Sedlácká barva je produkt nové kategorie nátěrových hmot, který je zaměřen na zjednodušení nátěrového systému s maximálním prodloužením životnosti. To znamená snížení četnosti oprav. Sedlácká barva není barva z kategorie levných produktů, ale nabízí více. Je to skutečně barva 3 v 1: penetrace, základ a vrch. Tyto vlastnosti jistě oceníte.
Revoluční sedlácká barva
Sedlácká barva je technicky komplikovaný, ale výjimečný produkt, vyrobený na bázi uretanizované fermeže, oleje, hydrofobních vosků a speciálního pojiva. Má vysokou odolnost na povětrnostní vlivy s vynikající flexibilitou, kterou propůjčují celému systému oleje.
Poskytuje líbivý, na omak velmi příjemný, pololesklý povrch, s dokonalým vykreslením textury dřeva. Silně odpuzuje vodu. Po zaschnutí je zcela bez dolepu.

Snadná práce a dokonalá ochrana povrchu
Sedlácká barva má excelentní rozliv, bez náročnosti na speciální štětce. Tím, že barva nevyužívá napouštědla ani základové barvy, výrazně snižuje pracnost. Bonusem Sedlácké barvy je odolnost povrchu proti napadením plísněmi, houbami a řasami. Tím následně i zamezuje k jejich prorůstání do dřevěného podkladu.
Vysoká hydrofobita barvy chrání dřevo před pronikáním vody, následnými rozměrovými změnami a jeho praskáním.


Sedlácká barva má všestranné použití
Velmi důležitá je i ta skutečnost, že se Sedlácká barva může aplikovat nejen na dřevěné masivy, ale také dřevěné i kovové podklady opatřené předchozími nátěry. Barva má vynikající adhezi k různým vodou ředitelným i syntetickým podkladům. U tak zvaných olejových syntetických a epoxidových emailů, nebo jiných neznámých podkladů, si ověřte přídržnost.
Pro exteriér se aplikuje zásadně ve dvou vrstvách. Na zvláště exponovaných plochách v exteriéru je vhodné aplikovat až tři vrstvy. Další vrstva se aplikuje vždy až druhý den. První vrstva se převážně vsákne do dřeva. Druhá a případně třetí vrstva, se vsákne již jenom z části. Vytvoří líbivý a dokonalý pololesklý povrch.
U přetírání dveří, oken, nábytku a podobně asi nejvíce oceníte mimořádnou kryvost a že nebudou znát tahy štětcem, jak tomu bývá u klasických akrylátových emailů. Za to zaplatíme pomalejším zasycháním.

Nátěry masivního dřeva Sedláckou barvou
Nátěrový systém u dřevěného masivu je jednoduchý. Je vhodné neaplikovat barvu na dokonale, až leskle ohoblovaný povrch, ale naopak na povrch lehce přebroušený, který zajistí rychlejší vsakování právě prvního nátěru – obecně platná zásada pro všechny aplikace barev. To je zejména důležité u málo savých tvrdých dřev jako je dub, jasan a podobně. Barva se aplikuje v přiměřeně tlusté vrstvě, podle potřeby v upravené viskozitě vodou, bez loužiček, s vydatností 10 – 12 m2 u měkkých dřev a 13 – 15 m2 u dřev tvrdých na jeden nátěr. Zasychání první vrstvy bude na měkkých dřevech probíhat do 6 – 8 hodin. Na tvrdých, málo savých dřevěných podkladech do druhého dne.
Tento proces nejde zásadním způsobem urychlit. Nepřisoušejte proto barvu horkým vzduchem. Brání tomu vysoký obsah lněného oleje. První vrstva se v průběhu zasychání prakticky vsákne. Tím získá první, základní nátěr, matný vzhled.
Pozor na staré a zašlé dřevo
Pokud Sedláckou barvu budete aplikovat na zašlé – zešedlé – dřevo, vyznačující se vysokou nasákavostí na vodu, tak si předem ověřte soudržnost povrchu. Pokud bude mít povrch tendenci se drolit, tak vás čeká odbroušení nesoudržné vrstvy.
I když Sedlácká barva zešedlý povrch z části propenetruje a tím zpevní, tak počítejte s tím, že nedosáhnete dokonalé soudržnosti povrchu. Ten bude mít i nadále tendenci se snadno mechanicky poškozovat a odlupovat. Proto takovéto podklady nejsou příliš vhodné. Rovněž je důležité, a to platí obecně pro všechny nátěry, že do povrchu již částečně zašlého, se Sedlácká barva nejlépe vetře štětcem. Zde aplikace stříkáním nebo válečkem není ideální. Zejména ne stříkání.
Dřeva s extrémně vysokým obsahem tříslovin, jako je akát, budou mít tendenci první vrstvu probarvovat. To může být patrné zejména u bílého odstínu. Proto se musí ponechat mezi základní a vrchní vrstvou časový úsek alespoň dva dny, kdy dojde k vyzrání nátěru. Tím se pronikání taninových skvrn do vrchní vrstvy silně omezí. Pokud chcete mít absolutní jistotu v blokování taninových skvrn, tak se nevyhnete požití speciálního napouštědla také zn. SOKRATES®.

Stará okna a okenice a Sedlácká barva
Při přetírání starých oken, není nutné stávající vrstvu dokonale odbrousit. V každém případě ale musíte ale dokonale odstranit všechny nesoudržné vrstvy staré barvy. Potom musí následovat očištění povrchu a brusným papírem zbrousit okraje starých nátěrů do ztracena. Zde oceníte vysoký rozliv Sedlácké barvy.
U oken a podobně doléhajících ploch, musíte počítat s tím, že okna budete moci zavřít až obden. Bude to způsobeno především nesavostí původního nátěru podkladu. Pokud budete mít ale povrch stále různě nerovný, bude nutné povrch přetřít napouštědlem Sokrates speciál, po zaschnutí základní barvou Sokrates primer alkyd, přebrousit roviny a teprve potom použít Sedláckou barvu.
Zahradní nábytek a Sedlácká barva
Zvláště líbivého výsledku dosáhnete při aplikaci na zahradní nábytek, různé sedačky, houpačky, domečky, chatky a podobně. Velmi příjemný, pololesklý povrch s vysokou životností, se vám bude líbit.
Sedláckou barvu zakoupíte v základní a dodatkové řadě dle vzorkovníku. Na tónovacích centrech lze Sedláckou barvu tónovat do nejrůznějších odstínů RAL nebo NCS, nebo objednat přímo u výrobce.
Sedlácká barva má certifikaci STO pro použití ve stavebnictví a dětské hračky ČSN EN 71-3+A1:2015.
Publikováno: 10. 4. 2018, Autor: Building Plast (text a foto)
, Profil autora: Redakce