Jak se staví dům z HELUZu

Ve čtvrtém díle našeho seriálu Jak se staví dům z HELUZu vás seznámíme s tím, co se nejčastěji používá na finální úpravu zdiva zhotoveného z cihelných bloků HELUZ.

Jak se staví dům z HELUZu

Vnější i vnitřní finální úprava zdiva

Když se staví nový dům, není zcela ekonomické a praktické na zdivo domu dávat nějakou tepelnou izolaci. Každý investor i projektant si dovedou spočítat, že použitím kvalitních tepelně izolačních cihelných bloků, například dům z HELUZ Family 2in1, nejen ušetří za dodatečné zateplení, ale zachovají všechny přednosti paropropustného (dýchajícího) cihlového zdiva.

Pro vnější úpravu zdiva z tepelněizolačních cihel se nejčastěji používají omítkové systémy s lehčenou a ještě lépe s tepelněizolační jádrovou omítkou. Povrchovou úpravu poté tvoří pastovité omítky. V dnešní době nelze použít na cihelné bloky „klasické“ jádrové omítky. Ty jsou totiž svými vlastnostmi vhodné na zdivo z plných cihel. Proto není možné tyto omítky použít na vnější stranu zdiva, které je zhotoveno ze současných technologicky vyspělých tepelněizolačních cihelných bloků.

Další oblíbenou finální povrchovou úpravou zdiva je například dřevěný obklad nebo obklady tvořené z různorodých velkoformátových desek. Před jejich vlastní aplikací se ale na zdivo musí „nahodit“ například lehčená jádrová omítka. Tím dojde k uzavření všech spár ve zdivu a k vyrovnání podkladu pro následné kotvení roznášecího roštu pro finální obklad.

Vnější i vnitřní finální úprava zdiva
Vnější i vnitřní finální úprava zdiva

Na cihelné zdivo pro dům z HELUZ patří omítka

Obecně se dá říci, že na zdivo z cihelných bloků patří omítky. Jejich základní funkce spočívá nejen v ochraně zdiva před povětrnostními podmínkami, ale omítky zabezpečují i ostatní funkce zdiva. „Těsnost“ zdiva má také vliv na dosažení tepelně technických i zvukově izolačních parametrů zdiva. V určitých případech lze připustit jednostranné omítnutí zdiva. Pokud se ale bavíme o obvodovém zdivu, mají být omítky provedeny vždy oboustranně.

Tak jako u většiny současných stavebních materiálů tak i pro finální úpravy vnitřního i venkovního zdiva existuje veliké množství materiálů, ale i možností pro samotné investory a projektanty. Ti se mohou rozhodnout, jaký typ omítky pro dané zdivo zvolit, jaký barevný odstín jim nejvíce vyhovuje.

Na cihelné zdivo pro dům z HELUZ patří omítka
Na cihelné zdivo pro dům z HELUZ patří omítka

Seriál Jak si postavit dům z HELUZu se ve zkratce pokusil ukázat na možnosti, které nabízí přední výrobce cihlových materiálů společnost HELUZ investorům, projektantům a realizačním firmám především při stavbě rodinných a bytových domů. Seznámil budoucí stavbaře se základními stavebními materiály a stavebními postupy, upozornil na časté chyby, které vznikají při neodborné práci s těmito materiály. Měl být inspirací při rozhodování, jaký materiál zvolit na stavbu budoucího domu.

www.heluz.cz

Autor: Heluz (text a foto)

Související k tématu