reklama

Ohrádka pro beránka

K velikonočnímu aranžování se výborně hodí proutěné a slaměné misky. Vyzkoušet ale můžeme i jiné, poněkud netradiční materiály. Například z kousku pevnějšího pletiva s menšími oky, odřezku překližky nebo slabší MDF desky a přírodního či barevného lýka můžeme vyrobit podnos ve tvaru ohrádky pro velikonočního beránka, případně misku na vejce, anebo drobné pečivo.

Ohrádka pro velikonočního beránka (Zdroj: PePa)

Budete potřebovat:

  • překližku
  • pletivo
  • lýko a kousek tenkého drátku na spojení pletiva
  • vrtačku
  • nebozízek
  • kleště
  • nůžky
  • pravítko
  • tužku a disperzní lepidlo

Postup:

Potřebný pás pletiva na zamýšlené boky tácu ustřihneme tak, aby z jedné strany zůstaly delší konce na zastrčení do dna. Z druhé strany stříháme pletivo těsně nad podélným drátem, abychom se o výrobek nepopíchali.

Ustřihneme pletivo
Ustřihneme pletivo (Zdroj: PePa)

Podle velikosti ok pletiva a rozteče přečnívajících drátků označíme na dně body pro otvory. Rozteče pečlivě značíme i na oblých částech misky. V případě předvrtané překližky pletivo vybereme, aby rozteče odpovídaly otvorům.

Podle roztečí předkreslíme místa, kde budeme vrtat
Podle roztečí předkreslíme místa, kde budeme vrtat (Zdroj: PePa)

Do desky z překližky vyvrtáme otvory, případné otřepy začistíme smirkovým papírem. Dno misky přetřeme bezbarvým disperzním lakem nebo barevnou lazurou, vždy ale s atestem na úpravu hraček (kontakt s potravinami).

Vyvrtáme otvory
Vyvrtáme otvory (Zdroj: PePa)

Z delší strany pletiva přečnívajících konce drátků zastrkáme do otvorů v překližce. Přibližně v půlce kratší strany dna začneme tvarovat boky misky. Konce zasuneme nejprve lehce a pak dotlačíme až k příčnému drátu na doraz.

Nasadíme pletivo
Nasadíme pletivo (Zdroj: PePa)

Ohýbacími kleštičkami zahneme zespoda přečnívající konce drátků, a co nejvíce je utáhneme a ohneme těsně ke dnu, aby se při zatížení misky nevyvlékly. Špičky drátků by měly směřovat jedním směrem a pletivo bychom neměli pomačkat.

Konce ohneme
Konce ohneme (Zdroj: PePa)

Konce pásu pletiva po zasunutí a připevnění ještě spojíme tenkým drátkem, aby se bok misky nerozvíral. Spodní a horní oka pásu pletiva omotáme a stáhneme k sobě drátkem, který nakonec zakryjeme výpletem.

Pletivo uzavřeme svázáním
Pletivo uzavřeme svázáním (Zdroj: PePa)

Základ je hotov, vyrovnáme ještě boky, aby nebyly nikde zprohýbané, dno můžeme případně podlepit plstí nebo korkem, aby drátky nepoškrábaly stůl. Rozmyslíme si, zda chceme misku dekorovat lýkem či pestrými stužkami.

Při jednoduchém proplétání horní a spodní řady ok pletiva lýkem pokládáme pletivo za osnovu a lýko vedeme jako útek, který proplétáme střídavě pod a nad drátkem. Pro usnadnění spojíme tři vlákna uzlíkem, pomůžeme si háčkem.

Ozdobíme stužkami či lýkem
Ozdobíme stužkami či lýkem (Zdroj: PePa)

Konce lýka spojíme tak, že je propleteme ještě kousek naproti sobě. Aby v jednom místě výplet nebyl příliš silný, každou řadu začneme proplétat o dvě oka od sebe. Pro pevnější spojení lýka použijeme disperzní lepidlo.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 10. 4. 2023, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce