reklama

Řízené větrání a tepelná čerpadla jsou v kurzu

Snižování nákladů na vytápění, tedy za teplo, nesouvisí jen se zateplením domů, ale i s moderní technikou, která umožňuje rekuperaci nebo dokonce regeneraci tepelné energie – řízené větrání a tepelná čerpadla se těší stále většímu zájmu. Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2018 představí to nejlepší nejen z této oblasti. Nejnovější trendy z oboru stavebnictví a odborníci v nabitém doprovodném programu se představí ve dnech 18. až 22. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA.

Řízené větrání a tepelná čerpadla jsou v kurzu

Rekuperace nebo regenerace tepelné energie? Tyto pojmy znamenají, že do domu je vrácena část tepla, které by jinak bylo odvedeno při větrání, nebo že teplo odváděné z domu či nacházející se v jeho okolí (v zemi, vzduchu, vodě) je zásluhou tepelných čerpadel využitelné (zvýšením teploty nosiče tepla) a také využito.

Větrání a rekuperace

Zajištění pohody vnitřního prostředí úzce souvisí s dostatečným větráním, které je energeticky co nejméně náročné. S dodatečnou instalací decentrálních větracích jednotek v bytech mají výborné zkušenosti zákazníci, když chtějí větrání řešit bez velkých stavebních úprav. Náklady na výrobky jsou přibližně stejné s jednou centrální větrací jednotkou, ale podstatně nižší jsou náklady na stavební úpravy a instalaci.

Větrání a rekuperace
Větrání a rekuperace

V médiích se diskutovalo o tématu případného zvýšení pořizovací ceny bytu kvůli uplatnění rekuperace tepla při větrání. Zehnder uvádí, že v ČR se větrací jednotky bez rekuperace prakticky nepoužívají. Takový systém by mohl být o 30 až 40 % levnější, ale za cenu snížení komfortu přiváděním nepředehřátého vzduchu do místností nebo se zvýšenou potřebou tepla na dohřívání. Povinnost standardu budov s téměř nulovou potřebou energie NZEB se vztahuje i na rodinné domy od roku 2020 a k jeho dosažení moderně řešené větrání pomáhá.

Tepelná čerpadla a kotlíkové dotace

Tepelných čerpadel a jejich provozní efektivity se týkají pojmy jako topný faktor a sezónní topný faktor. Bohužel tyto parametry jsou trochu kamenem úrazu a tápou v nich nejen koncoví uživatelé, ale i odborné firmy. Zde je třeba trvalá osvěta a návštěva veletrhu FOR ARCH je k tomu dobrou příležitostí.

Díky kotlíkovým dotacím se tepelné čerpadlo stalo standardním zdrojem tepla. Nikdo již nepochybuje o tom, zda tepelné čerpadlo dokáže plnohodnotně vytápět dům, či nikoliv. Jako každá dotace, i kotlíková dotace ovlivňuje trh a bohužel dává prostor i méně kvalitním výrobkům, které nemají zajištěný servis. Roste poptávka a zájem o kompaktní systémy, které v sobě kombinují rekuperační jednotku a tepelné čerpadlo.

Hodně se diskutuje o vyřazení hnědého uhlí z podporovaných zdrojů i v jeho kombinaci s biomasou. Smysl má vyměnit jakýkoliv topný zdroj na tuhá paliva za jiný, který nespaluje paliva fosilní.

Tepelná čerpadla a kotlíkové dotace
Tepelná čerpadla a kotlíkové dotace

29. stavební veletrh FOR ARCH 2018, PVA EXPO PRAHA v Letňanech v pěti tematických dnech:

  • Úterý 18. září TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: investice_technologie, diskuze ke Stavebnictví
  • Středa 19. září Cesta za komfortem: Wellness & SPA
  • Čtvrtek 20. září Chytrá a bezpečná domácnost
  • Pátek 21. září Den vytápění
  • Sobota 22. záříDen stavby

Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

Publikováno: 8. 8. 2018, Autor: PVA Expo Praha (tisková zpráva) , Profil autora: Redakce