reklama

Způsoby ochrany a obnovy dřeva

Aby dřevo dobře vypadalo a zároveň i dlouho sloužilo, je potřeba se o ně pravidelně starat. Každá povrchová úprava totiž časem zestárne. Základem dlouhé životnosti a kvalitního vzhledu dřeva je prevence a ochrana. Dřevo bez úpravy bude totiž degradovat.

Způsoby ochrany a obnovy dřeva

Dřevo v exteriéru lze v podstatě ošetřit třemi způsoby - natření lazurou, barvou nebo olejem. Jakou možnost zvolit záleží na druhu dřeva a požadovaném výsledném efektu. „Pro ochranu měkkých dřev ve venkovním prostoru jsou nejvhodnější lazury. Tvrdá dřeva se pouze napouštějí lakem. Výjimky jsou buk, který lze lakovat, a dub, který lze natřít podlahovým lakem,“ vysvětluje Monika Linghartová z Hornbachu. Další možností nátěru je lakování, na dřevě se vytvoří stabilní vrstva laku odolná vůči povětrnostním vlivům. Tento povrch je ale citlivý na poškození, pokud zde vznikne prasklinka, do které vnikne voda, dřevo nabobtná a lak roztrhne. Lazury a oleje oproti tomu tvoří ochrannou vrstvu, která zůstává difuzně otevřená. Laky se tak spíše hodí pro využití v interiérech.

Lazury na dřevo

Lazury na dřevo jsou silně pigmentovány, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. Existují v klasických barevných odstínech anebo lze přesný odstín namíchat. Čím je zabarvení tmavší, tím vyšší je UV ochrana. Lazury s tvorbou filmu silně odpuzují vodu, proto jsou ideální pro rozměrově stálé konstrukční části, jako jsou okna a dveře. „Hybridní lazura na dřevo Hornbach je zušlechtěná polyuretanem, díky hybridní technologii poskytuje dřevu až sedmiletou ochranu,“ popisuje Monika Linghartová z Hornbachu a dodává, že je extrémně vodoodpudivá s odperlovacím efektem. Nátěr se neolupuje, neslepuje a nevznikají v něm žádné mikroskopické praskliny.

Lazury na dřevo
Lazury na dřevo

Oleje na dřevo

Oleje na dřevo jsou vhodné pro tvrdé druhy dřeva. Chrání a ošetřují dřevo, to je díky nim odolné a lze je více zatížit. Zdůrazní přírodní charakter dřeva, jeho typická povrchová struktura zůstává zachována. Ve venkovních prostorech však bezbarvý olej neposkytuje dostatečnou UV ochranu, proto jsou oleje na dřevo tónované pro příslušné dřevo, například teak nebo modřín. „Kvalitním výrobkem je například Olej na dřevo Hornbach Plus, který je vyrobený na bázi přírodních olejových složek, bez rozpouštědel. Neuzavírá póry, je prodyšný a odpuzuje nečistoty a vodu. Dřevo chrání proti vysoušení, minimalizuje praskání a neodlupuje se. Zdůrazňuje a optimálně obnovuje přirozený tón dřeva,“ doporučuje Monika Linghartová z Hornbachu.

Oleje na dřevo
Oleje na dřevo

Obnovení povrchu dřeva

Pokud je dřevo zašedlé, existují dvě možnosti, jak se zbavit šrámů času – čistič na dřevo nebo obroušení. Čistič na dřevo se nanáší štětcem a po dobu přibližně hodiny se nechá působit. Dřevo vsákne čistič, čímž se obnoví zjev dřeva. „V případě, že místy zůstaly šedé fleky, nátěr opakujte. Pokud je vše v pořádku, opláchněte dřevo vodou. Není vůbec žádný problém, když se rozhodnete tak učinit pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe,“ radí Monika Linghartová. Před dalším postupem nechte povrch uschnout ve stínu.

Obnovení povrchu dřeva
Obnovení povrchu dřeva

Druhou variantou obnovy je broušení dřeva. Před natíráním se povrch dřeva jemně zbrousí, dokud se neodstraní všechno zašedlé dřevo. „Pokud chcete dále pokračovat lazurou, je nezbytné ošetřit dřevo impregnací proti houbám a škůdcům. Pokud je dřevo umístěno v chráněném závětří, stačí hladké povrchy natřít jednou a v řezu dvakrát,“ doporučuje specialistka z Hornbachu.

Jak natřít venkovní dřevo

Na připravený povrch dřeva se štětcem nanese olej nebo lazura. Práci může usnadnit stříkací pistole Pattfield, která díky tlakovému postřiku pohodlně a rovnoměrně natře plochu 1,5 m2 za minutu. Přebytečný olej se setře suchým hadříkem. „Pokud by se přebytečný olej nesetřel, může dojít k tvorbě skvrn,“ upozorňuje Monika Linghartová z Hornbachu a dodává: „Po prvním natření dřevo pustí vlasy. Tato vlákna je nutné strhnout jemným brusným papírem o hrubosti 180. Když tak neučiníte, budou se jednotlivé vlasy trhat a hrozí narušení ochranné lazury.“ Po úplném zaschnutí se nátěr ještě jednou opakuje. Nyní již bez broušení.

Jak natřít venkovní dřevo
Jak natřít venkovní dřevo

Publikováno: 4. 5. 2018, Autor: Hornbach (text a foto), Profil autora: Redakce