reklama

Stěny a příčky ze sadrovláknitých desek fermacell s profilovanými hranami

Sádrovláknité desky fermacell s profilovanými hranami jsou ideálním řešením pro rychlou a nákladově úspornou výstavbu vnitřních příček, opláštění stropů a střešních šikmin. Profil hrany je tvořen lehce zešikmenou plochou a zkosením na straně desky. Osvědčené spárovací techniky (lepená a tmelená spára) u běžných sádrovláknitých desek se s deskami s profilovanou hranou rozšiřují o mimořádně hospodárný a stabilní spárovací systém se všemi výhodami těchto materiálů.

Sádrovláknité desky Fermacell s profilovanými hranami jsou ideálním řešením pro rychlou výstavbu vnitřních příček, opláštění stropů a střešních šikmin.
Stěny a příčky ze sadrovláknitých desek fermacell s profilovanými hranami

I když se sádrovláknité desky fermacell vyrábí ze stejných surovin jako sádrokarton, ve srovnání se svým „starším příbuzným“ jsou výrazně tvrdší, pevnější a odolnější vůči proražení. Zpracování a opracování sádrokartonových desek i sádrovláknitých desek je obdobné, snadné a zvládne se i s jednoduchým ručním nářadím. Oba typy desek stačí naříznout a zlomit přes hranu, jen u sádrovláknitých desek musíme použít nože s hrotem z tvrdokovu. Desky lze samozřejmě řezat ruční, elektrickou okružní nebo elektrickou přímočarou pilou. Na desky fermacell se dají bez problémů lepit jakékoliv obklady z keramického materiálu včetně velkoformátové dlažby.

Práce se sádrovláknitými deskami fermacell s profilovanou hranou je ve srovnání se sádrokartonem rychlejší, stěny jsou navíc odolnější proti tvrdým rázům.

Stěny a příčky ze sádrovláknitých desek fermacell s profilovanými hranami
Stěny a příčky ze sádrovláknitých desek fermacell s profilovanými hranami

Aplikace

Provedení spár s deskami je velmi jednoduché – vždy dvě desky s profilovanou hranou se spojí na tupo. Upevnění se provádí bez pnutí obvyklými spojovacími prostředky a v obvyklých osových vzdálenostech. Do spáry se vkládá armovací páska, která se nalepí před spárováním přes spáru. Následně se spára vytmelí spárovacím tmelem. Alternativně se mohou použít vyztužující papírové nebo sklotextilní pásky šířky 50 až 60 mm.

Aplikace
Aplikace
Aplikace
Aplikace

Varianta 1 – dvě výrobcem desek připravené profilované hrany s armovací páskou a spárovacím tmelem

Varianta 2 - dvě výrobcem desek připravené profilované hrany s vyztužovací papírovou nebo sklotextilní páskou a spárovacím tmelem

Varianta 3 – jedna výrobcem desek připravená profilovaná hrana a jedna hrana přiříznutá na stavbě + spárovací tmel

Umístění

Umístění
Umístění
Umístění
Umístění

Pokládání sádrovláknitých desek fermacell s profilovanou hranou se provádí bez prořezu s přesazením. Vzájemné přesazení desek musí činit min. 200 mm. Doporučuje se použití desek na výšku stěny.

Šroubování

Šroubování
Šroubování
Šroubování
Šroubování

Na kovové spodní konstrukce se sádrovláknité desky upevňují přímo a bez předvrtání s použitím speciálních rychlořezných šroubů. K upevňování se v praxi osvědčily elektrické vrtací šroubováky (výkon cca 350 W, jmenovité otáčky 0 až 2000 ot./min.) nebo šroubovací přípravky na obvyklých vrtačkách. Rychlořezné šrouby lze použít také k upevnění desek na dřevěnou spodní konstrukci.

Armování

Armování
Armování
Armování
Armování

Do spáry se vkládá armovací páska. Používá se samolepící armovací páska fermacell TB, která se nalepí před spárováním přes spáru.

Spárování

Spárování
Spárování
Spárování
Spárování

Spárovací tmel se protlačí oky v armovací pásce do kořene spáry a šikmá část se dokonale vyplní. Alternativně se mohou použít vyztužující papírové nebo sklotextilní pásky šířky 50 mm až 60 mm. Tyto se vkládají při prvním spárování do spáry. Po vyschnutí spárovacího tmelu fermacell následuje druhé tmelení. Pro vyplnění spáry se používá spárovací tmel fermacell.

Hlavní výhody

  • rychlé a snadné vytvoření rovné plochy
  • 2/3 upevňovacích prostředků se přetmelí v jednom pracovním kroku při tmelení spáry
  • žádný prořez při zpracování
  • vynikající pevnostní, akustické a protipožárni parametry

Další informace najdete na www.fermacell.cz.

Publikováno: 26.8.2018, Autor: Fermacell (text a foto), Profil autora: Redakce