršet, neodfoukne ji vítr a také kolik tepla z domu střechou neuteče. Způsoby, jak na klimatické vrtochy vyzrát, mají ve firmě Lindab.

Na co myslet, když stavíme střechu

Stavba střechy

Všechno vychází z toho si ještě před tím než začneme s laťováním a samotnou pokládkou krytiny, dobře zvolit správnou skladbu střešního pláště. A ta by měla vycházet z toho, k čemu má podkrovní prostor sloužit. Pokud se zde nebude bydlet a nepočítáme se zvláštním zateplením a vytápěním, nemusíme si moc lámat hlavu: použijeme jen kvalitní difuzní fólii, která je kontaktní a plně paropropustná.
Na co myslet, když stavíme střechu
Na co myslet, když stavíme střechu
Na co myslet, když stavíme střechu
Na co myslet, když stavíme střechu

Důležitá fólie

Někdy stavíme střechu po etapách, a tak pokud se v budoucnosti rozhodneme náš životní prostor rozšířit právě do podkroví, zvolená fólie nám to umožní v podstatě bez větších problémů. Pokud jsme rozhodnuti budovat obytné podkroví rovnou, natáhneme difuzní fólii hned. Často se její použití podceňuje a to je chyba.

Tato vrstva totiž není žádná rozmařilost, protože zvyšuje životnost střešního pláště a plní hned několik funkcí:

 • Je to pojistná hydroizolace, tedy sekundární vrstva, která dokáže odvést vodu.
 • Difuzní fólie je větrotěsná, čili chrání tepelnou izolaci proti vnikání větru a následným tepelným ztrátám prouděním.
 • Ani jako hráz proti prachu a hmyzu není fólie bezvýznamná.
 • Důležitá fólie
  Důležitá fólie
  Důležitá fólie
  Důležitá fólie

  Odvětraná střecha

  Ať už bude difuzní fólie ležet na bednění, nebo přímo na tepelné izolaci, je vždy nutné dostatečně provětrat prostor mezi ní a krytinou. V místě okapové hran ji ukončíme okapním plechem tak, aby nám případný kondenzát nestékal do podhledu, nebo do bednění. K dostatečnému větrání dochází vzduchovou mezerou mezi krytinou a difuzní fólií, kterou vytvoříme kontralatí o minimálním průřezu 40 x 60 mm. Takto vzniklé nasávací otvory opatříme u okapové hrany ochrannou větrací mřížkou a ochranným větracím pásem, aby se pod krytinu nemohli dostat ptáci, hmyz, ani naváté listí.

  Odvětraná střecha
  Odvětraná střecha
  Odvětraná střecha
  Odvětraná střecha

  Jakou fólii použít

  Pro montáž krytin Lindab se doporučuje použít difuzní fólie Lindab Tyvek Solid. Je to jednovrstvá membrána s nadstandardní tloušťkou funkční vrstvy v lehkých rolích, s nimiž se snadno manipuluje. Její funkce se nemění ani při sto stupňovém horku, ani v mrazivých čtyřicítkách, přičemž sloužit vydrží přes padesát let. Vyvinula ji společnost DuPont již před čtyřiceti lety – a od té doby výrazně ovlivňuje způsob navrhování, projektování a stavění konstrukcí po celém světě.Více informací získáte na lindab.cz.

  Autor: Jiří Jan a Lindab, s.r.o. (text), Lindab, s.r.o. (foto)

  Související k tématu