reklama

Batikovaná vejce

Vejce jako symbol života (ale také tajemství počátku) milují mágové, kouzelníci či malíři. My ostatní je bez hlubšího zamyšlení prostě rádi jíme. Ale na Velikonoce přece jen chutnají jinak – slavnostněji, protože jsou zdobená. Někdy jednoduše barvou nebo obtisky, někdy technikami s úctyhodnou tradicí.

Batikovaná vejce
Zdobení velikonočních vajíček – batikování a vosk
Zdobení velikonočních vajíček – batikování a vosk

Skořápka vejce prý symbolizuje zemi, žloutek slunce a bílek měsíc. Magický účinek umocňují barvy života (zelená, červená nebo žlutá), dále vaření ve svěcené vodě a přidávání vosku. Právě k nejstarším technikám malování vajec patří vosková batika.

Použít můžeme i různé rostliny, které k vejci před barvením připevníme. Nádherné jsou kraslice (ale i vařená vejce) s kresbou vyškrabovanou ostrým předmětem (například hranou zlomeného pilníku apod.) do obarveného podkladu. K novějším způsobům zdobení vajec patří jejich polepování slámou nebo odrátování. K barvení vařených vajec se používal šafrán, indigo, žito, cikorka (melta), slupky od cibule, česneku či ořechu. Dnes je nahradily potravinářské barvy. Barvíme-li vyfouknutou skořápku, můžeme použít i mořidla na dřevo nebo třeba syté akrylové či disperzní barvy.

Batika rostlinami

Batika rostlinami
Batika rostlinami

Na syrové vejce položíme zajímavě tvarovaný lístek a opatrně je převážeme řídkým elastickým obvazem nebo ustřiženou silonovou punčochou. Lístek můžeme zespodu lehce namazat krémem na ruce, aby se na skořápku přilepil a nepustil pod sebe barvu. Vejce uvaříme nejlépe v cibulových slupkách. Po odstranění obvazu s lístky vejce přeleštíme kouskem špekové kůže nebo sádla.

Kraslice zdobené voskem

Kraslice zdobené voskem
Kraslice zdobené voskem
Kraslice zdobené voskem
Kraslice zdobené voskem

Kraslice mají základní ornament bílý, tj. voskem malovaný na bílé nebarvené vejce. To se pak obarví žlutou barvou a na ní je voskem vykryt doplňující ornament, který je v hotové kraslici žlutý. Vejce obarvíme na červeno a nakonec černou barvou vykryjeme předem určené ohraničené plošky.

Pracovní postup

 • Zapíchneme špendlík do korku. Rozehřejeme včelí vosk a parafín, vyfoukneme bílé vejce a rozmyslíme si vzor.
 • Hlavičku špendlíku namočíme v horkém vosku a na bílé vejce jím nakreslíme vzory, které na hotové kraslici zůstanou bílé.
 • Podle návodu na obalu (barvy na vejce nebo mořidla) připravíme barevnou lázeň žlutou a vejce obarvíme.
 • Žlutou barvu necháme zaschnout, opět rozehřejeme vosk a voskem vytvoříme další vzor, který zůstane žlutý.
 • Vejce pokreslené voskem ponoříme tentokrát do barevné lázně červené. Vyfouknuté vejce (vejdumek) zatížíme, nebo jím otáčíme.
 • Červenou barvu necháme zaschnout. Nyní nepoužijeme vosk, ale černou tuš, kterou zakryjeme určená místa na červeném podkladu.
 • Z hotové kraslice odstraníme vosk tak, že jej nahřejeme vedle plamenu (nad plamenem bychom vejce začmudili).
 • Rozehřátý vosk stíráme hadříkem nebo buničinou. Postup opakujeme až do úplného odstranění vosku z kraslice.
 • Publikováno: 1. 4. 2018, Autor: Jiří Jan (text a foto), Profil autora: Redakce

  Mohlo by vás zajímat

  Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.