reklama

Netradiční přání se srdíčkem

Valentinka, vánoční či velikonoční přání nebo přání k narozeninám a svátku. To vše si můžete vyrobit sami díky návodu, který dnes přinášíme. Do tvorby můžete navíc zapojit děti, fantazii se meze nekladou. Nakonec třeba založíte rodinnou tradici společně vyráběných přání adresátovi přímo na míru. A jelikož v dnešní době internetu trochu upadá způsob zasílání listovních zásilek klasickou cestou, o to víc adresát ocení, pokud mu pošta doručí originální ručně vyráběné přáníčko. Takové jistě neskončí v koši, ale mezi dalšími uschovávanými poklady.

Netradiční přání se srdíčkem

Materiál:

Materiál:
Materiál:

  • barevná čtvrtka
  • potištěný ubrousek
  • polystyrenový výlisek ve tvaru srdíčka
  • lepidlo (Herkules)
  • nůžky
  • štětec
  • řezák
Materiál:
Materiál:

Polystyrenový výlisek nemusí být nutně jen srdíčko. Můžete vybrat dle potřeby. Budete vyrábět velikonoční přáníčko? Vyberete tvar vajíčka. K vánocům se zas hodí třeba hvězdička. Pokud ale zapátráte na internetu nebo v obchodech s floristickými potřebami či hobby prodejnách, naleznete např. zvonečky, stromečky, zajíčky, ale také méně obvyklé tvary, jako třeba různá zvířátka, tvary pro děti, vánoční ozdoby, aj. Výlisek je potřeba rozříznout, aby nebyl na přáníčku tolik vystouplý. Dle jeho velikosti můžeme rozpůlit nebo odříznout pouze třetinu celku. V každém případě použijte opravdu hodně ostrý nůž nebo ulamovcí řezák. Jinak by se mohlo stát, že hrany budou otrhané. Což ve výsledku nepůsobí dobře.

Materiál:
Materiál:

Kdo zná decoupage (neboli ubrouskovou techniku), ví, že je potřeba oddělit z 3vrstvého ubrousku vrchní potištěnou část, kterou použije na dekorování. Do zbylého odpadu si může otřít třeba štětec. Štětec je vhodný měkčí, s poddajnými štětinkami. Navlhčený ubrousek se stává velice křehkým a hrozí jeho potrhání. Proto nepodceňujte výběr správného náčiní. I přesto, že budete pracovat s lepidlem, po skončení práce štětec důkladně vymyjete, necháte uschnout a můžete jej bez problémů použít na jinou výtvarnou techniku.

Výběr lepidla

Výběr lepidla
Výběr lepidla

Každý začátečník si musí odzkoušet, která značka lepidla je pro něj ta nejvhodnější. Někdo by nevyměnil lepidlo určeného přímo na decoupage, já nedám dopustit na Herkules. Je to značka česká, lety odzkoušená a přesto jsem s ním naprosto spokojená. Herkules používám při lepení papíru, na výše zmíněnou decoupage techniku, ale také při práci se dřevem i korkem. Osvědčilo se mi také při slepování puzzlí do obrazů, tyčinkový Herkules, který je loňskou novinkou v sortimentu, zas s oblibou používají děti (fialové lepidlo, které po zaschnutí zesvětlá, až je úplně neviditelné). Do dílny se zas pro změnu hodí Expert, červený Herkules. Herkules je zkrátka rodinná značka.

Výběr lepidla
Výběr lepidla
Výběr lepidla
Výběr lepidla

Na ubrousku si vybereme tu část, kterou chceme přilepit na srdíčko. Polystyren natřeme lepidlem a necháme částečně zaschnout. Při nanášení ubrousku na tmavý podklad je dobré opatřit jej bílým nátěrem. Krásně vynikne vzor na ubrousku. U polystyrenu nám ale tato činnost odpadá. Jakmile je lepidlo proschlé, přiložíme ubrousek a lehce jej přitiskneme k podkladu. Pozor, je potřeba pracovat opatrně, ubrousek má tendenci se krabatit, trhat a celkově se chovat tak, jak určitě nechceme.

Výběr lepidla
Výběr lepidla
Výběr lepidla
Výběr lepidla

Je-li povrch srdíčka přilepený dle našich představ, necháme důkladně zaschnout. V závislosti na vrstvě naneseného lepidla a pokojové teplotě to může trvat od 15 minut do cca půl hodiny. V zimě můžeme schnutí urychlit, pokud výlisek položíme na teplý radiátor (nikoliv však na rozpálenou plotnu, polystyren je vysoce hořlavý!).

Po zaschnutí lepidla je potřeba začistit strany a odstranit přebytečný ubrousek. Mně se osvědčil postup, kdy vrchní lepidlo nanesu opatrně na boční hrany korpusu a ubrousek jemně odtrhnu. Nevznikají ostré hrany, jako kdybychom ubrousek odstřihli nůžkami. Papír splyne jednoduše s podkladem. Opět necháme zaschnout. Nakonec naneseme vrchní vrstvu na celý povrch srdíčka, ta slouží zároveň jako závěrečný lak.

Výběr lepidla
Výběr lepidla

Mezi tím, než nám srdíčko zaschne, si připravíme základ přáníčka. Zvolte si barvu čtvrtky podle designu ubrousku, barvy by měly ladit, v případě, kdy děláte přáníčko pro děti, naopak budou výrazné kontrastní barvy oceněny. Já zvolila vínovou čtvrtku silnější gramáže. Ostrými nůžkami, které používám pouze na papír, si ustřihnou potřebnou velikost. Aby přední strana nebyla příliš prázdná, byť je srdíčko výrazným prvkem, použila jsem papírové výseky motýlků a celek doplnila bílou lihovou fixou a tekutými perlami. Srdíčko jsem nalepila opět Herkulesem.

Pokud máte problém doma s tím, že vám vaše nůžky bere celá rodina (není nic horšího, než když vám super ostré nůžky sebere manžel na stříhání linolea či odstřižení slabého drátu - vždyť jsou to "fiskarsky", těm se nemůže nic stát! Ale může. Zuby se mohou udělat i na superkvalitním ostří, jakým se nůžky Fiskars vyznačují.), zvolte si ryze dámský design Gloria - žádný chlap nebude mít ve své domácí dílně růžové nůžky... Jemu kupte černé univerzální. A dětem s motivem Moominků.

Výběr lepidla
Výběr lepidla
Výběr lepidla
Výběr lepidla

Publikováno: 14. 2. 2018, Autor: Pavla (text a foto), Profil autora: Redakce