7 + 1 tip, jak zbytečně nepřeplatit novou střechu

Vybíráte optimální střechu pro svůj dům? Pokud se potýkáte s napjatým rozpočtem a uvažujete o co nejlevnějším řešení, zřejmě si zaděláváte na velký problém. Nekvalitní střecha přinese více škody než užitku a ve výsledku si můžete gratulovat, pokud ji „pouze“ několikanásobně přeplatíte.

7 + 1 tip, jak zbytečně nepřeplatit novou střechu

Výběru střešní krytiny je nutno věnovat maximální pozornost. Pokud je jediným kritériem stavebníka co nejnižší cena, může nakonec splakat nad výdělkem. Levná, ale nekvalitní střecha je pro váš dům i vaši peněženku časovanou bombou. Přečtěte si pár tipů, jak se potížím se střechou snadno vyhnout:

Pokrývači ve střetu zájmů

Nevíte, jakou střešní krytinu vybrat, ale ochotný majitel pokrývačské firmy má pro vás zaručený tip na to nejlepší řešení? Než začnete jásat, měli byste vědět, že pokrývači jsou často s výrobci střešních krytin předem domluveni a „jedou v tom společně“. Pokud vám tedy bude váš pokrývač vehementně doporučovat střechu z laciných plechů, buďte ve střehu. A zkuste se jej zeptat, zda je ochoten vám ukázat svůj vlastní dům a jeho střechu. Můžete se vsadit, že on sám bude mít na své střeše např. betonovou tašku či jinou trvanlivou krytinu, mnohem odolnější, než je levný plech.

Pokrývači ve střetu zájmů
Pokrývači ve střetu zájmů

Pozor na anonymní výrobce z Polska

Nejeden majitel rodinného domku, bydlící u hranic s Polskem, by mohl vyprávět, jak se nechal napálit pokoutními výrobci ze země našich severních sousedů. Nakoupil „levně“ plechovou krytinu, při prvních potížích (a ty se u laciných plechů dostavují velmi rychle!) chtěl materiál i provedení reklamovat – ale měl smůlu, po výrobcích ani vidu, ani slechu. Myslete tedy při výběru střechy nejen na to, aby byly materiály opravdu kvalitní a trvanlivé, ale také aby firma výrobce i stavební společnost byly v případě reklamací dohledatelné.

Pozor na anonymní výrobce z Polska
Pozor na anonymní výrobce z Polska

Silný vítr = stav nejvyššího ohrožení

Střecha by měla vydržet celý život, nejlépe několik generací. Pokud vám první silný vichr vytrhá krytinu a zkroutí levný plech, bude už zbytečné plakat nad rozlitým mlékem. Pokud preferujete nejlevnější řešení střechy bez ohledu na následky, připravte se, že náklady na opravu větrem poničené plechové střechy jdou často do desítek tisíc. Nemluvě o bezpečnostním riziku pro celou vaši rodinu i pro okolí. Raději ani nemyslete na to, na kolik by vás přišlo, kdyby vytržený plech někoho zranil. Pojišťovnu by samozřejmě ani nenapadlo, aby náklady na léčbu kvůli vaší levné střeše hradila. Zvolte proto raději poctivou střechu z kvalitních krytin, např. z betonových nebo pálených tašek.

Silný vítr = stav nejvyššího ohrožení
Silný vítr = stav nejvyššího ohrožení

Myslete včas na zimu a sníh

I když stavební práce probíhají většinou v teplejších obdobích roku, teprve zima prověří jejich kvalitu. Pro střechu to platí také. Věděli jste, že plech je nejméně vhodným materiálem, pokud jde o riziko sesuvu sněhu? Těžký sníh střechu mechanicky poškozuje. Mějte tato rizika na paměti, pokud vám bude výrobce či jeho spřátelený stavitel vnucovat nápadně levnou krytinu…

Myslete včas na zimu a sníh
Myslete včas na zimu a sníh

Voda a vlhkost nepřeje střeše ani domu

Tradičním problémem celé řady domů je kondenzace vody. Pokud zvolíte lacinou střechu z nekvalitních plechů, můžete se spolehnout, že dříve či později se s kondenzací vody pod plechem začnete potýkat. Přitom se dá devastaci střechy i domu kvůli vlhkosti snadno předejít – stačí vybrat kvalitní střešní krytinu.

Střešní okno nebo komín? S levnou střechou na rekonstrukci zapomeňte

Rychlá a snadná instalace střechy je jedna věc, rychlá a snadná rekonstrukce – např. osazení střešního okna nebo vyústění komína – je věc druhá. V případě střechy z levného plechu jsou tyto dva benefity v nesmiřitelném protikladu: zatímco pokládka jednolité plechové krytiny je rychlá a jednoduchá, při následné instalaci komína či střešního okna se jedná o nákladný a pracný zásah do plechové krytiny. Myslete proto již při pořízení střešní krytiny na to, abyste si nezavřeli cestu k budoucím úpravám bydlení.

Střešní okno nebo komín? S levnou střechou na rekonstrukci zapomeňte
Střešní okno nebo komín? S levnou střechou na rekonstrukci zapomeňte

Staré dobré normy zaručí bezpečí a kvalitu

Ve stavebnictví jsou normy stále zárukou bezpečného a kvalitního řešení. Vyžadujte je také od střešních krytin a jejich výrobců. Věděli jste, že většina krytin z laciného plechu normy vůbec nesplňuje?

Staré dobré normy zaručí bezpečí a kvalitu
Staré dobré normy zaručí bezpečí a kvalitu

A jedna rada navíc: Vyberte střechu, která bude sloužit i vašim dětem

Kvalitní střecha by měla zajistit bezpečné a komfortní bydlení několika generacím. Levná střecha z plechu má několikanásobně nižší životnost, než např. střecha z pálených či betonových tašek. Výrobců odolných střešních krytin je přitom na trhu relativně dost, např. Bramac, Tondach, KM Beta, Mediterran a další. Seriózní výrobce je navíc nejen zárukou kvalitní střechy, ale také toho, že v případě reklamace bude zjednána náprava. Měli byste se tedy pídit po referencích uživatelů a renomé značky dříve, než podepíšete objednávku na dodávku střešní krytiny. Pamatujte, že při výběru střechy platí více než kdy jindy: dvakrát měř, jednou řež.

Autor: Radim Karlach (text a foto)

Související k tématu