Co s dosluhujícím komínem? Nová vložka prodlouží životnost minimálně o jednu generaci

Pokud vám při poslední kontrole komína bylo sděleno, že vám komín dosluhuje, neotálejte a pusťte se do rekonstrukce. Jak jistě víte, požáry způsobené nevyhovujícím stavem komínového tělesa, nejsou u nás výjimkou. V našem dvoudílném seriálu vám dokážeme, že máte více možností, jak komín dostat zpět do formy. Ve dnešním díle se budeme věnovat novému vyvložkování, které patří k nejběžnějšímu způsobu rekonstrukce starého komínového tělesa. Předpokladem je že zdivo starého komína takzvaně drží pohromadě.

Co s dosluhujícím komínem? Nová vložka prodlouží životnost minimálně o jednu generaci

Kdy je potřeba o nové komínové vložce uvažovat?

Hlavní impulz k novému vyvložkování by vám měl dát kominík. Nicméně existují varovně signály či situace, které nového vyvložkování vyžadují. Pokud cítíte v místnosti zápach ze spalin, váš komín špatně táhne nebo je ve špatném stavu či neodpovídá platným předpisům, pak je nové vyvložkování na místě. Dalším důvodem je přechod na jiný druh paliva a komín neodpovídajících parametrů.

Skladba systému Keranova
Skladba systému Keranova

Pokud máte to štěstí, že průduch starého komína je dostatečně široký pro novou vložku, máte zpola vyhráno. Stačí vybrat z několika možností, které prověření výrobci komínových systémů nabízejí. Společnost Schiedel, která je lídrem ve výrobě komínových systémů u nás nabízí několik variant, ze kterých je možné vybírat.

Montáž systému Keranova
Montáž systému Keranova

Žádaným materiálem je kvalitní keramika. V portfoliu společnosti Schiedel najdeme izostatickou keramickou vložku, která patří k tomu nejlepšímu, co na našem trhu najdete. Izostatické keramické vložky Schiedel se vyrábějí z těch nejkvalitnějších keramických směsí z německých nalezišť. Jsou lisovány za studena z téměř suchých směsí, čímž vznikají jednolité, tvarově naprosto přesné výlisky, které odolávají spalinám z kondenzačních kotlů, podtlakových suchých provozů na pevná paliva, stejně tak jako přetlakových mokrých provozů. Výhodou keramické vložky je mimořádná odolnost, která na rozdíl od kovových materiálů dokáže odolat i spalinám s příměsí chemických sloučeni chlóru a hologenů.

Další variantou jsou nerezové vložky Schiedel Prima 1 nebo Prima Plus. Tyto jednovrstvé komínové systémy jsou vhodné pro odvod spalin od všech typů spotřebičů. Tyto systémy využijete i při přechodu na moderní plynové kotle za předpokladu použití dodávaného silikonového těsnění.

Montáž Prima Plus
Montáž Prima Plus

Nerezové vložky mají extrémně nízkou hmotnost, jsou odolné vůči vlhkosti a je možné je kombinovat se systémem TecnoFlex, ohebným nerezovým systémem, který využijete v případě nového vložkování uhýbaných průduchů. Zvláště montáž ohýbaného nerezového systému vyžaduje specifickou znalost realizační firmy. Pokud si chcete být jistí kvalitou provedené práce, rozhodně vám doporučujeme kontaktovat obchodní zástupce společnosti Schiedel, kteří vám s výběrem realizační firmy poradí.

Rekonstrukce uhybaného komínu Technoflex
Rekonstrukce uhybaného komínu Technoflex

Komplikovanější situace v případě výměny či instalace nové komínové vložky je nedostatečná šíře starého komínového průduchu. Jedním z řešení je zvětšení průměru průduchu komínovou frézou. V případě soudržného zdiva je možné vyfrézovat až jednu třetinu stávající tloušťky zdiva.

Pokud však stav komínového tělesa tuto variantu neumožňuje je třeba přistoupit instalaci nového komínového tělesa. Že i v tomto případě se jedná o minimální zásah do chodu domu vám dokážeme ve druhém díle našeho seriálu, na který se můžete těšit ...

Autor: Schiedel (text a foto)

Související k tématu