reklama

Léto v science centru iQLANDIA? Novinky i pořádná detektivka

Léto v liberecké iQLANDII bude jedna velká detektivka. Návštěvníci se mohou těšit na hru Kriminálka iQLANDIA nebo na workshop zaměřený na forenzní vědy, během kterého si vyzkouší odebrat otisky prstů z místa činu, vyrobit vlastní daktyloskopickou kartu a vyřešit zapeklité krimiúlohy. V science centru mimo jiné představí i novinky. Lidé své smysly ošálí v „Amesově pokoji“ a díky exponátu „Řez autem“ nahlédnou do úplných vnitřností vozu Škoda Fabia Combi.

Léto v science centru iQLANDIA? Novinky i pořádná detektivka

Jak jednoduše se dají zmást lidské smysly, předvede dospělým i dětem tým iQLANDIE v novém „Amesově pokoji“, který byl zpřístupněn v červenci. Návštěvníci si ve speciálně upravené místnosti mohou připadat jako Alenka v říši divů. Exponát je navržen tak, že když se člověk postaví do jednoho ze zadních rohů pokoje a pomalu půjde do druhého, bude se pozorovateli měnit z trpaslíka na obra a naopak. Je to z toho důvodu, že byť se místnost jeví na první pohled jako pravoúhlá, ve skutečnosti má nepravidelný tvar. Strop se postupně snižuje, zadní stěna je částečně natočena směrem k pozorovateli a velkou roli hraje i výzdoba pokoje.

K vidění tu je i vůz Škoda Fabia Combi v reálné velikosti, který je podélně přeříznut přesně v polovině, takže návštěvníci vidí jednotlivé součásti vozu v naprostém detailu – řez sedaček, přístrojové desky nebo třeba navigace.

Léto v science centru iQLANDIA? Novinky i pořádná detektivka
Léto v science centru iQLANDIA? Novinky i pořádná detektivka

Finanční gramotnost

Liberecká iQLANDIA, která již potřetí získala Certifikát výjimečnosti od TripAdvisoru, si přichystala na letní měsíce ještě jednu specialitu, a to program zaštítěný společností ČSOB, jenž je zaměřen na finanční gramotnost dětí. "Ta je dnes nesmírně důležitá a občas se na ni zapomíná. My chceme prostřednictvím této badatelské aktivity děti naučit efektivně hospodařit s penězi. Zkusí si samy sestavit rodinný rozpočet a vést jej. Zábavnou formou je navíc seznámíme s daněmi nebo s tím, kolik je třeba si našetřit na důchod,“ popisují Petr Desenský a Petra Zákravská, autoři projektu. Podobný program pojede pro mladší děti v sousedním iQPARKU.

Finanční gramotnost
Finanční gramotnost
Finanční gramotnost
Finanční gramotnost

Vesmírné horizonty

Tušíte, proč je obloha modrá? Podle kterých hvězd vypočtete vzdálenost mezi galaxiemi nebo jaký živočich vycestoval jako první do vesmíru? I na tyto otázky zde dostanete odpověď. Vydejte se na dlouhou cestu ze Země až na konec viditelného vesmíru. V padesáti pěti minutách spatříte mrazivé končiny Sluneční soustavy, mlhoviny, odhalíte sílu gravitace nebo se dozvíte, jak vznikají černé díry. Nechybí ani zajímavé experimenty. Děti i dospělé se seznámí s rozpínáním vesmíru nebo se zakřivením časoprostoru tak, že dané jevy nejenom skvěle pochopí, ale dost možná si pokusy vyzkouší i doma.

Vesmírné horizonty
Vesmírné horizonty

Vodní svět

Vodní expozice, která je v iQPARKU od samého počátku, tedy od roku 2007, procházela rekonstrukcí od listopadu 2017. Přišla na 2,5 milionu korun, přičemž podstatnou částí na ni přispěla NADACE ŠKOLA HROU. Vodní technologie je plně automatizovaná a řešená s ohledem na bezpečnost návštěvníků i životní prostředí.A co že tu všechno návštěvníky čeká? Malí a velcí badatelé si především užijí velké vodní koryto. Na něm najdou fontány, Archimédův šroub, vodní elektrárnu, mlýnky, stříkačky, turbíny, ale i dvě plavební komory, kterými loďky překonávají rozdílné úrovně hladiny.

Vodní svět
Vodní svět
Vodní svět
Vodní svět

Harmonogram:

Forenzní workshop

  • Probíhá v červenci a srpnu v iQLANDII, a to každý den od 14 a 15 hodin

Finanční gramotnost

  • Probíhá v červenci a srpnu v iQPARKU, a to každý den od 14 hodin
  • Probíhá v červenci a srpnu v iQLANDII, a to v době konání badatelských aktivit

Více informací naleznete na www.iQlandia.cz.

Harmonogram:
Harmonogram:
Harmonogram:
Harmonogram:

Publikováno: 28. 7. 2018, Autor: IQ LANDIA (tisková zpráva), Profil autora: Redakce