reklama

Stavba zahradní kuchyně – 1. díl: Od plánování po základní stavbu

Pokud jste se rozhodli vylepšit svoji zahradu venkovní kuchyní s posezením, máme pro vás tip na stavbu zahradní kuchyně. Vytvoření venkovního kulinářského ráje přímo ve vaší zahradě není jen praktické, ale je to i způsob, jak si užít příjemné chvíle s rodinou a přáteli na čerstvém vzduchu s dobrou náladou.

i (Zdroj: Eso / PePa)
Pokud toužíte po zahradní kuchyni, pusťte se s námi do její stavby

Uváděný typ stavby má půdorys 4×3 m, betonový základ, zdi z cihel (dvě strany jsou snížené, k podpěře střechy jsou zde využity trámy), dřevěnou konstrukci střechy a jako střešní krytina jsou použity tašky. Součástí kuchyně je krb a dvě desky na přípravu stravy a odkládání nádobí.

Nejprve začneme nákresem zahradní kuchyně

Po zvolení typu stavby zahradní kuchyně a jejího umístění na pozemek si zhotovíme jednoduchý nákres stavby. Jednak nám usnadní postup stavby a jednak nám poslouží pro kalkulaci množství potřebného materiálu (je potřebný i pro stavební úřad). Nemáme-li dostatek zkušeností, měli bychom návrh stavby svěřit odborníkům. Podle plánku vyměříme obvod budoucí stavby zahradní kuchyně. Na zvoleném místě vytyčíme pomocí kolíků a provazu celý půdorys.

Nejprve si vytvoříme plánek, podle kterého si vyměříme základy
i (Zdroj: Eso / PePa)
Nejprve si vytvoříme plánek, podle kterého si vyměříme základy

Po obvodu stavby zahradní kuchyně vykopeme obvodové základové pásy hluboké cca 50 cm a široké cca 40 cm. V závislosti na kvalitě vykopané zeminy tuto použijeme na zahradu. Obsahuje-li kameny, využijeme je v základu stavby.

Vykopeme základy obvodových zdí
i (Zdroj: Eso / PePa)
Vykopeme základy obvodových zdí

Vybudujeme základy

Do připravených základových pásů nalijeme beton smíchaný s kameny a štěrkem asi do výšky ¾ a vyztužíme ho ocelovými pruty. Po dvou až třítýdenním tvrdnutí, v závislosti na počasí a prostředí, můžeme postupovat ve stavbě.

Do připravených základových pásů nalijeme beton
i (Zdroj: Eso / PePa)
Do připravených základových pásů nalijeme beton

Odstraníme vrchní zeminu asi do hloubky 20 cm. Stejně jako u základů ji v závislosti na její kvalitě využijeme na zahradě. Jedná-li se o kvalitní trávník, můžeme ho vyřezat a položit do jiné části zahrady. Mezi základové pásy nalijeme beton, který vyztužíme ocelovou drátěnkou.

Odstraníme vrchní zeminu
i (Zdroj: Eso / PePa)
Odstraníme vrchní zeminu
Potom vytvoříme základovou desku
i (Zdroj: Eso / PePa)
Potom vytvoříme základovou desku

Zdi zahradní kuchyně

Než začneme stavět obvodové zdi, je potřeba pod ně na základovou desku položit izolační asfaltovou fólii, která zabrání pronikání vlhkosti do zdiva. Lepenku přilepíme po jejím nahřátí plynovým hořákem. Abychom měli postavené zdi zaručeně rovné, vyznačíme si každou vrstvu provázky. Dvě vyšší nosné zdi mají výšku 2 m a jsou kvůli zpevnění zakončeny betonovým věncem.

Na základy je potřeba položit izolační asfaltovou fólii
i (Zdroj: Eso / PePa)
Na základy je potřeba položit izolační asfaltovou fólii

Zbylé zdi vyzdíme do zvolených výšek 100 a 60 cm. Vzhledem k tomu, že zdi mají šířku 30 cm, byly v obou vysokých zdech vytvořeny výklenky, které poslouží jako poličky. Jako překlad pro tyto poličky hluboké 15 cm byly použity 2 ocelové pruty.

Vyzdíme zdi
i (Zdroj: Eso / PePa)
Vyzdíme zdi

Při stavbě obvodového zdiva nesmíme zapomenout na spojovací prvky pro stavbu krbu a odkládacích ploch. Měly by být se stavbou obvodových zdí svázány. Po dokončení hrubé stavby zahradní kuchyně přikročíme k omítnutí cementovápenitou omítkou. Po zaschnutí trvajícím cca 2–3 dny (rovněž závisí na počasí) se povrch stěn rovněž naštukuje. Cihly můžeme samozřejmě i vyspárovat a nechat nenahozené.

Naneseme štuk, vytvoříme niky na police
i (Zdroj: Eso / PePa)
Naneseme štuk, vytvoříme niky na police

Jakou podlahu?

V našem případě jsme zvolili podlahu vydlážděnou. V první řadě vybíráme dlažbu, která nám bude vyhovovat nejen po estetické stránce. Zvolíme raději design, který nepodléhá módním trendům. Podlaha nám bude sloužit dlouhou dobu a její výměnou bychom se zbytečně připravili o čas i peníze. Dlažba však musí splňovat hlavně praktické parametry. To znamená, že musí být mrazuvzdorná a odolná proti nepříznivým povětrnostním vlivům jako jsou déšť, sníh, slunce. Při výběru vhodného typu dlažby musíme brát v úvahu i to, aby se povrch dal snadno udržovat proti nečistotám, kterým se při běžném užívání nevyhneme.

Než začneme s vlastní prací, rozhodneme se, do jakého vzoru chceme dlažbu položit. Způsob položení hraje velkou roli při nákupu dlaždic. Potřebné množství dlaždic zjistíme zaměřením podlahové plochy a případně dalších ploch, které budeme obkládat. Ve stavebninách nebo specializovaných prodejnách na každém balení najdeme označení množství v m2. Při stanovení množství také musíme počítat s poničením při práci, s vytvořením rezervy pro případné opravy v budoucnu, a zakoupit proto přiměřené množství navíc.

Položíme dlažbu vhodnou pro venkovní použití
i (Zdroj: Eso / PePa)
Položíme dlažbu vhodnou pro venkovní použití

Předpokladem pro rovnou plochu je rovný podklad, což v našem případě není problém, protože základová deska je nová a pro účely položení dlažby již připravená. V opačném případě, je-li podlaha nerovná, je nutno celou plochu vyrovnat vrstvou betonu. Důležitým faktorem je zvolení správného lepidla. I zde platí, že to nejdražší nemusí být nejlepší. Požadavkem je, aby dlažba držela pevně a dobře odolávala zátěži.

Prvním krokem je nanesení lepidla na betonovou desku v tenké vrstvě zubatou stěrkou. Nanášíme vždy po menších plochách, abychom zabránili rychlému zaschnutí. Poté pokračujeme pokládáním ve zvoleném způsobu. Máme-li položenou celou plochu dlaždicemi, je nutno zabránit poškození vstupem na hotovou podlahu. Po jednom až dvou dnech je možné přistoupit ke spárování mezer, které provádíme zředěnou maltou nebo speciální spárovací hmotou, kterou zakoupíme v sypké formě. Před použitím ji podle návodu promícháme s vodou. V nabídce specializovaných prodejen nebo stavebnin je mnoho barevných odstínů. Z praktického hlediska je lepší zvolit neutrální odstín, který by se neměl lišit od samotné barvy dlaždic. Po nanesení spárovací hmotu necháme rovněž důkladně zaschnout, celou vyspárovanou plochu podlahy je nakonec nutno utřít od všech nečistot.

Dlažba v zahradní stavbě bude vystavena poměrně extrémnímu namáhání a působení klimatických vlivů, proto při výběru lepidla pamatujeme na i na tuto záležitost. Způsob kladení dlažby zvolíme v  závislosti na typu dlažby. Námi vybraný způsob je poměrně jednoduchý a umožňuje potlačit případné nerovnosti mezi spárami. Dlažba je položena nejen na podlaze, ale také na lavicích, stolech pro přípravu jídel a také v části výklenků, které byly při zdění vytvořeny pro odkládání nádobí, kořenek apod.

Dlažba je položena nejen na podlaze
i (Zdroj: Eso / PePa)
Dlažba je položena nejen na podlaze

Tím je dokončena základní hrubá stavba. Ze zednických prací bude následovat jen stavba krbu a polic na odkládání. Ostatní práce mají již tesařský, stolařský a pokrývačský charakter.

Zdroj informací: Eso

Publikováno: 7. 5. 2024, Autor: Eso (text a foto), PePa (foto), Profil autora: Redakce